7m


7m

hyundai

Kaş almak orucu bozar mı?

Ramazan ayına girilmesine sayılı saatler kala en çok araştırılan konulardan birisi kaş almak kıl çekmek orucu bozar mı oldu. Güzelliğinden ve ibadetinden ödün vermek istemeyen kadınlar bu konuyla ilgili Diyanet fetva verdi mi merak ediyor.

Diğer 03.04.2022, 07:23 03.04.2022, 10:25
Kaş almak orucu bozar mı?

İslam alemi 11 ayın sultanı Ramazan ayına girmeye ve oruç tutmaya hazırlanıyor. Ramazanda kişisel bakımını ihmal etmek istemeyen kadınlar kaş almak kıl çekmek orucu bozar mı sorusunu araştırıyor. Orucu bozan hallerde neler var ve Diyanet kadınların merak ettiği konuyu nasıl yorumluyor? İşte merak edilen sorunun yanıtı...

KAŞ ALMAK ORUCU BOZAR MI?

Güzelliğinden ödün vermek istemeyen kadınlar, kişisel bakımın orucu bozan haller arasında olup olmadığını merak ediyor. Diyanet İşleri Başkanlığı konuyla ilgili fetva vererek kaş almanın ve kıl çekmenin orucu bozmayacağını duyurdu. 

Orucu bozan halleri tanımlayan Diyanet İşleri Başkanlığı merak edilen konuyu şöyle yorumladı: "Vücuttaki kılların hangi yolla olursa olsun alınması orucu bozmaz. Çünkü oruç, bir şey yemek, içmek ve cinsel ilişkide bulunmaktan dolayı bozulur. Kıl almak veya aldırmak bunların kapsamında olmadığından orucu bozmaz. Burada şu husus da belirtilmelidir ki, kadının erkeğe karşı avret mahalli eller, ayaklar ve yüzü hariç tüm bedenidir. Kadının kadına karşı avret mahalli, diz kapağı ile göbek arasıdır. Zaruret ve ihtiyaç olmadan bu yerlerin dışındaki bölgelerin başka kadınlara veya erkeklere gösterilmesi caiz değildir. Bu itibarla ağda veya lazerle epilasyon yaptırmak isteyen kişinin, erkek olsun kadın olsun yabancı bir kişiye avret mahallini açması helal olmadığı gibi, bu işlemi uygulayan kişinin de bu kısma bakması ve dokunması helal değildir (Merğînânî, el-Hidâye, VII, 187,194-195)."

Kaş almak kıl çekmek orucu bozar mı? Diyanet açıklama yaptı mı?


Yorumlar (1)
Özlem ÖZDEMİR 3 yıl önce
Öğrendiğim iyi oldu teşşekür ederim

Gelişmelerden Haberdar Olun

@