7m

Çapkınoğlu

uzungöl yayla otel

Asgari ücret ne kadar oldu? Cumhurbaşkanı Erdoğan açıklandı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, asgari ücretin ne kadar olduğunu açıklaması bekleniyor.

Ekonomi 01.07.2022, 16:36 01.07.2022, 17:38

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İspanya’nın başkenti Madrid’de düzenlenen NATO Liderler zirvesinin bitmesiyle asgari ücreti açıklayacağını söylemişti.

Zirvenin bitmesiyle birlikte gözler Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yapacağı açıklamaya çevrilmişti.

Erdoğan, 1 Temmuzdan itibaren geçerli olacak asgari ücretin ne kadar olacağını açıkladı.

Cumnhurbaşkanı Erdoğan asgari ücreti yüzde 30 artışla 5 bin 500 TL olarak açıkladı.

Asgari ücret açıklamasının satır başları şu şekilde:


CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN'IN AÇIKLAMALARI
Enflasyon sadece ülkemizin değil tüm dünyanın en öncelikli sorunudur. Bizim kendi gerçeklerimiz ve alışkanlıklarımız sebebiyle ülkemizde enflasyon rakamları elbette farklı tezahür etmektedir. Dünyadaki her gelişmeyi yakından takip ederken asıl önceliğimizi vatandaşlarımızın sorunlarının çözümüne verdik. Terörle mücadelede çok iyi bir seviyeye geldik. Ekonomi programımızı da kararlılıkla uygulayarak ülkemizi küresel fırtınadan en az kayıpla çıkarmanın gayretindeyiz. Salgın döneminde kendimizi dünyadan pozitif ayrıştırdık. Vatandaşların yaşadığı sıkıntıyı asla görmezden gelmedik. Pek çok tedbiri devreye aldık ve almaya devam ediyoruz. Kamu çalışanlarımızın ve tüm emeklilerimizin maaşına yüzde 40'ın üzerinde bir enflasyon farkı zammı zaten yapılacak. Asgari ücretlilerin de kayıplarının telafi edilmesi gerektiğini gördük. Çalışmalar sonunda yeni bir asgari ücret rakamı belirledik. Şimdi sizlere yeni asgari ücreti açıklamak istiyorum. Asgari ücrete temmuz ayından geçerli olmak üzere yüzde 30 artış yapıyoruz. Buna göre net asgari ücret 5 bin 500 TL olacaktır. İşçi başına devletimiz işverenlere de 100 TL destek verecektir. Tüm çalışanlarımıza hayırlı olmasını diliyorum. Bu bir ara artıştır. Asıl tespit yıl başında yeniden gerçekleştirilecek. Yıl başında devreye aldığımız asgari ücret kadar ki gelirin vergi dışı kalması uygulaması sebebiyle kamu çalışanlarına ve emeklilere bu artış ortalama 300 TL olarak yansıyacaktır.

BAKAN BİLGİN'DEN AÇIKLAMA
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, asgari ücret zammı ile ilgili şunları söyledi: "Asgari Ücret Komisyonumuz çalışmalarını yaptı. Biz sizin sık sık altını çizdiğiniz, çalışanlarımızı emekçilerimizi koruyacağız. Asgari ücretin bütün ücretlilerden vergi dışında bırakılması devam edecek. Ortalama kamu çalışanları 300-350 lira bir gelir elde edecek."

TİSK BAŞKANI AKKOL: "GÜZEL BİR RAKAM BELİRLENDİ"
TİSK Başkanı Özgür Burak Akkol ilk sözü alarak, "Bugün çok kıymetli bir kararın paylaşımı için bir aradayız. TİSK olarak ülkemiz için faydalı her kararın arkasında olduk. Aralık sonunda çok güzel bir rakam belirlendi. Bu rakam 2022 yılı ücreti olarak ilan edildi ancak gelinen konjonktürde yıl sonunu beklemeden güncelleme yapalım diye toplandık. Bütün imkanlarımızı zorlayarak herkesi gözeten bir dengeyi bulmaya hayret ettik. Asgari ücret bir başlangıç ücretidir, esas hedef ortalama ücreti artırmak olmalıdır." dedi.


Yorumlar (5)
lio 2 ay önce
bizi bitirdiniz haram olsun bizim sırtımızdan kazandıgınız paralar
mehmet 2 ay önce
Askeri ucret Milyonlari ilgilendirsede, Cumhurbaskanini daha cok ilgilendiriyor.
5 bin 500 TL degil 7 bin 500 de olsa kaybedecek secimlerde !!!
İsiyin 2 ay önce
gülüyor : )
mehmet 2 ay önce
TİSK BAŞKANI AKKOL: Senin maasin ne kadar.
davut 2 ay önce
ak parti işi bitmiştir bir daha tövbe

Gelişmelerden Haberdar Olun

@