Rüyalarınızı kaydedin!

RÜYALAR DİJİTAL ORTAMA AKTARILACAK Bir grup Japon bilim adamı geliştirdikleri aletle, insan beyninden geçen düşünceleri ve bilinçaltının karmaşık dünyasının görüntülerini bilgisayar ekranına aktarmayı başardı. Bu yolla, uyku esnasında görülen rüyalar ve k

Bilim / Teknoloji 12.12.2008, 10:30
Rüyalarınızı kaydedin!

RÜYALAR DİJİTAL ORTAMA AKTARILACAK

Bir grup Japon bilim adamı geliştirdikleri aletle, insan beyninden geçen düşünceleri ve bilinçaltının karmaşık dünyasının görüntülerini bilgisayar ekranına aktarmayı başardı. Bu yolla, uyku esnasında görülen rüyalar ve kimseye açamadığımız düşünceler dijital ortama aktarılarak kaydedilecek. Tokyo'daki ATR Bilişimsel Nöroloji Laboratuvarı'ndaki araştırmacılar daha önce, beyinden alınan basit düşünceleri dijital ortama aktarmıştı.

GİZEM ÇÖZÜLÜYOR

Projeyi yürüten uzmanlar, "Bu teknolojiyi uygulayarak, rüyalar gibi insanların kişisel olarak algıladığı özel imgeleri izlemek mümkün" açıklamasında bulundu. Araştırma grubunun başkanı Yukiyasu Kamitani, "İnsanlar bir nesneye baktıklarında, retinaya bir sinyal geliyor ve gelen sinyal beyindeki görme duyusuna iletiliyor. İşte biz bunları dijital ortama aktararak görüntüleri elde edebiliyoruz" şeklinde konuştu.

RÜYALARIN SIRRI

Kamitani, "Amacımız insan beyninin karmaşık yapısını çözebilmek" ifadesini kullandı. Çağdaş batı dünyasının toplumsal yaşamında köklü dönüşümler yaratan Sigmund Freud'un 100 yıl önce yayımlanan 'Rüyaların Yorumu' adlı kitabından bu yana bilimadamları insandaki bilinçaltının gizemi ve bunun yansıması olan rüyaların sırrı üzerinde çalışıyor.



Trabzon Haber ve Trabzonspor Haber

Yorumlar (1)
_cigdem_ 13 yıl önce
Ben bu Japonlardan korktum... Ne diyelim helal olsun... Çekik gözlü, sevimli insanlar ve son derece başarılılar... Geçen yazın Trabzon'da iken, Uzungöl'e gitmek isteyen japon çifte yardımcı olmuştum, azıcık ingilizcem ile ne kadar olabildim bilemiyorum ama dilerim Uzungöl diye Sümela'ya göndermemişimdir :) Yalnız şaka bir yana gerçekten son derece sıcak kanlı ve sevimliydiler... Tıpkı biz Karadeniz insanları gibi... Kendimize pay çıkartmasam olmazdı :) Kendinize iyi bakın... Sevgiler&Saygılar...

Gelişmelerden Haberdar Olun

@