Ermenistan Azerbaycan'ın Gence kentini vurdu: 9 ölü, 34 yaralı

Azerbaycan Ermenistan hattında ilan edilen ateşkese uymayan Ermenistan, Azerbaycan'ın gence kentini füzeyle vurdu.

Dünya 11.10.2020, 09:20 11.10.2020, 12:13

Ermenistan ordusunun, ateşkesin üzerinden 24 saat geçmeden, Azerbaycan'ın Gence kentine füzelerle saldırması sonucu ölü sayısı arttı. 9 kişi öldü, 34 kişi de yaralandı.

Azerbaycan Başsavcılığından yapılan yazılı açıklamada, Ermenistan tarafından fırlatılan füzelerin, Gence kentinde sivillerin oturduğu konutlara isabet ettiği belirtildi.

Açıklamada, saldırı nedeniyle 9 kişinin hayatını kaybettiği, 34 kişinin yaralandığı bildirildi.

Saldırının şiddetiyle yıkılan evlerin enkazında arama ve kurtarma çalışmalarının devam ettiği bilgisine yer verilen açıklamada, ölenlerden 4'ünün kadın, yaralılardan ise 16'sının kadın, 6'sının çocuk olduğu aktarıldı.

Ermenistan Azerbaycan'ın Gence kentini vurdu: 7 ölü, 33 yaralı

"Çocukların ve kadınların bağırışlarını duydum"

Saldırı nedeniyle enkaz altında kalan ve hafif sıyrıklarla kurtulan Genceli vatandaşlar, o dehşet anları ve neler yaşadıklarını anlattı.

Tamamen yıkılan evden kendi imkanlarıyla çıktığını söyleyen Ali Memedov, "İlk önce bir patlama sesi duyduk. Sonra ev hemen üzerimize çöktü. Ben ilk önce deprem oldu zannetim. Daha sonra ailemle birlikte enkazdan çıktık." dedi.

Dışarı çıkıncı büyük bir şok yaşadığını, asıl füzelerin komşularının binalarına düştüğünü belirten Memedov, "Çocukların ve kadınların bağırışlarını duydum. Hemen onlara yardım edip, olay bölgesinden uzaklaşmaya çalıştık." diye konuştu.

Ermenistan Azerbaycan'ın Gence kentini vurdu: 7 ölü, 33 yaralı

"Patlamada 2 çocuğum başından yaralandı"

Gözü yaşlı bir şekilde evinin önünde bekleyen bir anne, "Patlamada 2 çocuğum başından yaralandı. Annem de cam parçalarının düşmesi nedeniyle ayağından yaralandı." dedi.

Çocuklarının şu anda hastanede tedavi altında olduğunu belirten Genceli anne, "Hayatımda ilk defa böyle bir şok yaşadım. Bizim suçumuz neydi?" diye haykırdı.

Ermenistan Azerbaycan'ın Gence kentini vurdu: 7 ölü, 33 yaralı

Ermenistan'ın ateşkes çağrısına güvenilmemesi gerektiğini belirten bölge sakinlerinden İlham Abbasov da, "Biz insani olarak cenazelerini cephelerden almaları için ateşkes yaptık. Ancak onlar ilk fırsatta bizi vurdu. Saldırı, Ermenistan ordusunun faşistliğini gözler önüne seriyor." dedi.

Füzelerin düştüğü yerine tamamen sivillere ait olduğunu aktaran Abbasov, "Neydi burası. Askeri karargah mı? Orduevi mi? Çocuk ve kadınların yaşadığı bir mahalle ve hemen yanında da bir park." dedi. 

Ermenistan Azerbaycan'ın Gence kentini vurdu: 7 ölü, 33 yaralı

Azerbaycan ordusu Ermenistan'a ait İHA'yı düşürdü

Azerbaycan Savunma Bakanlığından yapılan diğer açıklamada ise bugün sabah saatlerinde Mingeçevir kenti üzerinde uçuş gerçekleştiren Ermenistan'a ait İHA'nın Azerbaycan hava savunma güçlerince imha edildiği bildirildi.

Azerbaycan Başsavcılığı da Ermenistan ordusunun 04.00 civarında Mingeçevir'deki hidroelektrik santraline füze fırlattığını duyurdu.

Füzelerin Azerbaycan birliklerince havada vurularak imha edildiği aktarıldı.

Ermenistan Azerbaycan'ın Gence kentini vurdu: 7 ölü, 33 yaralı

Ermenistan Azerbaycan'ın Gence kentini vurdu: 7 ölü, 33 yaralı

Ermenistan Azerbaycan'ın Gence kentini vurdu: 7 ölü, 33 yaralı

Ermenistan Azerbaycan'ın Gence kentini vurdu: 7 ölü, 33 yaralıTrabzon Haber ve Trabzonspor Haber

Yorumlar (4)
serkan 12 ay önce
Bu Azerbaycan geçmişten hiç ders almıyor Ermenilere güven olmaz bunlar kural filan tanımaz. Zaten işgal etmiş topraklarını sen Rusya'nın araya girmesiyle ateşkes yapıyorsun. Zaten Rusya destekçisi hayret bir şey temizleyene kadar bırakmayın silin süpürün. Daha da ileri gidin Nahçivan'a kadar olan toprakları genişletin. Geri dönüş olmasın artık.
trabzonlu 12 ay önce
bu ne büyük gavurluk yahu 1990-1991 arası askerim ığdır doğubeyazıt arası 3. bölük taa o devirde ermeni hakkı olmadığı halde azerbaeycana pam güm
pam güm pomb atıyordu bugünde aynı şeyler..... Allahım daru maru makhur eylesin ermeniyi!!!
YORGUN 12 ay önce
ŞU MAHLUKLARI ARTIK GÖMÜN GİTSİN. MASAYA ZAMAN KAZANMAK İÇİN OTURMUŞLAR. VAMPİR BUNLAR. ARLANMA YOK, UTANMA YOK. BİZ DE AKDAMAR KİLİSESİNİ AÇIP AYİN YAPTIRIYORUZ. İNANIN ORADA BİZİM YOK OLMAMIZ İÇİN DUA YAPMIŞLARDIR.
Hasan 12 ay önce
Soykırımın yalan, iftira olduğu gerçeği bir kez daha ortaya çıkıyor. Türk milleti asil bir millettir. Kadına yaşlıya, çocuga dokunmaz. Avrupa'da, Azerbaycan ı suçlayan Ermeniler sivil yerleşim yerlerini vurarak ayrımsız kadın çocuk yaşlı demeden şehit ediyor. Azerbaycan topraklarını temizlemeye devammetmeli. Kolay değil ülkenin %20'si tamm29 yıldır Ermeni zulmü altında.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@