Detaylar netleşti - Dördüncü büyük otomobil üreticisi olacak

FCA-PSA dünyanın en büyük dördüncü otomotiv üreticisi olacak.

Bilim / Teknoloji 31.10.2019, 14:53
Detaylar netleşti - Dördüncü büyük otomobil üreticisi olacak

İtalyanların Fransa aşkı bitmiyor. Aylar önce Renault'a birleşme teklifi götüren fakat teklifi reddedilen Fiat Chrysler (FCA),son günlerde ortaklık için kapısını çaldığı bir diğer Fransız üretici PSA'dan olumlu yanıt aldı. Buna göre, Peugeot, Citroen, DS ve Opel markalarını bünyesinde bulunduran PSA ile İtalyan-Amerikan ortaklı FCA'nın birleşmesiyle, dünyanın en büyük dördüncü otomobil firması ortaya çıkacak. Yapılan ortak açıklamaya göre, söz konusu birleşme sayesinde mevcut fabrikalar kapatılmadan yıllık 3.7 milyar euro tasarruf sağlanacak. Yeni ortaya çıkan şirket ile birlikte, Fiat, Jeep, Dodge, Ram, Chrysler, Alfa Romeo, Maserati, Peugeot, DS, Opel ve Vauxhall aynı çatı altında faaliyet gösterecek.

Fiat Chrysler (FCA) ve Peugeot, Citroen, DS ve Opel'in sahibi PSA, dünyanın dördüncü büyük otomobil üreticisini oluşturmak için yüzde 50-50 hisse takasıyla güçlerini birleştireceklerini açıkladılar.

Fiat ve PSA yaptıkları ortak açıklamada, iki grubun yetkililerinin görüşmeleri önümüzdeki haftalarda sonuçlandırmaya çalışacağını ifade ettiler.

Yeni ortaya çıkan şirket ile birlikte, Fiat, Jeep, Dodge, Ram, Chrysler, Alfa Romeo, Maserati, Peugeot, DS, Opel ve Vauxhall bundan böyle aynı çatı altında faaliyet gösterecek.

YENİ ŞİRKETİN CEO'SU TAVARES

Edinilen bilgiye göre, FCA Yönetim Kurulu Başkanı John Elkann, ortak şirkete de başkanlık edecek. PSA CEO'su Carlos Tavares ise yeni şirketin CEO'su olarak atanacak.

İki otomobil üreticisinin yaptığı anlaşma, otomobil üreticilerinin dünya çapında talebin azalmasıyla karşı karşıya kaldığı ve teknolojik olarak daha gelişmiş, daha çevreci otomobil modelleri geliştirmeye çalıştığı bir dönemde gelmesi ile dikkat çekiyor.

Öte yandan, FCA ve PSA arasındaki birleşme tamamlandığında, hiçbir fabrika kapatılmadan birleşme sonucunda yıllık 3.7 milyar euro  (4.1 milyar dolar) tasarruf edilmesi bekleniyor.

Anlaşma kapsamında Fiat Chrysler (FCA) hissedarlarına 5.5 milyar euro (6.1 milyar dolar) özel temettü ödeneceği ve hissedarlara robot üretim birimi Comau'dan hisse verileceği kaydedildi.

Merkezi Hollanda'da olacak grupta 11 kişilik yönetim kurulu üyesi bulunacak. Bu kurulun altı üyesi Tavares dahil PSA'dan, beş üyesi ise FCA Yönetim Kurulu Başkanı Elkann da dahil olmak üzere FCA'dan gelecek.

Yeni şirketin hisseleri Paris, Milano ve New York borsalarında işlem görecek.

RENAULT'UN KAPISINI ÇALMIŞTI

Yaz aylarında ortaklık için bir diğer Fransız üretici Renault'un kapısını çalan FCA, o dönem Renault'un ittifak ortağı Nissan'ın anlaşmaya karşı çıkması nedeniyle Fransız üretici tarafından reddedilmişti.

Geçtiğimiz hafta ise, aylar önce FCA'nın teklifini ret eden Renault'un, yönetim değişikliği ile birlikte FCA'ya göz kırptığı iddia edilmişti.

FCA'nın yeni ortağı olan PSA ise, küresel büyüme planları çerçevesinde 2017 yılında General Motors'tan Opel'i satın almıştı.Trabzon Haber ve Trabzonspor Haber

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@