banner539

banner526

banner533

banner513

Sabit hat zorunluluğu kalkıyor

Rekabet Kurulunun 18 Şubat 2009'da aldığı kararlar, Kurumun internet sayfasında yayımlandı.  Buna göre, Kurul, Türk Telekomünikasyon A.Ş tarafından ADSL bağlantısı için sabit telefon hattının zorunlu tutulmasının, 4054 sayılı Rekabetin Korunması Hakkında

Bilim / Teknoloji 20.02.2009, 17:00
Sabit hat zorunluluğu kalkıyor

Rekabet Kurulunun 18 Şubat 2009'da aldığı kararlar, Kurumun internet sayfasında yayımlandı. 

Buna göre, Kurul, Türk Telekomünikasyon A.Ş tarafından ADSL bağlantısı için sabit telefon hattının zorunlu tutulmasının, 4054 sayılı Rekabetin Korunması Hakkında Kanuna aykırı olduğu iddiası üzerine inceleme yaptı. İnceleme sonucunda, Türk Telekomünikasyon A.Ş. hakkında soruşturma açılmasına gerek olmadığına karar verildi.

Ancak, söz konusu şirket tarafından yalın ADSL uygulamasının başlatılması ve şikayet konusu uygulamaya son verilmesini teminen 3 ay içinde Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumuna gerekli başvurunun yapılarak, Rekabet Kurumuna tevsik edilmesi kararlaştırıldı. Bu konuda, Türk Telekomünikasyon A.Ş'ye ve Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumuna görüş yazısı gönderilmesi için Başkanlığa yetki verilmesi karara bağlandı.

TELEKOM'DAN AÇIKLAMA

Türk Telekom'dan Borsa'ya gönderilen yazıda, Rekabet  Kurulunun “Yalın ADSL” kararının şirkete ulaştığı belirtilerek, “Konu ile  ilgili değerlendirmenin yapılabilmesi için gerekçeli kararın tarafımıza tebliğ  edilmesi beklenmektedir” denildi.

Rekabet Kurulunun 18 Aralık 2008 tarih ve 08/73 sayılı toplantısında ADSL  bağlantısı için sabit telefon hattı olmasının zorunlu tutulması konulu şikayet  hakkında yapılan ön araştırma kapsamında Rekabet Kurulunun 18 Şubat 2009 tarih ve  09/07/127/38 sayılı toplantısında, dosya konusu iddialar ile ilgili olarak Türk  Telekomünikasyon A.Ş hakkında 4054 sayılı Kanunun 41. maddesi uyarınca soruşturma  açılmasına gerek olmadığı belirtilen açıklamada, bununla birlikte aynı kanunun 9.  maddesinin üçüncü fıkrası uyarınca adı geçen teşebbüs tarafından yalın ADSL  uygulamasının başlatılması ve bu suretle şikayet konusu uygulamaya son  verilmesini teminen üç ay içerisinde Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumuna  gerekli başvurunun yapılarak Rekabet Kurumuna tevsik edilmesi hususlarında Türk  Telekomünikasyon A.Ş'ye ve karar hakkında bilgilendirilmek üzere Bilgi  Teknolojileri ve İletişim Kurumuna görüş yazısı gönderilmesi için başkanlığa  yetki verilmesine karar verildiği aktarıldı.

Açıklamada, “Gerekçeli karar ve görüş yazısı tarafınıza ayrıca tebliğ  edilecektir” denildi.

Yorumlar (2)
mamikaraveli 12 yıl önce
boş işlerle uğraşıyorsunuz.önce telekomu sattınız,adamlar voleyi vurdu şimdi mi aklınıza geldi rekabet.hani nerde sabit üçret paraları.işgüzarlığı bırakın yiyorsa sabit üçret paralarını ödedin.adamlar telekomu bedavaya getirdi kimi kandırıyorsunuz.paranın yüzü sıçak değil mi
casa 12 yıl önce
Rekabet kurulunun bu duyarlı davranışına teşekkür ederiz.Adalet ve uygulamadaki yeri gün geçtikce ivme kazanmaktadır.Katkısı olanlara minnettarız.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@