alexa metrics

banner560

banner572

tuvturk

Sosyal ağ Facebook’un yeni adı “Meta” oldu

Facebook Inc.’nin çatı kuruluşunun yeni adı “Meta” olarak adlandırılacak.

Bilim / Teknoloji 28.10.2021, 22:17 28.10.2021, 22:22
Sosyal ağ Facebook’un yeni adı “Meta” oldu

Facebook, WhatsApp, Instagram ve Messenger uygulamasını bünyesinde barındıran Facebook Inc.’nin çatı kuruluşunun yeni adı “Meta” olarak adlandırılacak.

Facebook Inc.’nin atlındaki Facebook, WhatsApp, Instagram, Messenger ve Oculus VR, artık “Meta” markası altında konumlandırılacak.

Sosyal ağ Facebook’un yeni adı “Meta” oldu

Yeni adı “Meta”yı duyuran Facebook, sanal evreni metaverse platformunu tanıttı. Facebook’un adlandırıldığı metaverse platformunun adı Horizon oldu.

YENİ EVRENİNİ TANITTI: HORIZON

Facebook Connect 2021 etkinliğinde konuşan Facebook’un kurucusu ve CEO’su Mark Zuckerberg, internetin yeni formu olarak da adlandırıldığı metaverse platformunlun adı Horizon oldu.

Sosyal ağ Facebook’un yeni adı “Meta” oldu

Fiziksel dünya ile dijital dünyayı, sanal gerçeklik (VR) ve artırılmış gerçeklik (AR) teknolojileri ile bir arada deneyimlemeye odaklanan Horizon, Horizon Home, Horizon Worlds, Horizon Workrooms gibi platformlardan oluşacak. Horizon Marketplace üzerinden sanal ürün satışının da yapılacağı Facebook’un metaverse’ünde NFT’ler (benzersiz dijital varlık) de yer alacak.

Horizon platformunda, oyun, spor, konser, parti ve ofis gibi sosyal hayatın hemen hemen her alanına yönelik sanal evrenler (metaverse) yer alacak.

Sosyal ağ Facebook’un yeni adı “Meta” oldu

HİSSELERİ YÜZDE 4 YÜKSELDİ

Facebook'un yeni çatı marka adının duyurulduğu ve metaverse platformu Horizon'ın tanıtıldığı etkinliğin hemen ardından, şirkeitn ABD Borsalarında işlem gören hisseleri de uçuşa geçti. Facebook Connect 2021 etkinliği öncesinde 314 dolar seviyesinde olan Facebook hisseleri, etkinlikte yapılan duyuruların hemen ardından yüzde 4'lük yükselişle 324 doları aştı.

META İSMİYLE TWITTER HESABI AÇILDI

Bu gelişmenin ardından Meta ismiyle yeni bir Twitter hesabı da açıldı. Hesabın korumalı olması ise dikkat çekti.

Sosyal ağ Facebook’un yeni adı “Meta” oldu


Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@