7m

Çapkınoğlu

uzungöl yayla otel

Çikolata Derde Derman Oluyor

ABD'li bilim adamlarının ürettiği özel formüllü çikolata tansiyonu dengede tutuyor. Amerika Birleşik Devletleri Ulusal Sağlık Enstitüsü'nün ürettiği özel çikolatanın tadı bildiğiniz türden, ancak içeriği farklı.Tansiyon ve insülin hormonunu dengede tutaca

Bilim / Teknoloji 31.07.2007, 08:07
Çikolata Derde Derman Oluyor

ABD'li bilim adamlarının ürettiği özel formüllü çikolata tansiyonu dengede tutuyor. Amerika Birleşik Devletleri Ulusal Sağlık Enstitüsü'nün ürettiği özel çikolatanın tadı bildiğiniz türden, ancak içeriği farklı.

Tansiyon ve insülin hormonunu dengede tutacak çikolatayı üretmek için farklı bir tür kakao kullanan doktorlar, özel formüllü çikolata ile insülin hormonunun çikolatanın içindeki polifenol maddesi tarafından nasıl etkilendiğini araştırıyor.

Özel formüllü çikolata yüksek tansiyon hastalığı tedavisinde kullanılıyor. Özel çikolata ile altı haftalık bir kür uygulayan hastalar, tansiyon için aldıkları ilaçlara da ara vermeyi kabul ediyor. Hastalar yeni tedavi yöntemini şimdiden benimsemiş görünüyor: "Her şey iyi gidiyor. İlaçlarım olmadan da kendimi iyi hissediyorum. Tadı aynı sıcak çikolata gibi."

Sonuçlar olumlu, ama araştırmayı yürüten ekip, tansiyon hastalarını çikolata konusunda uyarmadan edemiyor: "Biz özel çikolatayı sadece araştırma amacıyla kullanıyoruz... "Bu noktada hiçbir şeker hastasına ya da kimseye kan basınçlarını düşürmek için çikolata yemelerini öneremeyiz."


Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@