7m

7m

hyundai

Ağda, epilasyon orucu bozar mı?

Kişisel bakımından vazgeçmeyen kadınlar Ramazanda ağda yapmak lazer epilasyon orucu bozar mı sorusunu merak ediyor.

Diğer 03.04.2022, 07:35 03.04.2022, 10:24
Ağda, epilasyon orucu bozar mı?

11 ayın sultanı Ramazan ayına girmemize neredeyse sayılı saatler kaldı. Orucu bozan haller ve durumlar şimdiden araştırılıyor. Güzelliğinden vazgeçmeyen bakımlı kadınlar ise en çok ağda yapmak ve lazer epilasyon orucu bozar mı sorusunu merak ediyor. Pek çok durumda bozulan oruç ile ilgili Diyanet İşleri fetva verdi mi? Oruç hangi hallerde bozulur? İşte merak edilen sorunun yanıtı...

AĞDA YAPMAK VE LAZER EPİLASYON YAPTIRMAK ORUCU BOZAR MI?

Hem kişisel bakım hem de hijyen için ağda yapmak, kadınların vazgeçilmezleri arasında yer alıyor. Yeni teknolojinin getirdiği lazer epilasyon da ağda işlevini gören faydalı bir uygulama. Oruç tutulan Ramazan ayında ağda yapmak ve lazer epilasyon orucu bozuyor mu sorusu Diyanet İşleri Başkanlığı'nın yayınladığı fetva ile yanıt buldu. Diyanet İşleri'nden yapılan açıklamaya göre ağda yapmak, yaptırmak ve lazer epilasyon uygulaması orucu bozmuyor.

Ağda yapmak ve lazer epilasyon orucu bozar mı? Diyanet fetva verdi mi?

Diyanet İşleri Başkanlığı merak edilen konuyla ilgili şu fetvayı yayınladı: "Vücuttaki kılların hangi yolla olursa olsun alınması orucu bozmaz. Çünkü oruç, bir şey yemek, içmek ve cinsel ilişkide bulunmaktan dolayı bozulur. Kıl almak veya aldırmak bunların kapsamında olmadığından orucu bozmaz. Burada şu husus da belirtilmelidir ki, kadının erkeğe karşı avret mahalli eller, ayaklar ve yüzü hariç tüm bedenidir. Kadının kadına karşı avret mahalli, diz kapağı ile göbek arasıdır. Zaruret ve ihtiyaç olmadan bu yerlerin dışındaki bölgelerin başka kadınlara veya erkeklere gösterilmesi caiz değildir. Bu itibarla ağda veya lazerle epilasyon yaptırmak isteyen kişinin, erkek olsun kadın olsun yabancı bir kişiye avret mahallini açması helal olmadığı gibi, bu işlemi uygulayan kişinin de bu kısma bakması ve dokunması helal değildir (Merğînânî, el-Hidâye, VII, 187,194-195)."


Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@