Youtube ihtar kaldırma işlemi nasıl yapılır? Youtube ihtar geri çekme

Youtube'da alınan ihtar nasıl kaldırılır? sorunsunun yanıtına haberimizde yanıt aradık.

Youtube ihtar kaldırma işlemi nasıl yapılır? Youtube ihtar geri çekme

YouTube, dünya genelinde milyonlarca içerik üreticisinin videolarını paylaştığı bir platform olarak büyük bir popülerlik kazanmıştır. 2005 yılında kurulan ve bir yıl sonra Google tarafından satın alınan YouTube, içerik üreticilere para kazanma imkanı sunarak 2014 yılında büyük bir dönüşüm geçirdi. Bu dönüşümle birlikte, platform üzerindeki videolar belirli standartlara ve kurallara tabi tutulmaya başlandı. Ancak bazen videolar, çeşitli sebeplerle YouTube tarafından ihtar alabiliyor. Peki, YouTube'da ihtar nasıl kaldırılır?

YouTube İhtar Kaldırma Yöntemleri

1. Topluluk Kurallarına İlişkin İhtarları İtiraz Etme

YouTube'da video yayınlarken topluluk kurallarına uyulması gerekmektedir. Eğer videonuz bu kuralları ihlal ettiği gerekçesiyle ihtar alırsa ve siz de bu kararı haksız buluyorsanız, ihtarın kaldırılması için itiraz edebilirsiniz. İhtar aldığınız tarihten itibaren 30 gün içinde itiraz hakkınız bulunmaktadır.

İtiraz İşlem Adımları:

YouTube Studio'ya gidin.

Kontrol Paneli'nden Kanal İhlalleri kartını açın.

İlgili ihtara "İtiraz Et" seçeneğini tıklayarak itiraz sürecini başlatın.

Unutmayın, videoyu silmek ihtarı kaldırmaz ve silinen videolar için itiraz hakkınızı kaybedersiniz.

2. Telif Hakkı İhtarını Kaldırma

YouTube, telif hakkı koruması altında olan içerikler konusunda oldukça katıdır. Eğer içeriğiniz başkasına ait telif hakları taşıyan materyaller içeriyorsa ve buna dayanarak bir ihtar aldıysanız, ihtarın kaldırılması için birkaç yöntem bulunmaktadır:

Telif Hakkı Süresini Beklemek: YouTube, telif hakkı ihtarlarının süresini 90 gün olarak belirlemiştir. İlk kez telif hakkı ihtarı aldıysanız, bu sürenin sonunda ve gerekli koşulları yerine getirdikten sonra ihtarınız kaldırılabilir.

İhlal İddiasında Bulunanla İletişim Kurma: Videonuz ile ilgili telif hakkı iddiasında bulunan kişiyle iletişime geçerek, ihlal iddiasını geri çekmelerini isteyebilirsiniz.

Karşı Bildirim Gönderme: Eğer videonuzun yanlışlıkla veya haksız yere ihtar aldığını düşünüyorsanız, YouTube'a karşı bildirim göndererek durumu düzeltebilirsiniz.

YouTube'da içerik paylaşımı yaparken bu kurallara dikkat edilmesi, platform üzerinde sağlıklı bir içerik ekosistemi yaratılmasına katkıda bulunacaktır. Her iki ihtar türü için de süreçler, YouTube'un kullanıcı dostu arayüzü üzerinden kolaylıkla yönetilebilir.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT
Haberlerde yapılan yorumlarda Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler