İğne yaptırmak ve aşı olmak orucu bozar mı?

Ramazan ayına girilmesiyle birlikte orucu bozan hal ve durumlar araştırılmaya başlandı. Niyetliyken çeşitli sağlık sorunları yaşayan, bu yüzden aşı ve iğne yaptırmak zorunda kalanlar iğne yaptırmak ve aşı olmak orucu bozar mı sorusunu merak ediyor. Peki, Diyanet fetvası bunu nasıl açıklıyor?

Diğer 12.04.2021, 10:00 12.04.2021, 10:25
İğne yaptırmak ve aşı olmak orucu bozar mı?

Mübarek Ramazan ayında İslam alemi oruç tutarak ibadetini gerçekleştiriyor. Ramazan'da oruç tutarken rahatsızlık yaşayanlar ve sağlık problemi olanlar iğne yaptırmak ve aşı olmak orucu bozar mı merak ediyor. Diyanet konuyla ilgili fetva yayınladı. İşte Diyanet’in cevabı…

İĞNE YAPTIRMAK ORUCU BOZAR MI?

Diyanet İşleri Başkanlığı, orucu bozan hal ve durumlar ile ilgili fetva yayınlayarak vatandaşların merakını giderdi.

Diyanet’in fetvasına göre, iğne yaptırmak amacına ve duruma göre orucu bozar veya bozmaz.

Diyanet’in konuyla ilgili fetvası, “İğnenin orucu bozup bozmayacağı, kullanılış amacına göre değerlendirilebilir. Ağrıyı dindirmek, tedavi etmek, vücudun direncini artırmak, gıda vermek gibi amaçlarla enjeksiyon yapılmaktadır. Gıda ve keyif verici olmayan enjeksiyonlar, yemek ve içmek anlamına gelmediklerinden orucu bozmazlar. Ancak gıda ve/veya keyif verici enjeksiyonlar orucu bozar. Hastaya serum veya kan verilmesi de, aynı hükme tabidir” şeklindedir.

İğne yaptırmak ve aşı olmak orucu bozar mı? Diyanet fetva yayınladı mı?Trabzon Haber ve Trabzonspor Haber

Yorumlar (2)
Cafer Cansever 3 yıl önce
Efendim emin olmak için soruyorum ben seker hastasıyım doktorun söylemi şöyle hergün iki defa sabah ve akşam yemeklerden 1 saat önce insülin yapmam gerekiyor ikiside sahur ve iftara denk geliyor ! Bende orucum tehlikeye girer diye yapmıyorum dolayısıyla yemeklerden sora yapıyorum insulinlerimi ! Bana bir ikna olabileceğim cevap rica ediyorum hayırlı akşamlar .
Mum clour 1 yıl önce
Bu havzada çözer ur sorun çöz yaptir

Gelişmelerden Haberdar Olun

@