banner539

banner526

banner533

banner513

Kolbastı roman oyunu iddiası

Giresun Valiliği dün yaptığı açıklamada kolbastı oyunun müziğinin Giresun'a ait olduğuna dair bir açıklama yapmıştı. Bu açıklama Trabzon şehrinin büyük tepkisini çekmişti. Şimdi se Adnan Şenses'in yaptığı açıklamada herkesi şaşırttı. Adnan Şenses, de kolb

Bölgesel 26.02.2009, 16:09
Kolbastı roman oyunu iddiası

Giresun Valiliği dün yaptığı açıklamada kolbastı oyunun müziğinin Giresun'a ait olduğuna dair bir açıklama yapmıştı. Bu açıklama Trabzon şehrinin büyük tepkisini çekmişti.

Şimdi se Adnan Şenses'in yaptığı açıklamada herkesi şaşırttı. Adnan Şenses, de kolbastının Trabzon'un değil, Roman oyunu olduğunu iddia etti.

Kolbastıyı bu kadar ülke gündemi getiren Trabzonspor oldu. Trabzonspor bu sene yaptığı transferlerle başarılı bir sezon geçiriyor,her kazanlılan maçlardan sonra kolbastı oyunu oynandı ve bordo mavili futbolcuların kolbastı oynaması ülke gündemine geldi, bunun üzerine Giresun'dan kolbastı müziğinin onlara ait olduğunu iddia ettiler.

En son olarak da Giresun Valiliği şaşırtan bir açıklama yaptı. Kolbastı'nın Giresun'a ait olduğunu iddia etti.

Şimdi de Adnan Şenses ise kolbastının Trabzon'un değil, Roman oyunu olduğunu iddia etti.

Adnan Şenses'in kolbastı ile ilgili açıklaması

Son dönemin en gözde oyunu kolbastı... Türkiye'de hatta dünyanın birçok ülkesinde kolbastı fanatikleri oluşmaya başladı. Cep telefonları onun müziğiyle çalıyor, milletvekilleri en coşkulu anlarında onu oynuyor.

Kolbastı oyununu izlediniz mi?
İzlemez olur muyum, televizyonda şu sıralar herkes oynuyor.

Nasıl buldunuz, bu oyun sizin belinize ceket bağlayarak yaptığınız Roman oyununun pabucunu dama atar mı?

Olur mu öyle şey, benim oyunum bir klasik. Ritmiyle, havasıyla bir ekol. Kolbastı bir gösteri oyunu. Şimdi 10 kişilik bir ekip kursam ve bizim meşhur oyunu, kolbastı ekibiyle yan yana oynasak, bizimki daha çok beğenilir.

İyi ama kolbastı çok moda. Hatta bu yüzünden Giresunlular ile Trabzonlular arasında kriz bile çıktı...

Bu oyunu herkes Karadeniz menşeli sanıyor. Ama öyle değil. Oyunun gerçek sahibi Romanlar'dır. Dikkat edin kullanılan ritim 9-8'dir. Bu onun Romanlara ait olduğunu gösterir.

Bu açıklama Karadeniz'de infiale neden olur...

Hiçbir şey olmaz. Oyunun kaynağı Roman ama Karadenizliler güzel katkı yapmış. Üzerine kemençe melodisi ekleyip, ritimli hale getirmişler. Çok güzel sos koymuşlar, gayet güzel ve keyifili bir oyun ama bu sahibinin Romanlar olduğu gerçeğini değiştirmez.

Yorumlar (18)
kabur 12 yıl önce
bir sen eksiktin, bakalım daha kimler bu oyunu kendilerine maledecekler
rakrak_burak 12 yıl önce
Bunlar kendilerini ne zannetmeye başladırlar yaa.. bizim mahallemizde oynanan oyunu sahiplenecek kadar cesareti nerden buluyorlar....iyici sapıttılar...
kont 12 yıl önce
gıt kardesım be kendı ısıne ama bısım hatamıs bına kolbastı dememıs adı hoptek bunun ozaman kımse bıse fıyemes .yok gıersun du romandı 100 senedır nerdeydı bu oyun trabzonla sohret oluncamı ayaga kalıktınız hepğnız bızım uzerımısden rant saglamay çlısıyosunus
UGURSAL 12 yıl önce
bukadarmı cekılmez bır ıl yaaa trabzonlu olmaktan gurur duyuyorum yakın zamanda akcaabat horonunda bızım oyun oldugunu soylerler...:)))))
bektas 12 yıl önce
siz kimsiniz,nedrden geldiğiniz bile belli değil,

nerden bu Trabzon'a dil uzatma cesareti,

başbakanımızın kriz ile ilgili bir sözü vardı teğet geçti diye,

siz bırakın Trabzon'a dil uzatmayı teğet bile geçemezsizniz,

kendinize gelin,
CODERX 12 yıl önce
aha arkadaslar biz yazmaktan bıktık millet kolbastımızı kabullenmek ten bıkmadı.. şimdi 57 yasım da dayım yanımda yazıyı beraber okuduk..kendisi istanbul da oturur.. hasta trabzonspor lu .. gecligimizde bu oyunu oynardık diyor.. aaaa 40 sene önce vardı daha cok eski bi oyunumuz.. şimdide roman lar bizim diyor.. yakında afrikadan bi ülkede bizim diyecek valla
rakrak_burak 12 yıl önce
kadifenin kesesi uzaktan gelir sesii... bu şarkıyı bilmeyen yooktur herhalde.. bize bu olaylar hiç yabancı gelmiyor... biz bir şeyi bir yerele yükselttikmi onu illa birileri sahipleniyor.. NE DİYORDUK EFEMDİM ELLER HAVAYA :)))
hocego 12 yıl önce
bu kadar cahillik çekememezlik olmaz bi kere kolbastının ritmi 9 - 8 lik değildir bi de yılların müzisyeni olacak
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın

Gelişmelerden Haberdar Olun

@