Cepte numara taşıma özgürlüğü

Bugünden itibaren aboneler numaralarını sabit tutarak GSM operatörlerini değiştirebilecek. Aboneler değişim için ücret ödemeyecek, bu süreçte istediği kadar operatör değiştirebilecek. Yeni operatöre geçmek en geç 6 günde tamamlanacak. Turkcell, Vodafone v

Bilim / Teknoloji 09.11.2008, 09:09
Cepte numara taşıma özgürlüğü
Bugünden itibaren aboneler numaralarını sabit tutarak GSM operatörlerini değiştirebilecek. Aboneler değişim için ücret ödemeyecek, bu süreçte istediği kadar operatör değiştirebilecek. Yeni operatöre geçmek en geç 6 günde tamamlanacak. Turkcell, Vodafone ve Avea kapışacak, cepten konuşma daha da ucuzlayacak.

YAKLAŞIK 64 milyon SIM kartın bulunduğu Türkiye'de cep telefonu aboneleri yeni bugünden itibaren daha 'özgür' bir döneme adım atıyor. Bugün başlayan numara taşınabilirliği sektöre yeni bir hareket getiriyor. Pazarın ilk yıl yüzde 15 büyümesi, tüketiciye yönelik kampanyaların da hızla artması bekleniyor. Numara taşıma ile birlikte cep telefonu abonelerinin numarasını değiştirmeden istediği GSM operatörünü kullanabilecek. Tüketiciler kullandığı GSM operatörünü değiştirmek isterse hiçbir ücret ödemeyecek. Bu işlem en az 4 en fazla 6 gün sürecek. Eğer tüketici geçtiği operatörden memnun kalmazsa istediği zaman başka bir operatöre geçebilecek. Bu konuda herhangi bir sınırlama bulunmuyor. Turkcell, Vodafone ve Avea arasında yaşanacak "müşteri kapma yarışı", konuşma ücretlerinin daha da düşmesine yol açabilecek.

Pazar büyüyecek

Numara taşıma işleminin ilk yıl içinde pazarda yüzde 15'lik bir hareketlilik yaratarak, numara taşınabilirliği ile ilk yıl 7 milyona yakın abonenin operatör değiştirmesi bekleniyor. Aboneler operatör değiştirmek istediği zaman kullanmak istediği operatörün bayisine giderek taşıma talep formu ve abonelik sözleşmesi dolduracak. Daha sonra talep Merkezi Referans Veri Tabanına iletilecek. Eski operatörden onay bilgisi alınacak ve en kısa 4 en uzun 6 gün içerisinde abone kullanmak istediği operatöre geçmiş olacak.

Cep telefonu abonelerinin numaralarını değiştirmeden istediği operatöre geçme hakkını elde etmesiyle birlikte, GSM operatörleri arasında yaşanan rekabet de iyice kızışacak. Turkcell, Avea ve Vodafone yasak olmasına rağmen bir yandan mevcut abonelerini kaybetmemek için yeni kampanyaları devreye sokarken, diğer yandan da rakiplerinden abone kapma yarışına girdi. GSM operatörleri yeni abone kazanmak için numarasını getirecek abonelere hediye ya da indirimli telefon uygulaması gibi hizmetler sundu.

Tüketici bilmiyor

Yapılan düzenlemenin sektörde rekabetin derinleşmesi açısından önemli bir adım olarak yorumlayan Mobil İletişim Sistemleri ve Araçları İş Adamları Derneği (MOBİSAD) Başkanı Murat Dursun, şöyle konuştu: "Daha ucuz fiyata daha kaliteli hizmet almanın önü açılmış olacak. Aboneler öncelikle aboneyi elinde tutmak için çalışacak. Ancak abonelerin yarıdan fazlası numara taşınabilirliği konusunda fikir sahibi değil. Anketlerden çıkan sonuçlar tüketicilerin bu konuya hakim olamadığını gösteriyor."

