Telekulakta sınır yok

Türkiye'de son dönemde gündeme gelen geniş çaplı operasyonlar ve tüm telefonların dinlendiği yönündeki inanç, aboneleri önlemler almaya itti. Bazı abonelerin, dinlenmemek için yurtdışında faaliyet gösteren operatörlerden SIM kart aldıkları ve Türkiye'de b

Bilim / Teknoloji 14.02.2009, 09:31
Telekulakta sınır yok

Türkiye'de son dönemde gündeme gelen geniş çaplı operasyonlar ve tüm telefonların dinlendiği yönündeki inanç, aboneleri önlemler almaya itti. Bazı abonelerin, dinlenmemek için yurtdışında faaliyet gösteren operatörlerden SIM kart aldıkları ve Türkiye'de bu kartları kullandıkları belirtildi.

Operasyonlar kapsamında gündeme gelen telefon kayıtları ve ardı arkası kesilmeyen telefon dinleme iddiaları, toplumda 'paranoya' düzeyinde dinleme kaygısı oluşturdu. Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım'ın, telefonların dinlendiği yönündeki kaygılara karşılık, "Kötü bir iş yapmıyorsunuz dinlenmekten korkmayın" yönlü açıklamaları tartışmaları, bitirmekten öte artırdı. Telekomünikasyon İletişim Kurumu (TİB) yetkililerinin tüm telefonların dinlenmesinin teknik olarak mümkün olmadığını dile getirmelerine rağmen vatandaşta dinlendiği konusunda algı sürüyor. Bazı abonelerin, yurtdışında faaliyet gösteren operatörlerden SIM kart aldıkları ve Türkiye'de bu kartları kullandıkları belirtildi. Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) Başkanı Tayfun Acarer, bu yöntemin dinlemeyi 'zorlaştıracağını' ancak 'olanaksız' hale getirmeyeceğini vurguladı. Acarer, "Bu abone başka ülkede faaliyet gösteren bir operatörün SIM kartını da kullansa, sonuçta Türkiye'den bir operatörden hizmet almak zorunda" dedi. Acarer, dinlemenin SIM kart üzerinden yapıldığını anımsatarak, gerekli olması durumunda abonenin bulunup dinlenebileceğine dikkat çekti.

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@