TURKSAT 4A seneye yapılacak

Dalbay, Türkiye'nin yeni uydusu TÜRKSAT 4A'nın teknik özelliklerine ilişkin çalışmaların tamamlandığını belirtti.Uydunun kapsama alanlarının belirlendiğini kaydeden Dalbay, uydunun yapımı için bu ay firmalarla temasa geçeceklerini söyledi.Firmalarla yapac

Bilim / Teknoloji 12.12.2008, 21:23
TURKSAT 4A seneye yapılacak

Dalbay, Türkiye'nin yeni uydusu TÜRKSAT 4A'nın teknik özelliklerine ilişkin çalışmaların tamamlandığını belirtti.

Uydunun kapsama alanlarının belirlendiğini kaydeden Dalbay, uydunun yapımı için bu ay firmalarla temasa geçeceklerini söyledi.

Firmalarla yapacakları değerlendirmelerin ardından 2009 başında ihaleye çıkacaklarını bildiren Dalbay, Nisan 2009'da üretimine başlanacak 4A'nın, 2011'in üçüncü çeyreğinde fırlatılmasının planlandığını kaydetti.

TÜRKSAT Genel Müdürü Dalbay, 42 derece Doğu boylamındaki uydularından Orta Asya ülkelerinin ardından Avrupa ülkelerinin de yayın yapmasını hedeflediklerini, bu kapsamda yapılacak 4A'nın kapsama alanına yönelik çalışmaların tamamlandığını söyledi. Dalbay, şunları kaydetti:

''TÜRKSAT 4A, mevcut doğu ve batı kapsama alanına ilave olarak kuzey ve orta Afrika'yı kapsayacak. 4A'nın fırlatılmasıyla Türk uydularının kapsama alanı Amerika'nın doğu sahillerinden Çin'e, güneyde Arap Yarımadası ve Orta Afrika'ya kadar uzanacak. Böylece, 4A'nın hizmete girmesi ile teknik olarak 42 derece doğu boylamından kapsayabileceğimiz maksimum alana ulaşmış olacağız.''Trabzon Haber ve Trabzonspor Haber

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@