banner536

banner556

Anahtar Deliği 15.02.2021

Anahtar Deliği 15.02.2021

Anahtar Deliği 15.02.2021, 08:00 16.02.2021, 10:33
Anahtar Deliği 15.02.2021

Ayvazoğlu’ndan Kalepark göndermesi

Trabzon gündemini takip edenler geçtiğimiz günlerde ortaya çıkan ve büyük tartışma yaratan Güzelhisar Kalesi’nin varislerinin ortaya çıkması olayından haberdar olmuştur.

Kalepark olarak da bilinen 700 yıllık alan için Gümüşhaneli Üçüncüoğlu ailesi kendilerinin varis olduğunu iddia ederek mahkemeye gitmiş ve kazanmıştı. Haberin tam detaylarını da buraya tıklayarak okuyabilirsiniz.

Velhasıl konu Trabzon’da bir şok etkisi yarattı… 

Öyle ya, 700 yıllık bir kale, bir tarih için nasıl birisi çıkıp da “Adımızı kaleye yazdıracağız, alttan geçen yol için de para isteyeceğiz, devletle pazarlık yapacağız” der…

Bu mantıkla her köşesi tarih olan Trabzon’da köşe başı varis çıkmaz mı?

İşte bu konuyla alakalı AK Parti Trabzon Milletvekili Bahar Ayvazoğlu’ndan bir paylaşım geldi. 

Ayvazoğlu net şekilde; “Kalepark, Trabzon kentinin kültürel mirasıdır ve Trabzon halkının hizmetinde olacaktır...” diyerek gerekli göndermeyi yaptı.

Bizler de Ayvazoğlu ile aynı görüşteyiz. Paylaşımdan ziyade bu saçmalığa son vermek adına gerekli adımlar da atılacaktır diye düşünüyoruz.

Bu konunun özellikle takipçisiyiz…

Ayvazoğlu’ndan Kalepark göndermesi

Trabzon’da bakan ve vekillerin açıklanmayan programları 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Rize ve Trabzon il kongreleri için geldiği bölgede hafta sonunu Rize’de geçiriyor ancak yaşanan gelişmeler nedeniyle sürekli programında değişiklikler oluyor. 

Vefat eden Nazırlı hocanın cenazesine katılan Cumhurbaşkanı Erdoğan dün de İstanbul Büyükşehir eski Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ın cenazesine katılmak için İstanbul’a gidip tekrar Rize’ye döndü.

İstanbul’a gitmeden önce de sabah kahvaltısı için  Tonya ilçesinde bulunan Erikbeli yaylasında daha önce açılışını yaptığı Atilla Ataman’a ait olan otele uğradı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bu sürpriz ziyareti ilçede heyecan yarattı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile beraber Trabzon’a gelen bakan ve milletvekilleri de sürpriz ziyaretlere imza attılar. 

Herhangi bir program açıklanmasa da çeşitli temaslarda bulunuldu.

Bunlardan biri de İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun Valilik ziyaretiydi.

Önceden duyurulmayan bu programı, herkes bittikten sonra Trabzon Valiliği’nin paylaşımından öğrendi.

Trabzon’da bakan ve vekillerin açıklanmayan programları 

***

Trabzon’un batısında kurtuluş günü karmaşası

Trabzon’un Vakfıkebir ilçesi dün düşman işgalinden kurtuluşunun 103. Yılını kutladı. İlçede yapılan resmi törenle başlayan kutlamalar önce mehter takımın konseri ardından da ilçe halkının kurduğu bando ekibin çaldığı marşlar ve ilçe turu ile sürdü.

Vakfıkebir ilçesi kurtuluşunu kutlarken etrafında bulunan Beşikdüzü ve Şalpazarı ilçelerinde sessizlik vardı. 

Daha önce Vakfıkebir’e belde olarak bağlı olan bu ilçelerde kurtuluş günü kutlanmaması yıllardır süren bir tartışma…

Vatandaşlar yine “Vakfıkebir’den yıllar önce ayrıldık ve bir ilçe olduk. Bizim de 14 Şubat’ta kurtuluş etkinliği düzenlememiz gerekmez mi?” ifadelerini kullandılar. 

Yıllardır tekrarlanan bu soru bir türlü cevap bulamıyor. Bakalım Beşikdüzü ve Şalpazarı ilçe yöneticileri vatandaşın bu isteğine bu sefer cevap verecek mi?

****
Kadir Topbaş’ın Trabzon anısını böyle anlattı


Trabzon’un Beşikdüzü ilçesinin MHP’li belediye meclis üyesi Önder Öztürk, vefat eden İstanbul eski belediye başkanı Kadir Topbaş ile alakalı anısını paylaştı.

