‘Özel hayat’ı uzaydan ihlal

 Özel yaşamın gizliliğini koruyan kanunların hafifletilmesinin ardından Google ve benzeri şirketler, uydulardan gelecek ve eski uygulamaya oranla daha detaylı fotoğrafları kullanabilecek. Uydudan “yüz” fotoğraflarının çekilmesi özel hayata müdahale olarak

Bilim / Teknoloji 16.08.2014, 21:29
‘Özel hayat’ı uzaydan ihlal

 

Özel yaşamın gizliliğini koruyan kanunların hafifletilmesinin ardından Google ve benzeri şirketler, uydulardan gelecek ve eski uygulamaya oranla daha detaylı fotoğrafları kullanabilecek. Uydudan “yüz” fotoğraflarının çekilmesi özel hayata müdahale olarak görülüyor.

Kuzey Amerika’nın en büyük uydu şirketi Motherboard’a göre, özel hayatı koruyan kanunların hafifletilmesinin ardından Google ve bazı başka şirketler, uydular vasıtasıyla özel hayatı ihlal edebilecek.

Kanunlara göre uydu fotoğrafları 50 santimetreden küçük objelerin fotoğraflarını çekemiyor. Google ile anlaşması bulunan DigitalGlobe, yaptığı lobi çalışmları neticesinde uydu fotoğraflara konulan 50 santimetre sınırını 25 santimetreye indirmeyi başardı.

 

İddilara göre şirket, bu sınırı 10 santimetreye kadar indirmeyi hedefliyor.

Bu kanunlardaki değişikliklerin ardından şirketlerin, uydular vasıtasıyla insanların özel yaşam alanlarını ihlal edebileceği öne sürülüyor.

Şirketin yaptığı lobi faaliyetlerinin ardından özel hayatı koruyan bazı kanunlarda hafifletici değişikliklere gidildi.

Google ile anlaşması bulunan DigitalGlobe, bu hafta “Worldview-3” isimli uydusunu yörüngeye fırlatmaya hazırlanıyor.

Bu uydudan gelecek olan görsellerin Google ve Microsoft gibi şirketler tarafından en kısa sürede kullanılması bekleniyor.Trabzon Haber ve Trabzonspor Haber

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@