Dünyanın liderleri Buenos Aires'te!

Dünyanın en büyük ekonomisine sahip ülkeler G20 Zirvesi için Buenos Aires'te bir araya gelecek.

Dünyanın liderleri Buenos Aires'te!

 Dünyanın en büyük ekonomisine sahip ülkeleri ve Avrupa Birliği, G20 Zirvesi için Arjantin’in başkenti Buenos Aires kentinde bir araya gelecek. İki gün sürecek olan zirvede devlet ve hükümet başkanları, başbakanlar ve bakanlar küresel, bölgesel ve devletlerarası meseleleri görüşecek. 

Dünya liderlerinin bir araya geldiği G20 zirvesi bu yıl Arjantin’in başkenti Buenos Aires’te gerçekleştirilecek. Yarın başlayacak olan zirveye dünyanın en büyük ekonomisine sahip 19 ülkesi ve Avrupa Birliği katılacak. Hafta sonu düzenlenecek toplantıda katılımcı ülkelerin liderleri küresel ve bölgesel meseleleri masaya yatıracak. G20 Zirvesi, küresel gündemin başlıca konuları arasında yer alan sürdürülebilir, dengeli ve kapsayıcı büyüme hedefine ulaşmak amacıyla yürütülen çalışmaların gözden geçirilmesi, uluslararası ticaret, kalkınma, istihdam, sağlık, dijitalleşmenin ekonomik ve sosyal etkileri, iklim değişikliği ile terörizm ve göç gibi konuların ele alınmasına imkan tanıyacak. Zirvede Türkiye’yi Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan temsil edecek. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bu vesileyle zirve katılımcısı bazı ülke liderleri ve uluslararası örgüt temsilcileriyle de ikili görüşmeler gerçekleştirmesi öngörülüyor. 

İlki 1999 yılında düzenlenen G20 Zirvesi’ne bu sene, ABD Başkanı Donald Trump ile Çin Devlet Başkanı Xi Jinping’in ikili görüşmesi, ABD-Meksika ve Kanada arasında imzalanması muhtemel anlaşma, Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı cinayeti ile Rusya ve Ukrayna arasından yaşanan krizin damga vurması bekleniyor. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan'da Arjantin'de

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, G20 Liderler Zirvesi'ne katılmak üzere özel uçak "TC-TRK" ile TSİ 17.00'de Arjantin'in başkenti Buenos Aires'e geldi. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Buenos Aires Ezezia Havalimanı'na gelişinde Arjantin Kültür Bakanı Pablo Avelluto ile Türkiye'nin Buenos Aires Büyükelçisi Meral Barlas ve diğer ilgililer tarafından karşılandı.  

Erdoğan ile eşi Emine Erdoğan, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak ve Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar da Buenos Aires'e geldi.


Gözler Veliaht Prens Selman’da 
Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Salman’ın zirvede yer alması, Cemal Kaşıkçı cinayetiyle ilgili protesto edileceği de bu seneki G20’ye dair tahminler arasında. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Dış Politikalar Danışmanı Yuri Ushakov, Putin’in Kaşıkçı cinayeti hakkında konuşacağını ifade etti. Ushakov, toplantının temel amacının Rusya-Suudi Arabistan ilişkilerinin geliştirilmesi olacağını söyledi. ABD Başkanı Donald Trump ise G20’de Cumhurbaşkanı Erdoğan ile bir araya geleceğini ancak gündeminde Kaşıkçı cinayetinin olmadığını söyledi. 

Trump-Putin Zirvesi gerçekleştirilecek 
Ukrayna ve Rusya arasında çıkan krizden sonra sallantıda olan ABD Başkanı Donald Trump ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin görüşmesi bugün Kremlin’in yaptığı açıklama ile netliğe kavuştu. Yapılan açıklamaya göre iki lider cumartesi günü bir araya gelecek. 

Güncelleme Tarihi: 29 Kasım 2018, 17:17


Son dakika Trabzonspor haberleri ve Son dakika Trabzon Haberleri
YORUM EKLE
YORUMLAR
Akçaabatlı
Akçaabatlı - 2 ay Önce

restleşme zirvesi olacak. dünyayı iyi günler beklemiyor

banner443