İşte Uzayın En Parlak Görüntüsü

Amerikalı ve İngiliz astronomlar, yeni bir teknikle uzayın şimdiye kadarki en parlak görüntülerini elde ettiler.California'daki Palomar Dağı'nda bulunan gözlem evinden, görüntüleri belirginleştiren "uyarlamalı optik" yöntemiyle elde edilen fotoğrafların,

Bilim / Teknoloji 04.09.2007, 09:36
İşte Uzayın En Parlak Görüntüsü

Amerikalı ve İngiliz astronomlar, yeni bir teknikle uzayın şimdiye kadarki en parlak görüntülerini elde ettiler.

California'daki Palomar Dağı'nda bulunan gözlem evinden, görüntüleri belirginleştiren "uyarlamalı optik" yöntemiyle elde edilen fotoğrafların, yörüngedeki Hubble uzay teleskobuyla görüntülenenlerden iki kez daha net olması dikkat çekiyor.

İngiliz Cambridge ve Amerikan California Institute of Technology (Caltech) üniversitelerinin ortaklaşa çalışmasıyla ortaya çıkan ve "Lucky" adı verilen yeni sistem, şimdiye dek geliştirilen en hassas ışık algılama sistemini kullanıyor. Bu sistemde çok düşük elektriksel parazite neden olan özel bir yonga kullanılıyor ve bu da görüntüde çok daha fazla ayrıntı sağlıyor.

Yeni sistemde ayrıca atmosferik bozulmanın başlayıp durmasını ayırt edebilen bir yazılım sistemi de kullanılıyor.

Lucky adlı sistem geliştirilmeden önce yörüngedeki Hubble uzay teleskobunun çektiği görüntüler, atmosferin bozucu etkisinden ötürü yerde kurulu teleskoplarla elde edilenlerden çok daha net oluyordu.

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@