Yeni Tourismo Hassoy Motorlu Vasitalar da sergilendi

Mercedes-Benz Türk roadshow ekibi Trabzon’da.

Bilim / Teknoloji 12.04.2018, 18:05 12.04.2018, 18:34

Mercedes-Benz Türk’ün, yenilediği otobüs modeli Tourismo’nun tanıtımı için 02-13 Nisan tarihleri arasında Türkiye’nin çeşitli illerinde düzenlediği roadshow’undaki altıncı durak, Trabzon’daki Hassoy Motorlu Vasıtalar Bayii oldu.


12 Nisan’da roadshow’un altıncı durağı olan Trabzon’daki Hassoy Motorlu Vasıtalar da sergilenen yeni Tourismo 16 RHD 2+1, pazar ihtiyaçları doğrultusunda yeni donanımlar ile güçlendirildi. Trabzon’daki müşteriler ve otobüs meraklıları yeni Tourismo’yu detaylı olarak yakından inceleme fırsatı yakalarken Mercedes-Benz Türk yetkilileri de otobüsün ayrışan özellikleri ile ilgili bilgi verdi. 

TANITIM VİDEOSUNU VE AÇIKLAMALARI İZLEMEK İÇİN TIKLAYIN

MERCEDES-BENZ TÜRK YENİ TOURİSMO’NUN ÖZELLİKLERİ

Mercedes-Benz Türk, tümü 2 akslı olmak üzere, yeni Tourismo’nun 2 farklı uzunluk seçeneğinde otobüsünü 3 farklı model ile piyasaya sundu. 2+2 koltuklandırma düzenindeki Tourismo 15 RHD, 50 yolcu kapasitesi ile 12,3 m uzunluğunda ve 3,7 m yüksekliğinde. 2+2 koltuklandırma düzenindeki diğer bir model olan Tourismo 16 RHD, 54 yolcu kapasitesi ile 13,1 m uzunluğunda ve 3,7 m yüksekliğinde ve Tourismo 16 RHD 2+1 koltuklandırma düzeninde 41 yolcu kapasitesi ile 13,1 m uzunluğa ve 3,8 m yüksekliğe sahip. 

YENİ TOURİSMO’NUN TASARIMINDA AERODİNAMİK YAPI ÖN PLANDA 

Uzmanlar yeni Tourismo ile tasarım ve işlevselliği bir araya getirerek maksimum ekonomik verimliliği ortaya çıkardılar. En ince detayına kadar geliştirilmiş aerodinamik özellikleri sayesinde, önceki modele kıyasla yakıt tüketimi oldukça düşürüldü. Yeniden tasarlanmış sürücü penceresi ve dinamik görünümlü “AquaBlade” ön cam silecekleri, görselliği zenginleştirmenin yanı sıra yakıt tüketiminin ve sürüş gürültülerinin en aza indirilmesine de büyük katkı sağlıyor. Tüm modellerde standart olarak yer alan halojen farlar, LED gündüz farları, LED sinyal lambaları, sis farları, yağmur-ışık sensörü, elektrik kumandalı ve ısıtmalı yan aynalar ve Tourismo 16 RHD 2+1 modelinde standart olarak bulunan viraj içi aydınlatma ışıkları sayesinde daha güvenli bir sürüş imkânı sağlanıyor. 

OTOBÜSÜN İÇ MEKÂNI DAHA KONFORLU HALE GETİRİLDİ 

Özel servis setleri, opsiyonel olarak tüm koltuklarda sunulan USB şarj üniteleri ve 230 volt prizler, tüm elektronik aygıtlar için güç sağlıyor ve yolculuğu keyifli hale getiriyor. Yenilenen monokrom kokpitinde, çok fonksiyonlu direksiyon simidi, yüksek çözünürlüklü renkli ekrana sahip yeni gösterge paneli ve yeni bir elektronik anahtar sistemi bulunuyor. İç donanımda koltuk tipleri, koltuklandırma düzenine göre değişiklik gösteriyor. 2+2 koltuklandırma düzenindeki Tourismo 15 RHD ve Tourismo 16 RHD modellerinde, Mercedes-Benz standart koltuklar için opsiyonel olarak Softline döşeme seçenekleri sunuluyor. Tourismo 16 RHD 2+1 için standart olarak Mercedes-Benz Relax koltuklar, ayarlanabilir ayak dayama üniteleriyle beraber sunuluyor. Araçtaki servis setleri de tamamen yenilendi. LED okuma lambaları, hava jetleri, servis setlerine entegre hoparlör, siyah deri servis seti döşemeleri ile tamamen farklı bir tasarım gerçekleştirildi. Tam otomatik, çift bölge (dual zone) kontrollü klima sistemi, otobüsün içerisindeki atmosferi daha da konforlu hale getiriyor. Isıtma ve iklimlendirme için kullanılan ön ve arka kontrol bölgeleri, aracın içinde homojen bir sıcaklık dağılımı sağlıyor.

