7m

7m

hyundai

Nikotin bandı orucu bozar mı?

Sigarayı bırakmak isteyenlere büyük kolaylık sağlayan nikotin bandı kullanmak orucu bozar mı Ramazan ayı öncesinde kullanıcılar tarafından araştırılıyor.

Diğer 03.04.2022, 07:20 03.04.2022, 10:27
Nikotin bandı orucu bozar mı?

İslam alemi ve Müslümanlar mübarek Ramazan ayına hazırlanıyor. İlk sahura saatler kala orucu bozan durumlar ve haller araştırılıyor. Sigara ve tütün mamüllerinin orucu bozduğu biliniyorken nikotin bandı kullanmak orucu bozar mı Diyanet açıklama yaptı mı merak ediliyor. Diyanet İşleri Başkanlığı nikotin bandı ve orucu bozan halleri nasıl açıklıyor?

NİKOTİN BANDI ORUCU BOZAR MI?

Nikotin bandı orucu bozar mı? Diyanet açıklama yaptı mı?

Sigara bağımlılığından kurtulmak isteyenlerin sıkça kullandığı nikotin bandı orucu bozuyor mu konusunda Diyanet İşleri Başkanlığı fetva yayınladı ve konuya açıklık getirdi. 

Diyanet İşleri'nden verilen fetvaya göre nikotin bandı orucu bozmaz. Kural olarak orucu bozan şeyler, vücuda normal yollarla giren maddeler ve cinsel ilişkidir. Vücuda sürülen yağ, merhem ve benzeri şeyler deri üzerindeki gözenekler ve deri altındaki kılcal damarlar yoluyla emilerek kana karışmaktadır. Ancak cildin bu emişi, çok az ve yavaş olmaktadır. Diğer taraftan bu işlem yeme, içme ve beslenme anlamına da gelmemektedir. Bu itibarla, deri üzerine sürülen merhem, yapıştırılan ilaçlı bantlar orucu bozmaz. Bu açıdan sigarayı bırakmak isteyenlerin kullandığı nikotin bantları da orucu bozmaz. 


Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@