Kimliği gösteren numara taşıyacak, ücret ödemeyecek

Mevcut operatörünü değiştirmek isteyen bir abone kimliğiyle beraber geçmek istediği operatörün bayisine gidecek.

Burada numara taşıma talep formunu dolduracak.

SIM kartını alırken, alıcı şebeke, talebi Merkezi Referans Veri Tabanına iletecek.

Tüketicinin bu talebi eski operatöre iletilecek ve onay bilgisi için beklenecek.

Daha sonra aboneye yeni SIM kartı takma saati ve bilgileri kısa mesajı ile gönderilecek.

Yeni SIM kart telefona takılacak. Abone yeni operatörden hizmet almaya başlayacak.

Bu işlemler için GSM operatörleri tüketiciden ücret talep etmeyecek.

Hangi GSM operatörü yarışa nasıl girdi

VODAFONE: Numara taşınabilirliği kampanyalarında müşteriler için, "Vodafone numara taşınabilirliğinin uygulandığı ülkelerde eksiksiz altyapı ve teknik destek hizmeti veriyor. Bir dünya devi oluşu, Vodafone'u tercih etmek için en önemli nedenlerden biri" mesajını veriyor. Yetkililer, cep telefonu kullanıcılarını Vodafone'a çekmek, hem de 17 milyonu aşan Vodafone abonesini mutlu etmek için cazip kampanyalar ve fırsatları yakında açıklayacaklarını bildirdi.

AVEA: Mevcut tarifelerine ek olarak yeni abonelere yönelik bir kampanya başlattı. Avea'dan yeni hat alan müşteriler 250 kontör ve bir cep telefonu sahibi olabiliyor. Şirket ayrıca her yöne 300 tarifesi ile 30 YTL'ye 300 dakika hediye ediyor.

TURKCELL: "Numaran aynı kalsın, kalitesi Turkcell olsun" sloganıyla başlattığı kampanyalarına "İki gün bedava konuşma" ile devam ediyor. Turkcell, faturalı bireysel hat sahibi müşterileri için "haftanın 2 günü tüm Turkcell'lilerle bedava konuşacağı" bir kampanya başlattı. Turkcell yetkilileri "2 Gün Bedava" kampanyasının, 8 Kasım - 28 Aralık 2008 tarihleri arasında, kısa mesajla kayıt olan ilk 1 milyon Turkcell abonesi için geçerli olacağı vurgulandı.

Bip-bip sesi uyaracak

GSM operatörlerinin karmaşık tarife kampanyalarını tüketicinin anlayabileceği bir seviyeye çekmesi gerektiğine işaret eden Murat Dursun, şu bilgileri verdi: "Biz bir kaç saniyelik sesli uyarı sistemi getirilmesini talep ettik. Ancak bunun tüketiciyi rahatsız edebileceğinden korkuldu. Sonuçta tüketici sinyal sesiyle uyarılacak. Başka bir operatörü aradığını telefondan çıkacak "Bip-Bip" sesiyle anlayacak."

Avrupa bu sistemi 9 yıldır kullanıyor

Numara taşınabilirliği uygulaması 1997'den beri Singapur'da, 1999'dan bu yana da Avrupa'da uygulanıyor.

Uygulamayı ilk başlatan Avrupa Birliği ülkeleri İngiltere ve Hollanda oldu.

Bugün 25 AB ülkesi bu sistemi kullanıyor.

Avrupa'da operatörler arası rekabeti artıran bu sistemle 50 milyona yakın kullanıcı numarasını taşıdı.

Taşınma sürelerine bakıldığında Avustralya, İrlanda, Malta gibi ülkelerde numara 1 günde taşınıyor.

İtalya, Slovakya gibi ülkelerde ise bu sürenin 20 güne çıktığı görülüyor. Türkiye'de ise numara taşıma en uzun 6 gün içinde gerçekleştirilecek.


Trabzon Haber ve Trabzonspor Haber

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@