YENİ TOURİSMO ALICILARI DAHA EKONOMİK BİR MOTORA YATIRIM YAPACAK

Mercedes-Benz, yenilikçi sürüş teknolojilerini geliştirirken inovasyon konusundaki lider konumuna sadık kalmaya devam ediyor. Euro 6 BlueTec OM 470 FE (Yakıt Verimliliği Paketi) motor, çevreci ve ekonomik yönleriyle ön plana çıkıyor. 10,7 litre hacmindeki bu motor hem kompakt hem de son derece güçlü. Motor gücü, Tourismo 15 RHD modeli için 265 kW (360 PS), Tourismo 16 RHD ve Tourismo 16 RHD 2+1 modelleri için ise 290 kW (394 PS) seviyesine ulaşıyor. Yeni Tourismo’nun tüm modellerinde Mercedes-Benz GO 210-6 manuel şanzıman standart, Mercedes-Benz GO 250-8 PowerShift otomatikleştirilmiş şanzıman da opsiyonel olarak sunuluyor. Motordaki gücün optimum biçimde aktarılabilmesiyle, düşük hızlarda bile yüksek esneklik ve seri hızlanma elde edilebiliyor. İşletmeler, düşük yakıt tüketiminin, daha fazla güvenilirliğin ve uzun bakım aralıklarının keyfini sürüyor. 

“YAŞADIĞIM MÜDDETÇE BABAMIN ADINI SÜRDÜRMEK İSTİYORUM”

Ali Osman Ulusoy Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Hülya Ulusoy Haber61’e yaptığı açıklamada “Travego ile girdik bu sezona. Otobüsün çok pahalı olduğunu ve otobüsçülüğün bittiğini de biliyorum. Bilmeme rağmen babama verdiğim sözden dolayı bunu devam ettirmek durumundayım. Bu işi ben yaşadığım müddetçe babamın adını sürdürmek istiyorum. Onun için buradayım. Ama otobüsler çok pahalı. Buradaki Mercedesci arkadaşlara da aynı şeyi söylüyorum. Bütün bayilere ve arkadaşlara söyledim. Hepsi otobüs almak için can atan insanlar. Ama bunun altından kalkmak o kadar zor ki. 50-60 liraya uçak biletinin satıldığı yerde siz 100 Liraya İstanbul’u satarak para kazanamazsınız. Otobüs sektörünü öldürmek için ellerinden ne geliyorsa yapıyorlar bize. Vergilerde çok ağır yük var. Girişlerde çok ağır bedeller ödüyoruz, yazıhanelere girişlerde. Bunun altından kalkmak o kadar zorlaştı ki araba dolu gidip geliyor, size kalan 100-200 lira gibi bir para. Bunun altından kalkmak o kadar zor oldu ki. Dediğim gibi ben çok yanlış bir iş seçmişim. Babamın ismini sürdürmek için bu işi seçtim ama çok yanlış bir iş olduğuna da karar veriyorum. Bu zor şartlar sürecek gibi geliyor. Ben bir otobüs kalana kadar babam için bu işi devam ettirmek taraftarıyım.” dedi.

İŞLETMECİYİ MEMNUN EDECEK BİR ARAÇ

Hassoy Motorlu Vasıtalar Genel Müdürü Selim Saral Haber61’e yaptığı açıklamada “bugün 2+1 olarak adlandırdığımız yeni nesil aracımızı tanıtmak için buradayız. Birçok dostlarımız bizi yalnız bırakmadılar sağolsunlar. Birçok yerel firma burada. Bu aracımız daha çok şehirlerarası otobüs taşımacılığına yönelik bir aracımız. Aslında aracımız tamamen müşteri konforuna yönelik. İşletmeci açısından çok fazla beğenilen bir araç değil samimi konuşmak gerekirse. Çünkü koltuk sayısı daha düşük. Mecburen müşteri taleplerine karşılık vermek zorundayız. Bunu düşünerek, koltuk sayısını azaltarak müşteri memnuniyetini artırmak için yapılmış bir araç. Yakıt tasarrufu ve işletme maliyetleri bakımından işletmeciyi memnun edecek bir araç. Her teknolojik yeniliğin bir maliyeti var. Günümüz şartlarında bizim araçlarımız Euro ile satıldığı için kurların fazla olmasından dolayı maliyetleri biraz yüksek şuan. Biz 10 yıldır hemen hemen aynı bilet fiyatları ile yolcuları taşıyoruz. 10 yıl önceki maliyetler ile şimdiki maliyetler çok farklı. En basiti 2011 yılına nazaran bu aracın fiyatı Euro bazında iki yıl değer kazandı. Ama biz yine aynı maliyetlerde yolcuya fazla hissettirmeden fiyat aralığı uyguluyoruz. Ama bu bizim her geçen gün hayatta kalmamızı zorlaştırıyor. Biz hem taşımacı bir firmayız hem de satıcı bayi tarafımız olduğu için her iki tarafı da iyi anlıyoruz. O dengeyi kurmaya çalışıyoruz. Zaten en çok şikâyet işletme maliyetleri. Her müşteri heyecanlı aracı gördüğünde heyecanlanıyor. Otobüsçülük bir hastalıktır. Para kazanmaz ama yine bu işi yapar. Öyle bir hastalıklı yönü var bu işin. Zaten görürseniz herkeste o heyecan var. Yeni aracı görüyor, bakıyor almak istiyor ama kendi içinde de acı çekiyor diyelim şuanda. O da bir gerçek. Yakıt maliyetleri, lastik maliyetleri derken işletme maliyetleri çok yüksek gerçekten. Eski paraları kazanamıyorlar. Eski mutlulukları yok. Heyecanları taze ama mutlulukları yok” ifadelerini kullandı.
Yorumlar (1)
Serkan 3 yıl önce
Hülya hanim çok değerli bir hanımefendidir yüzlerce kişiye ekmek veriyor yüzlerce kişinin ailesinin geçim kaynağını sağlıyor kendisine çok teşekkür ediyorum ve Hülya hanımın bir personeli olmaktan gurur duyuyorum..Başarılarının devamını bekliyoruz inşAllah her alanda başarılı olmaya devam eder.. Rabbim ona sağlık versin

Gelişmelerden Haberdar Olun

@