Yol-İş Sendikası Ortaokulu öğrencileri kodlayarak üretiyor

eTwinning projesiyle Yol-İş Sendikası Ortaokulu öğrencileri kodlayarak üretiyor.

Eğitim 25.04.2021, 23:25 25.04.2021, 23:29
Yol-İş Sendikası Ortaokulu öğrencileri kodlayarak üretiyor

Üretmek için hayal edin ve kodlayın sloganıyla yola çıkan eTwinning projesiyle Yol-İş Sendikası Ortaokulu öğrencileri kodlayarak üretiyor.

Trabzon Yol-İş Sendikası Ortaokulu Bilişim Teknolojileri ve Yazılım dersi öğretmeni Elif Usta’nın ortaklık yaptığı Imagine and Code to Produce eTwinning projesinde, öğrenciler problem çözmeyi, üretmeyi, kodlama mantığını çözmeyi, WEB 2.0 araçlarının kullanımını öğreniyor.

Bu projeyle öğrencilerin kodlama ve robotik konusundaki özgüvenleri artarak sorumluluk alarak sorumluluk duygusu geliştirilecektir. Araştırmayı ve kendi kendine öğrenmeyi öğreneceklerdir.

Imagine and Code to Produce eTwinning projemizde Duygu Yalçın ve Hasan Yalçın kuruculuğu yapıyor. Abdullah Tosun, Dalia Kager, Nalan Şahutoğlu, Sinem Gürarslan, Banu Aksu ve Eliberta Themeli ise ortaklarımız arasındadır. Türkiye’nin beş Bölgesi, Arnavutluk ve Hırvatistan’daki 97 öğrenci hayallerini kullanarak yaratıcılıklarıyla kodlayarak üretiyorlar. 

Yol-İş Sendikası Ortaokulu öğrencileri kodlayarak üretiyor

Yol-İş Kodlama Adımları

Yol-İş Sendikası Ortaokulu proje grubu öğrencileri kasım ayından itibaren proje amaçları çerçevesinde kodlamaya yönelik birçok faaliyet gerçekleştirmiştir.

Bilge Kunduz Uluslararası Enformatik ve Bilgi İşlemsel Düşünme Etkinliği için EBA portalında öğrencilerimizi bilgilendirerek  geçmiş yıllara ait örnek soruları onlarla paylaştık. Proje ekibindeki öğrencilerimizle etkinliğe katıldık.

3 Aralık Dünya Engelliler gününde farkındalık oluşturmak için Codeweek etkinliği düzenledik. Öğrencilerimiz bugüne özel scratch programını kullanarak projeler oluşturduk. Ayrıca projede görev yapan öğretmenler olarak 3 Aralık Dünya Engelliler Günü için işaret diliyle oluşturduğumuz bir video hazırladık. Bu video ile birçok platformda hem projemizi tanıttık hem de engelliler için biz de bir katkı sağlamış olduk.

19 Aralık tarihinde yurt içi ve yurt dışı tüm öğretmen ve öğrencilerin katılımıyla bir toplantı gerçekleştirdik. Öğrenciler hem kendilerini tanıtma hem de proje arkadaşlarını tanıma fırsatı buldular. Ortak olarak oluşturulan Scratch sınıfına kaydolarak 2021 takvimini işbirliği ile oluşturdular. 

Yol-İş Sendikası Ortaokulu öğrencileri kodlayarak üretiyor

Yol-İş Sendikası Ortaokulu proje grubu öğrencileri,7-13 Aralık 2020 tarihleri arasında düzenlenen Bilgisayar Bilimi Eğitim Haftası için #HourOfCode etiketi ile code.org sitesinden öğrencilerimiz için Okyanuslar İçin Yapay Zeka (AI for Oceans) etkinliğini tamamladılar.

Dream Machine Idea, Dünya genelinde katılımcı öğrencilerin kendi tasarladıkları makinelerin bir harita üzerine eklenmesi ile oluşuyor. İlk olarak öğretmen olarak site üzerinden kayıt olduk ve okullarımızı haritaya ekledik. Öğrencilerimiz hayallerindeki makineyi çizdiler. Makineye bir isim verdiler. Hayallerindeki makinenin özelliklerini ve yeteneklerini belirlediler. Öğretmenler olarak bu çizimleri tek tek  Dream Machine platformuna ekledik ve öğrencilerimiz katılımcı oldukları için sertifika aldılar.

Müfredatımızdaki kazanımlar doğrultusunda öğrencilerimizin Tincerkad sanal sınıfında işbirliği yaparak verilen konu ile ilgili 3 boyutlu nesneler tasarlamalarını sağladık.

13 Mart tarihinde Bilişim Teknolojileri Öğretmeni Özgür Şeremet tarafından Mblock Makine Öğretimi Uygulamaları konulu bir seminer düzenlendi. Seminer afişi tasarlanarak yaygınlaştırma kapsamında projenin yürütüldüğü tüm iller ve yurt dışında duyuruldu ve seminere proje dışından da katılım sağlandı. Seminer Türkçe-İngilizce çeviri şeklinde düzenlenerek katılımın arttırılması sağlandı.

Mart ayı çalışmalarımıza ilk olarak Compute It Kodlama etkinliği ile başladık. https://compute-it.toxicode.fr/ adresinde yer alan 59 adımlık etkinliği projede yer alan tüm öğrencilerimizin tamamlamasını sağladık.

Micro:bit kartlarının online platform üzerinden simülator aracılığıyla kodlanmasına dair etkinlik tüm öğrenciler tarafından yapıldı. 

Tüm bu etkinlikler çerçevesinde öğrencilerimiz hem zamanı verimli kullandı hemde kodlama konusunda erken yaşta bilgi sahibi oldu. Trabzon Haber ve Trabzonspor Haber

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@