7m


7m

hyundai

2010'da WEB'de yer yok!

İnternet'in babası olarak bilinen Vint Cerf, 2010 yılı itibarıyla internet protokolü olarak bilinen IP adreslerinin kapasitesinin dolacağını ve yeni web sitesi ismi alınırken sıkıntı yaşanacağını dile getirdi. Sistemin değiştirilmesi gerektiği uyarısında

Bilim / Teknoloji 29.09.2008, 09:30
2010'da WEB'de yer yok!
İnternet'in babası olarak bilinen Vint Cerf, 2010 yılı itibarıyla internet protokolü olarak bilinen IP adreslerinin kapasitesinin dolacağını ve yeni web sitesi ismi alınırken sıkıntı yaşanacağını dile getirdi.

Sistemin değiştirilmesi gerektiği uyarısında bulanan Cerf, aksi halde internet kullanıcılarının sevdikleri sitelere girmelerinin zorlaşacağını dile getirdi. 1977 yılında devreye giren ve şu anda kullanılmakta olan internet protokolüne (IPv4) göre toplam 4.2 milyar adet internet adresi bulunuyor. Bu sisteme göre her IP adresi 32 haneli rakamlarla ifade ediliyor. Kullanılan bu sistem, bilgisayarların birbirleriyle kolayca iletişim kurmasına olanak sağlıyor.

JAPONLAR SİSTEMİNİ DEĞİŞTİRDİ

2010'a kadar yeni IP sistemine geçilmezse birçok internet sitesine artık ulaşılamayacak. Japonların kullandığı yeni sisteme göre IP adresleri 128 haneli rakamla ifade ediliyor. Bu da çok geniş bir alan anlamına geliyor. IPv8 ismi verilen bu sistem TV kanalları ve trafik ışıklarının çalışmasında da kullanılıyor.

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@