Görüşmede Trabzon gündemde

Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası (TTSO), Sochi Limanı’nın 2014 Kış Olimpiyatları öncesinde kapatılması halinde Türkiye’nin ekonomik kayba uğrayacağını içeren yazıyı Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a ileterek Rusya Başkanı Dmitri Medvedev’den Sochi Limanı’nın

Bölgesel 12.05.2010, 12:04
Görüşmede Trabzon gündemde

Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası (TTSO), Sochi Limanı’nın 2014 Kış Olimpiyatları öncesinde kapatılması halinde Türkiye’nin ekonomik kayba uğrayacağını içeren yazıyı Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a ileterek Rusya Başkanı Dmitri Medvedev’den Sochi Limanı’nın açık tutulması konusunda talepte bulunması istendi.

TTSO Yönetim Kurulu Başkanı Suat Hacısalihoğlu, tarafından Başbakan Recep Tayip Erdoğan’a iletilen yazıda, Sochi Limanı’nın kapatılmasının gündemde olduğu, bu durumun Trabzon- Sochi arasında ekonomik, ticaret ve sosyal ilişkileri sekteye uğratacağı belirtildi. Başkan Suat Hacısalihoğlu, Sochi Limanı’nın açık tutulması için Başbakan Erdoğan’ın Rusya Devlet Başkanı Medvedev’ten talepte bulunmasını önerdiği yazıda şöyle denildi:

“Trabzon ile Rusya Federasyonu’nun Sochi kenti arasında sınır kapılarının açılmasından beri devam eden büyük sosyal, kültürel ve ekonomik ilişkiler bulunmaktadır. Rusya Federasyonunun Sochi Limanı’nın 1 Haziran 2010 tarihinden itibaren TIR ve kamyon taşıyan gemilere kapatılacağı ilgili makamlarca odamıza bildirilmiştir. Trabzon Limanı’ndan Sochi Limanı’na giden bu gemiler aynı zamanda yolcuda taşımaktadırlar.

Gelinen bu aşamada Trabzon ile Rusya Federasyonu arasında her türlü faaliyetlerimizi yürütebileceğimiz Tuapse Limanı’nda alt yapı noksanlıkları vardır. Gelincik Limanı ise kapasite olarak uygun değildir. Yeni yapılmakta olan Adler Limanı ise henüz tamamlanmamıştır. 2014 kış olimpiyatları için Türkiye’den gidecek olan her türlü malzeme nakli içinde Trabzon-Sochi hattının maliyet düşürücü özelliği bulunmaktadır. Diğer taraftan Trabzon-Sochi hattı iki ülke arasında sosyal ve kültürel ilişkileri geliştiren bir kapı durumundadır. Sochi Limanı’nın TIR, kamyon ve yolcu taşıyan gemilere kapatılması Trabzon Limanı’nın sonu demek olacağından Trabzon ekonomisi içinde çok büyük bir kayba neden olacaktır. Onun için bu limanın 2014 kış olimpiyatlarına kadar açık tutulması için Rusya Devlet Başkanı Sayın Medvedev ile yapacağınız görüşmede gündeme getirilerek çözüm sağlanması konusunda yardımlarınızı arz ediyoruz.”Trabzon Haber ve Trabzonspor Haber

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@