Telefon numarasını vermeyene Wi-Fi yok!

 Rusya’nın çıkarttığı yeni bir yasa, Wi-Fi bağlantılarını kullananların telefonlarını internet servis sağlayıcılarıyla paylaşmasını zorunlu kılıyor.Wi-Fi, günümüzde vazgeçilmez teknolojilerinden birisi. Nereye gitsek, ilk olarak sorduğumuz ” İnternet şifr

Bilim / Teknoloji 16.08.2014, 21:21
Telefon numarasını vermeyene Wi-Fi yok!

 

Rusya’nın çıkarttığı yeni bir yasa, Wi-Fi bağlantılarını kullananların telefonlarını internet servis sağlayıcılarıyla paylaşmasını zorunlu kılıyor.

Wi-Fi, günümüzde vazgeçilmez teknolojilerinden birisi. Nereye gitsek, ilk olarak sorduğumuz ” İnternet şifreniz nedir?” sorusu, artık klasikleşmiş kalıplardan birisini oluşturuyor. Nitekim bu ufak işlem, Ruslar için artık bilinenden biraz daha farklı bir şekilde işleyecek. Nasıl mı?

 

Çıkan yeni bir yasaya göre, Rusya ‘da halka açık interneti kullanmak için, her bir kişi internet sağlayıcısına internet kullanım iznine açık telefon numaralarını vermek zorunda. Yeni yasanın arkasında durduğu gerekçeyse, genel geçer halka açık internet sağlayıcıların kim olduğunu ve ne gibi kaynaklardan yararlandığını görmek olduğu gibi, kimin ne gibi yasa dışı işlerle uğraştığını da gözlemleyebilmek. Rus Parlamentosu alt kanadı başkan yardımcısı koltuğunda oturan Leonid Levin, vatandaşların halka açık interneti kullanmak için kendi telefon numaraları ile giriş yapmaları gerekeceğini bizzat açıkladı. Ayrıca Rusya’dan satın alınacak herhangi bir SIM kart ile gelen telefon numarasının da halka açık internet ile uyumlu çalışacağına değinen Levin, bu sayede fazladan bir belge ihtiyacının da bulunmayacağını beyan etti.

Pek tabi bu yasanın, halka açık internet kullanan kişilerin bilgilerini ne derece elinde tutacağı ve ne derece eşeleyeceği hakkında henüz bir bilgi verilmediği gibi, aynı zamanda Electornic Frontier Foundation gibi isimlerin açtığı OpenWireless bağlantılarına ne olacağı da gizemini sürdürüyor.Trabzon Haber ve Trabzonspor Haber

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@