Facebook kullanıcılarına tuzak

Facebook kullanıcılarına, 'Facebook hesaplarının çalınmasını engellemek amacıyla bir internet sitesi hazırlandığını ve bu site sayesinde Facebook hesaplarının polis tarafından koruma altına alınacağı' iddia eden bir elektronik posta gidiyor. Bu İnternet s

Bilim / Teknoloji 22.12.2011, 11:54
Facebook kullanıcılarına tuzak

Facebook kullanıcılarına, 'Facebook hesaplarının çalınmasını engellemek amacıyla bir internet sitesi hazırlandığını ve bu site sayesinde Facebook hesaplarının polis tarafından koruma altına alınacağı' iddia eden bir elektronik posta gidiyor. Bu İnternet sitesinin Emniyet Genel Müdürlüğüne ait olduğuna inananlar istenilen bilgileri girdiği anda Facebook hesaplarını kendi elleriyle şebeke üyelerine teslim ediyor.

HER BİN KULLANICININ HESABI 25-50 DOLARA SATILIYOR

Emniyet Genel Müdürlüğü, tespit edilen internet sitesi hakkında suç duyurusunda bulundu. Web sitesinin yurt dışı kaynaklı olduğu belirlendi.

Bilişim uzmanları, bu sayede birçok kişisel hesabının bloke edildiğini, ele geçirilen şifrelerin toplu halde satıldığını bildirdi.

Uzmanlar, bazı bilgisayar korsanlarının (hacker) da benzer şekilde milyonlarca kişinin elektronik posta adresi ile Facebook ve Twitter gibi sosyal paylaşım hesaplarını ele geçirdiğini belirterek, sanal ortamda her 1000 hesabın toplu halde 25 ile 50 dolar arasında satışa çıkarıldığını kaydetti.

'GÜVENLİ İNTERNET' KULLANICILARININ HESAPLARI GÜVENDE

Bu arada, 22 Kasımda başlatılan ''güvenli internet'' uygulaması kapsamında söz konusu ''sahte'' internet sitesinin ''kara liste''ye alındığı öğrenildi.

Güvenli internet sayesinde ''aile'' ve ''çocuk'' profilini kullananların bu tür tehditler içeren internet sitelerine erişimi engellenirken ''www.guvenlinet.org.tr'' portalı üzerinden yapılan sorgulamada da adı geçen siteye ulaşımın engellendiği dikkati çekti.


Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@