İnternette 'com' dönemi sona eriyor

İnternet sektörüyle birlikte en yaygın kullanılan ’com” uzantısı ile biten internet alan adlarına bir yenisi ekleniyor.5 Kasım’dan itibaren Türkiye Pazarına sunulacak olan .TC uzantısı alan adı seçenekleri, teknolojisi, satın alma kolaylığı ile Türkiye’ni

Bilim / Teknoloji 01.11.2012, 13:33
İnternette 'com' dönemi sona eriyor

İnternet sektörüyle birlikte en yaygın kullanılan ’com” uzantısı ile biten internet alan adlarına bir yenisi ekleniyor.

5 Kasım’dan itibaren Türkiye Pazarına sunulacak olan .TC uzantısı alan adı seçenekleri, teknolojisi, satın alma kolaylığı ile Türkiye’nin yeni alan adı uzantısı olacak. 
 
’com” uzantısı ile biten internet alan adlarının birçok ülkede olduğu gibi, Türkiye’de de hızla tükendiği bildirildi. Internette faaliyet göstermek isteyen bir çok kurum, kişi ve marka farklı uzantılar veya çok uzun alan adları kullanıyor bu nedenle dil farklılığından, isim uzunluğundan kaynaklanan iletişim ve ulaşım sorunları yaşanıyor.
 
Bunun dışında dünyada internet ortamında yaygın olan bir başka uygulama ise İnternet Ülke Alan Kodu. Bu uzantılar ABD denetiminde bir kuruluş olan "ICANN / IANA" tarafından belirleniyoır.
 
Ancak tüm ülkelerde ülke alan kodu uygulaması isimden hemen sonra gelerek kullanılmasına ragmen, ülkemizde com uzantısı birlikte kullanılmakta ve satın alma süreci de internet ortamının hız ve koşullarına göre çok yavaş kalıyor. Dolayısıyla pazar payı com uzantısının yüzde 20’ inden daha az.
 
3 AŞAMADA HİZMETE SUNULACAK
 
5 Kasım’dan itibaren Türkiye Pazarına sunulacak olan .TC uzantısı, alan adı seçenekleri, teknolojisi, satın alma kolaylığı ile Türkiye’nin yeni alan adı uzantısı olacak. .TC Alan adının sahibi olan İngiliz AdamsNames şirketini satın alan Alman kökenli INTERSTATE şirketinin Türkiye’de kurduğu TCNET Internet Şirketi tarafından pazara sunulacak olan .TC uzantısı üç aşamada Türk halkının hizmetine sunulacak.
 
Markaların ve kurumların internet ortamında isimlerinin farklı kişilerce alınmasıyla yaşadıkları mağduriyeti gözönünde bulunduran TCNET yönetimi sorumlulukları gereği pazara girdikleri ilk 9 gün yalnızca Marka Tescil Belgesi olan kurum ve kişilere özel kayıt haftası olarak ayırdıklarını açıkladılar. 19 Kasım 2012 tarihinden itibaren ise bir hafta ‘’ön satış haftası ‘’yaparak Internet dünyasının yenilikçi girişimci camiasına alan adlarını sunacaklar.
 
KİŞİ VE KURUMLAR SORUN YAŞAMAYACAK
 
'.TC” uzantılı alan adı kullanan markaların haklarını korumak amaçlı olarak girişimde bulunan TCNET yönetimi, tüketicilerle yaptığı sözleşme gereği herhangi bir itilafta İstanbul Ticaret Odası’nın kurduğu hakem kurulunun kararlarına uyacak. Diğer uzantılarla ilgili yurt dışı mahkemelerde haklarını arayan marka, kişi ve kurumlar '.TC' uzantısında böyle bir sorun yaşamayacak.
 
3 Aralık 2012 tarihinden itibaren ise '.TC' uzantısı isteyen herkesin kullanımına sunulacak. Şirketin Genel Müdürü ve ortağı olan Ertan Ulutaş '.TC' uzantısını Türkiye’de pazara sunarken hem internet sektörüne kolaylık ve katma değer sağlayacaklarını hem de bu vesile ile yabancı bir yatırımcıyı teknolojisi ile beraber Türkiye’ye getirmekten mutluluk duyduklarını açıkladı.
 
"TÜRKİYE'NİN YENİ ALAN ADI OLACAĞIZ"
 
Alan adı satışının internet ortamında yapılması nedeni ile dünyanın her yerinden yapılabileceğini vurgulayan Ulutaş, Türkiye’de yaptıkları yatırımla daha çok Türk insanına hizmet vermeyi hedeflediklerini belirtti. '.TC” uzantısı kurum, kişi ve markalara iletişim ve ulaşımın daha kolaylaşacağı bir internet ortamı sunacak böylece kısa zamanda Türkiye’nin yeni alan adı olacağız" dedi.
 
Ayrıca .gov uzantısının Amerikan devletine ait bir uzantı olduğunu belirten Ulutaş sosyal sorumluluk gereği tüm kamu kurum kuruluşlarına .TC uzantısını ücret almadan vereceklerini açıkladı. Ulutaş, "Belediyeler ve kamu kuruluşlarıyla bir çok sosyal kampanya yaparak Internet ortamında sorumluluklarımızın bilinci ile bir çok yeni yatırım yapmayı planlıyoruz" diye konuştu.
 
Uygulamaya girecek olan Türk Ticaret Yasası ile bir çok kobi ve şirketin alan adı bulmak için zorluk yaşayacağını belirten Ulutaş, bu firmaların .TC uzantısı ile alan adlarını kolaylıkla bulabileceklerini söyledi.
 

Son dakika Trabzonspor haberleri ve Son dakika Trabzon Haberleri
Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@