Yonca Evcimik Kimdir?

Yonca Evcimik kimdir, nerelidir, kaç yaşındadır? İşte tüm detaylar...

Biyografi 27.12.2019, 15:23
Yonca Evcimik Kimdir?

YONCA EVCİMİK KİMDİR?

Yonca Evcimik 16 Eylül 1963 tarihinde İstanbul'da dünyaya gelmiştir.

KARİYERİ:

Sanat hayatına 1977 yılında çocuk tiyatrosu ile başlayan Evcimik, Mimar Sinan Üniversitesi Devlet Konservatuarı Yüksek Bale Bölümü'nden mezun olmuştur. 1978-1990 yılları arasında müzikallerde uzman dansçı ve şarkıcı olarak çalışmıştır. Aynı tarihlerde birçok tiyatroda oyunculuk yapmıştır.

1979'da Şan Tiyatrosu'na girmiş, 1984'e kadar burada birçok oyun ve müzikallerde yer almıştır. Yedi Kocalı Hürmüz, Hisseli Harikalar Kumpanyası, Şen Sazın Bülbülleri, Nükhet Duru ve On Yıl Geçti, Ajda Pekkan Süperstar, Hababam Sınıfı ve Carmen rol aldığı çalışmalardır. Bu dönemde ayrıca Hababam Sınıfı Güle Güle ve Kızlar Sınıfı adlı filmlerde de oynamıştır. 1985-1988 yılları arasında, Devekuşu Kabare Tiyatrosu'nda Yasaklar, Aşkolsun, Geceler, Reklamlar ve Deliler adlı oyunlarda rol aldı. 1989-1990 yılları arası Gülhane Etkinlikleri'nde sunucu ve show girl olarak çalışmıştır.

1991 yılında Yonca Evcimik ilk albümü Abone'yi piyasaya sürmüştür.  İlk 2,5 ay hiç satmayan albüm Evcimik'in TRT'de yayınlanan Yarım Elma isimli programa dansçılarıyla birlikte katılması ile patlamıştır. Programdan sonra çok beğenilen Evcimik'in ilk olarak Abone ve Şok isimli şarkıları kliplendirilmiştir. Daha sonra Evcimik sayısız konserle bir anda Türkiye'nin en çok konuşulan pop müzik sanatçısı olmuştur. Albüm 2009 yılında açıklanan rakamlara göre 2 milyon 800 bin satmıştır. Albümdeki şarkıların çoğu kliplendirilmiştir. Albümün başlıca hitleri; Abone, Yalancı Bahar, Taksit Taksit, Cesaretim Yok ve Şok'tur. Albüm Türk pop müziğini yeniden canlandırmış ve koreografili dans ve müziğin birleştiği albüm olmuştur. Abone isimli şarkı Türk pop müziğinin milat şarkısı olarak görülmektedir.

Yonca Evcimik 1992 yılının sonunda ikinci albümü "Kendine Gel"i piyasaya sürmüştür. Bu albüm ilk kez bir reklam kampanyası şeklinde hazırlanan albüm olmuştur. Klip kartoneti, bilbordlardaki fotoğraflar ve çekilen ilk klip birbirini tamamlayıcı nitelikte hazırlanmıştır. Yine ilk kez vücut ritmi bu albümde kullanılmıştır. O zamanlar Türkiye'de vücut ritmiyle çıkarılan sesleri kayıt etmek için özel bir aygıt bulunmadığı için Yonca Evcimik ve 11 dansçı stüdyoda mikrofonlar yardımıyla dans koreografisindeki vücut seslerini müziklerinde kullanmışlardır. Albümdeki hit şarkıların başında Kendine Gel, Henüz Çok Gencim, Haberin Olsun ve Karambol gelir. Albümün ilk klibi ayrıca profesyonel anlamda çekilen ilk Türk klibi olma özelliğini taşımaktadır. Önceden bir şarkının yaklaşık 5 farklı klibi olur ve genellikle çekimler tek mekanda gerçekleşmiştir. Ancak Kendine Gel'in klibi 3 günde çekilmiştir. 

Yonca Evcimik 1994 yılının Temmuz ayında "Yonca Evcimik 94" adlı albümünü piyasaya sürdü. Yonca Evcimik bu albüm sayesinde sesini Avrupa'ya duyurmaya başlamıştır. Albümün başlıca hit şarkıları Bandıra Bandıra, Tükendik ve Gel Gel'dir.

