Gökhan Türkmen Kimdir?

Sanatçı Gökhan Türkmen kimdir, nerelidir, kaç yaşındadır? İşte tüm detaylar...

Biyografi 20.08.2020, 11:08
Gökhan Türkmen Kimdir?

GÖKHAN TÜRKMEN KİMDİR?

Gökhan Türkmen, 1 Eylül 1983 tarihinde İstanbul'da dünyaya gelmiştir.

KARİYERİ:

1997 yılında gitarla tanışan Türkmen, Habire Yahşi Lisesi mezunudur. 2000 yılından itibaren çeşitli mekân ve organizasyonlarda gitar ve sesiyle boy göstermeye başlamıştır. 2003 yılında Kocaeli Üniversitesi Endüstriyel Yönetim Bölümü'nden mezun olmuştur. Mezuniyetin ardından 1 yıl kadar şan dersi alan sanatçı, bir dönem radyolarda ve çeşitli mekânlarda canlı performanslar sergilemiştir. "Büyük İnsan" şarkısından bir yıl sonra "Dön" şarkısını da internetten yayınlamış ve "Efkarlıyım" adlı şarkıyla Nokia tarafından düzenlenen bir yarışmaya katılmıştır İnternet üzerinde bulunan 3 şarkısıyla da beğeni toplayan sanatçı, 2008 yılında Büyük İnsan adlı albümü İrem Records etiketiyle çıkardı ve albümde yer alan "Yan Sen", "Büyük İnsan" ve "Dön" adlı şarkılarına klip çekmiştir.

2010 Mart ayı ortasında çıkan Biraz Ayrılık adlı albümüyle büyük bir başarı sağlayan Türkmen, radyolarda ve müzik kanallarında en çok çalınan, yılın en çok ödül alan sanatçılarından olmuştur. Bu albümünde yer alan "Rüya", "Biraz Ayrılık", "Ayıp Ettin" ve oldukça ses getiren "Bir Öykü" adlı şarkısına klip çekmiştir.  2011 yılında Aydın Ketenağ yönetmenliğinde çekilen "Ayıp Ettin" klibinde sanatçıya Nora Tokhosepyan eşlik ederken, yine aynı yönetmenin çektiği "Bir Öykü" klibinde Engin Hepileri ve Deniz Sipahi eşlik etmiştir. 2012 yılında İşler Güçler dizisinin final bölümünde rol aldı.

Gökhan Türkmen Single Ara albümü ile birlikte 4.albümü olan En Baştan albümünü Şubat 2014 yılında çıkarmıştır. Albümde bir cover şarkı olmak üzere kendi ve değişik söz yazarlarından alınan 13 şarkı bulunmaktadır. Şubat ayında başlanan klip çekimleri ile birlikte albümün ilk klibi "Çatı Katı" adlı şarkıya Murat Joker yönetmenliği ile çekilmiştir. Gökhan Türkmen "Sırasıyla Dene" ve "Sen İstanbulsun" adlı şarkılarına klip çekmiştir. En Baştan albümünde 4. ve son klip Türkiye'de görülmeyen bir klip organizasyonuyla "Taş" adlı şarkıya çekilmiştir. Türkmen Ustalık eserim dediği bu albümle çok hızlı bir yükseliş yaşamıştır. Sen İstanbulsun klibi 24 milyon kez izlenerek Çatı Katı şarkısının ve albümün başarısına başarı katmıştır.

Gökhan Türkmen 2015 yılında FOX TV bu başarılarının getirisi Sesi Çok Güzel yarışmasında Sibel Can ve Sertab Erener ile birlikte jüri koltuğuna oturmuştur.

ÖZEL HAYATI:

Gökhan Türkmen, 2014 yılında Sinem Aksoy ile dünyaevine girmiştir. Çiftin, Nil Rona Türkmen ve Leyla Ada Türkmen adında iki kızı vardır.

ROL ALDIĞI DİZİLER:

İşler Güçler

YAPIMCILIĞI:

Sanatçı, Gri grubunun Gece Saklar albümünün yapımcılığını yapmıştır. Aynı zamanda grubun "Günah Şehri" şarkısının video klibinde baş rol oynamıştır. Bahadır Tatlıöz ile beraber "Bedende Ruh Yokken" adlı şarkıyı seslendirmiştir. Gökhan Türkmen, GTR Müzik Prodüksiyon ile birlikte FOX TV'de yayınlanmaya başlanan İnadına Aşk adlı dizinin müziklerinin yapımcılığını üstlenmiştir.

ALBÜMLERİ:

Büyük İnsan (2008), Biraz Ayrılık (2010), Ara (2012), En Baştan (2014), Sessiz (2016), Vay Halimize (2017), Virgül (2019)

ÖDÜLLERİ:

2010    37.Altın Kelebek Ödülleri    En İyi Çıkış Yapan Solist
2013    Düzce Üniversitesi 1.Medya Ödülleri    En İyi Şarkı (Bitmesin)
Ege Üniversitesi 2.Medya Ödülleri    En İyi Şarkı (Bitmesin)
1.Türkiye Müzik Ödülleri    Radyolarda En Çok Çalınan Şarkı (Bitmesin)
MGD 19.Altın Objektif Ödülleri    En İyi Erkek Yorumcu
2014    11.Radyo Boğaziçi Müzik Ödülleri    En İyi Erkek Pop Müzik Sanatçısı
İstanbul Fm 20.Altın Ödülleri    En İyi Erkek Albüm (Bitmesin)
2015    Engelsiz Yaşam Vakfı Ödülleri    Yılın En İyi Pop Müzik Erkek Sanatçısı
13.YTÜ Yılın Yıldızları Ödülleri    En Beğenilen Erkek Şarkıcı
Yeditepe Üniversitesi 3.Dilek Ödülleri    Yılın En İyi Erkek Şarkıcısı
Düzce Üniversitesi 3.Medya Ödülleri    En İyi Erkek Sanatçı
En İyi Albüm/Erkek (En Baştan)
1.Türkiye Gençlik Ödülleri    En İyi Erkek Sanatçı

Gelişmelerden Haberdar Olun

@