alexa metrics

banner560

banner572

tuvturk

Nokia’dan üç büyük şirkete dava!

Nokia, HTC, RIM ve Viewsonice patentlerini ihlal ettiği gerekçesiyle dava açtı. HTC ve Viewsonice ABD’de açtığı davaların yanı sıra Nokia, Almanya‘da RIM ve HTC’den davacı oldu. Tüm bunların yanı sıra Nokia, Uluslararası Ticaret Komisyonuna (ITC) da şikay

Bilim / Teknoloji 04.05.2012, 21:26
Nokia’dan üç büyük şirkete dava!

Nokia, HTC, RIM ve Viewsonice patentlerini ihlal ettiği gerekçesiyle dava açtı. HTC ve Viewsonice ABD’de açtığı davaların yanı sıra Nokia, Almanya‘da RIM ve HTC’den davacı oldu.

 

Tüm bunların yanı sıra Nokia, Uluslararası Ticaret Komisyonuna (ITC) da şikayette bulundu.

 

Nokia, yaptığı açıklamada şunları söyledi: Temel patentlerimizi 40′ın üzerinde şirkete lisanslamış bulunuyoruz. Davalardan kaçınmak istesek de Nokia, tescilli icatlarının izinsiz kullanılmasını engellemek amacıyla bu davaları açmak zorundaydı. Şirket, toplam 45 patentinin ihlal edildiğini, bunların davaların birine veya daha fazlasına dahil edildiğini bildirdi.

 

İhlal edilen patentlar arasında çift işlevli antenler, güç yönetimi ve çok-modlu radyolar, uygulama mağazaları, çoklu görev, navigasyon, dinamik menüler, veri şifreleme, mobil cihazlarda e-posta eklerini almak gibi işlevler bulunuyor.

 

Nokia, patent davalarından uzak bir şirket değil. Zira şirket 2009‘da Apple’a bir patent davası açmış ve Apple’ın bir karşı davasıyla karşılaşmıştı.


Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@