Sanatçı kariyeri boyunca birçok TV projesinde de boy göstermiştir. 1993’te “Karambol Show” adlı bir show programı hazırlayıp sunan Evcimik, dans şovları ve ünlü konuklarıyla izleyicilere keyifli dakikalar yaşatmıştır. 1996 yılında “Çılgın Bediş” isimli televizyon dizisinde başrol oynamıştır. Haftanın 7 günü çekimler için ayrılan dizi reyting rekorları kırmıştır.  Günümüze kadar toplam 18 kez yayımlanan dizi, her defasında reyting sıralamasında üst sıralarda yer almayı başarmıştır. 2006 yılında ise ilk kez “Benimle Dans Edermisin” adlı yarışmada jüri koltuğuna oturan Evcimik, bu yarışma sayesinde yeni jenerasyona dansı tekrar sevdirmeyi başarmıştır. Yarışmanın dört sezonunda da yer alan Yonca Evcimik, son olarak 2008 yaz aylarında yayınlanan “Ikizler” adlı yarışmada jüri üyesi görevi yaptı. 2007 yılında Cumartesi sabahları ekrana gelen “Yoncimik Harikalar Diyarı” adlı bir çocuk programı sunan sanatçı, minik hayranlarının kalbini bir kere daha fethetmiştir.

Evcimik’ in ayrıca prodüksiyon çalışmaları da bulunmaktadır. Birkaç İyi Adam ve Çıtır Kızlar gruplarının tekli ve albümlerinin prodüktörlüğünü üstlenen sanatçı, bu çalışmalar esnasında başka bir yönünü de ortaya koyarak klip yönetmenliğine soyunmuştur. Kendi kliplerinin yanı sıra prodüktörlüğünü yaptığı Çıtır Kızlar ve Birkaç İyi Adam gruplarının da birçok video klibinde yönetmen koltuğunda yer almıştır. 

Sanatçının müzik dünyasına girdiği ilk yıllarda basın ve sanatçının sevenleri tarafından kendisine yakıştırılan lakabı ‘’YONCİMİK’’ adını Türkiye’nin ilk ve tek lisanslı markası haline getirmeyi hedefleyen Evcimik, bu konu ile ilgili en önemli girişimini 2006 nisan ayında yayınladığı, psikiyatr ve pedagogların denetiminde kendi kaleme aldığı ‘’Yoncimik’ in Maceraları -1- Bayram’’ ile gerçeğe dönüştürmüştür. Okul öncesi çocuklara yönelik hazırlanan kitap serisinde doğum, ölüm, okul hayatı ve gözlüklü olmak gibi çocuklara anlatılmakta ya da çocukların algılamasında sorun yaşanan konuları ele alan Evcimik, serinin ilk ve ikinci sayısı ‘’Yoncimik’in Maceraları -2- Doğum’’ ile yakaladığı yüksek satış rakamları ile yazarlıkta da başarılı olduğunu kanıtlamıştır. Yoncimik projesi kapsamında “Yoncimik Bebek”‘leri satışa sunan sanatçı büyük başarıya ulaşmıştır. Sanatçının ‘’Yoncimik’’ projesi kapsamında ele aldığı bir diğer alan olan gençlik dergisi projesi ‘’Yoncimix’’ ise yayın hayatına 2006 ağustos ayında başlamıştır. 2008 yılında Yoncimik markasının çantaları da piyasaya sürülmüştür. Çantalar; YKM başta olmak üzere birçok mağaza ve fuarda satışa sunulmuşur.

Yonca Evcimik, Şubat 2013'te internetten yayın yapan bir web televizyon kanalı açmıştır. Kanalda, Yeliz, Çiğdem Tunç gibi ünlü isimler program yapmaya başlamıştır. Programlar belli bir yayın akışı içerisinde sürekli güncellenerek yayın yapmaktadır.

ÖZEL HAYATI:

Sanatçı 1994 yılında Harun Özakıncı ile nikah masasına oturmuştur. Çift, 1997 yılında yollarını ayırmıştır.

Evcimik geçmişte; Ozan Öğüt ile aşk yaşamıştır.

ALBÜMLERİ:

Abone (1991), Kendine Gel (1993), Yonca Evcimik '94 (1994), I'm Hot For You (1995), Günaha Davet (1998), Herkes Baksın Dalgasına (2001), 15.(2014)

VİDEO KLİPLERİ:

