7m

uzungöl yayla otel

DNS kullanıcıları bu habere dikkat!

İnternet kullanıcılarının Twitter yasağını aşmak için kullandığı Google DNS’lerinin (Domain Name Server – Alan Adı Sunucusu) Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı (TİB) tarafından engellenmesi hakkında çarpıcı bir iddia ortaya atıldı.Google, şirketin engel

Bilim / Teknoloji 31.03.2014, 20:23
DNS kullanıcıları bu habere dikkat!

İnternet kullanıcılarının Twitter yasağını aşmak için kullandığı Google DNS’lerinin (Domain Name Server – Alan Adı Sunucusu) Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı (TİB) tarafından engellenmesi hakkında çarpıcı bir iddia ortaya atıldı.

Google, şirketin engellenen DNS sunucularına, 'Türkiye’de kendilerini Google DNS’i gibi tanıtan birçok internet servis sağlayıcısı tarafından sızıldığını' duyurdu

'GOOGLE DNS KILIĞINA GİRDİLER'

Google’ın dünya çapında kullanılan 8.8.8.8. ve 8.8.4.4. DNS sunucuları, Türkiye’deki Twitter yasağını aşmak isteyen kullanıcılar arasında da yaygınlaşmıştı. Ancak bu DNS’ler, 22 Mart ‘ta engellenmişti.

Google’ın resmi blog sitesinde bu uygulama hakkında 29 Mart’ta yapılan açıklamada, çarpıcı bir ayrıntı ortaya çıktı. Şirketin yazılım mühendislerinden Steven Carstensen, 'Google DNS’lerinin Türkiye'deki birçok hizmet sağlayıcı tarafından engellendiğini' ve Türkiye’deki internet servis sağlayıcılarının 'Google DNS kılığına giren serverlar kurduğunu' yazdı.

İLK GİRMEK İSTEDİĞİNİZ SİTEDEN HABERLERİ OLUYOR

Bu şu anlama geliyor; Engellemeye rağmen Google DNS’leriyle internete bağlanmak istediğinizde, Türkiye’deki internet servisi sağlayıcıları sizi kandırıyor. Ve, söz konusu serverların en azından ilk girişte hangi siteye bağlanmak istediğinizden haberi oluyor yani güvenliğiniz ihlal ediliyor.


Yorumlar (3)
Coder 8 yıl önce
Devlet açık açık suç işliyor.Benim gizliliğimi ihlal ediyor.

Bu durumu ilk farkedenlerden biriyim.

Google DNS aktif edip, youtube.com'a ping atmıştım.Dönen İp Adresi Ttnet'in DCN İp'si idi.

DNS Spoofing yapıp, açık açık suç işliyorlar.Birileri buna dur demeli artık ! Birileri demeli !
osman osman 8 yıl önce
Kimi kime sikayet ediyorsun, gizliligin ihlal edilmis sucmus kimin umurunda. Bu ulkede hayatinda internete girmemis adamlar internet yasasi yapiyor.
Coder 8 yıl önce
osman osman;

Gerizekalının biri de gelip yorumuma dislike yapıyor.

Dislike yapan beyinsiz amip : Ben senin evini, aileni gizli gizli röntgenlesem hoşuna gider mi ?

Buna cevap ver.Dislike yaptığına göre hoşuna gider.Öyle ya.Sizde ahlak da kalmadı, şeref de...

Gelişmelerden Haberdar Olun

@