"Abone", "Taksit Taksit", "Yalancı Bahar", "Cesaretim Yok", "Şok", "Sonbaharda Geleceğim", "Sende Yalansın", "Biraz Nefes Almak İstiyorum", "Kıymetini Bil", "Yaktın Beni", "Çok Canlar Yaktım", "Kendine Gel", "Henüz Çok Gencim", "Haberin Olsun", "Haberin Olsun (Second Version)", "Laf Olsun Torba Dolsun", "Karambol", "Durum Kötü", "In & Out", "Gözümle Gördüm", "Çok Âlemsin", "Bırak Ellerimi", "8:15 Vapuru", "Bandıra Bandıra", "Tükendik", "Gel Gel", "Anne", "Boomerang", "Fındık", "Hot For You" , "Boza", "Sallan Yuvarlan", "Dokunuver"  "Çılgın Bediş" (Albümsüz / Dizi jeneriği ve görüntülerinden oluşan video klip), "Yaşasın Kötülük", "Tatlı Kaçık", "Günaha Davet", "Vurula Vurula", "Şeker Şeyler", "Sexy", "Yoncimik - Megamix", "Sallayalım Dünyayı", "Aşkım", "Oldu Gözlerim Doldu", "Çapkın Kız" , "Tweetine Bandım", "Yallah Sevgilim", "Burası İstanbul", "Sana Ne", "Çok Mu Zor" feat. Okay Barış, "Aha!", "Kendine Gel", "Son Kalan Aşk"  

TEKLİLERİ VE EP'LERİ:

8:15 Vapuru (1994), Yaşasın Kötülük (1997), Aşka Hazır (EP, 2004), Oldu, Gözlerim Doldu (2005), Şöhret (EP, 2008) - (PopCorn & U.ur), Tweetine Bandım (2010), Yallah Sevgilim (2012), Aha! (2016), Kendine Gel (2017), Son Kalan Aşk (2017)

REMİX ALBÜMLERİ:

The Best of Yoncimix - Remixes (2002), Aha! - Remixler (2016)

ARŞİV ALBÜMLERİ:

5'i Bir Yerde - GOLD (2012)

DÜETLERİ:

Kırmızı Kart feat Faruk K. (2002, Honki Ponki), Oldu Gözlerim Doldu feat Sirhot (2005), Oldu Gözlerim Doldu feat DJ Murad (2005), Gözyaşı feat. Sirhot (2007, Nakavt), Ah Be Yonca feat UUR (2008, Şöhret), Seni Hâlâ Seviyorum (2011), Bandıra Bandıra feat. Volga Tamöz (2012, Tam 90dan), Çok Mu Zor feat Okay Barış (2014, 14.), Kendine Gel feat İrem Derici & Gökçe (2016)

ROL ALDIĞI FİLMLER:

Doktor, Hababam Sınıfı Güle Güle, Kızlar Sınıfı, Bay E       ROL ALDIĞI DİZİLER:

Çılgın Bediş, Hayatımın Aşkı 

KONUK OLDUĞU PROGRAMLAR:

 Acemi Cadı, Selena, Altın Kızlar, Sen Harikasın, Heberler, Aşk Kaç Beden Giyer        

TİYATRO OYUNLARI VE MÜZİKALLERİ:

Hisseli Harikalar Kumpanyası (1980) / Dansçı ve Oyuncu, Hababam Sınıfı (Müzikal) (1981) / Dansçı ve Oyuncu, Yedi Kocalı Hürmüz / Dansçı ve Oyuncu, Artiz Mektebi / Dansçı ve Oyuncu, Carmen / Dansçı ve Oyuncu, Ajda Pekkan Süperstar / Dansçı ve Oyuncu, Nükhet Duru ve On Yıl Geçti / Dansçı ve Oyuncu, Şen Sazın Bülbülleri (1982) / Dansçı ve Oyuncu, Neşeli Kuklalar (1983) / Dansçı, oyuncu ve şarkıcı, Devekuşu Kabare (Yasaklar, Aşk Olsun, Geceler, Reklamlar, Deliler) / Dansçı, oyuncu ve şarkıcı, Yeliz Kabere Show (2011) / Koreograf ve Yönetmen

YÖNETMENLİĞİNİ YAPTIĞI KLİPLER:

Çıtır Kızlar, Bir Kaç İyi Adam, Yaşanacaksa Yaşanacak, Çal Çamuru, Bana Mı Sordun?, Sallan Yuvarlan (1996), Yeliz - Yalan (2008), Yeşim Salkım - Yeniden Başlasın, Vurula Vurula

ÖDÜLLERİ VE ADAYLIKLARI:

1995    1.Kral Tv Video Müzik Ödülleri    En İyi Pop Müzik Kadın Sanatçı    Adaylık
En İyi Şarkı Sözü (Tükendik)    Adaylık
En İyi Klip (Bandıra Bandıra)    Adaylık
1999    5.Kral Tv Video Müzik Ödülleri    En İyi Pop Müzik Kadın Sanatçı    Kazandı
En İyi Klip (Günaha Davet)    Adaylık
 Trabzon Haber ve Trabzonspor Haber

Gelişmelerden Haberdar Olun

@