Aynı zamanda Beşikdüzü’nde yıllardır fırın işletmeciliği yapan Öztürk “Yaklaşık 20 yıl önceydi” diye söze başladı ve Beşikdüzü’ndeki iki esnaf arkadaşının o gün 34 plakalı resmi lüks bir aracın kendisini sorduğunu söylediklerini ve “Sana gönderdik” dediklerini belirtti.

Öztürk daha sonra yaşananları şöyle anlattı:

Araç işyerimizin önüne gelmişti ve araçtan üç kişi inmişti,

Kadir Topbaş’ın şöförü ve korumasıyız demişlerdi.

Daha önce Kadir başkanın bir pazar günü sahil yolundan geçerken şehir içine girdiğini, tesadüfen şoförü bizden ekmek aldığını ve lezzetini hiç unutmadığını söylediler.

“Birazdan Artvin Festivali  için Trabzon havalimanına gelecek, misafirleri var. Bize sizin fırının ismini verdi. Ekmekleri o fırından alın talimatını verdi” diyen koruma ve şoföre sıcak sıcak, çeşit çeşit ekmeklerimizi sunmuştuk çok mutlu olmuştuk, gururlanmıştık, Allah rahmet etsin mekanın cennet olsun İstanbul beyefendisi

Kadir Topbaş’ın Trabzon anısını böyle anlattı

***
Belediye başkanları projeleri aynı anda açıkladı

Trabzon Büyükşehir belediye başkanı Murat Zorluoğlu ve Ortahisar Belediye Başkanı Ahmet Metin Genç devam etmekte olan projelerdeki son durumu dün basına ve kamuoyuna sundular. 

Zorluoğlu devam etmekte olan Uzungöl 1. Etap, Sümela teleferik, Altındere Vadisi Kır Evi, Çal Mağarası, Atatürk Köşkü, Boztepe, Kızlar Manastırı,  Barma Yaylası ve İçme suyu projelerindeki son durumu açıklarken Ahmet Metin Genç ise; Pazarkapı, Tünel Akvaryum, Tarihi çeşmeler ve İpek yolunu yeniden canlandırma projeleri hakkında bilgiler verdi.

İki belediye başkanının açıklamalarını aynı zamanda yapmaları dikkatimizden kaçmadı.

Aynı anda gelen bu açıklamalarda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın bölgede olmasının etkisi büyük diye düşünüyoruz.

 “Cumhurbaşkanı Erdoğan önderliğinde bu projeleri yapıyoruz" mesajı verilmek istendi...

Profesyonelce hazırlanmış metinler de bunun göstergesi…
Belediye başkanları projeleri aynı anda açıkladı

***
Trabzonspor’da korona şoku büyüyor

Dün “Trabzonspor’a nazar değdi” başlığı altında bordo mavili kulüpte yaşanan koronavirüs vakalarına değinmiştik.

Ne yazık ki korktuğumuz başımıza geldi…

Trabzonspor, Abdullah Avcı ile başlattığı yükselişinde zirveye korku salarak ilerlerken koronavirüs vakaları patladı.

Önceki gün 3 ismin koronavirüse yakalandığı açıklanırken dün de takımın en önemli isimlerinden birinin testi pozitif çıktı.

Koronavirüse yakalanan isimlerin önceki gün idmana çıktığını hatırladığımız anda bu vakaların artacağını öngörmüştük açıkçası…

Çarşamba günü tekrar tüm takım ve çalışanlar testten geçecek.

Futbol gibi aynı soyunma odasının paylaşıldığı, aynı tesislerde kalındığı, atılan gole birlikte sevinildiği bir oyun göz önüne alındığında Trabzonspor’da bu vakaların artması sürpriz olmaz.

Umarız daha fazla futbolcuda koronavirüse rastlanmaz.

Aksi takdirde zaten kısıtlı olan kadroda kritik maçlar öncesi Abdullah Avcı’yı çok zor günler bekler.

Tekrar geçmiş olsun Trabzonspor.

Trabzonspor’da korona şoku büyüyor

***
AK Parti’de artık sona gelindi


AK Parti Trabzon teşkilatında bugün son gün heyecanı var.

Yarın gerçekleşecek İl Başkanlığı 7. Olağan Kongresi’ne Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan katılacak.

Erdoğan’ın kongreye katılacak olması İl Başkanlığına atanan Sezgin Mumcu’ya büyük sorumluluk yükledi.

Başkanlığa atanışı sonrasında kısa sürede önce Ortahisar İlçe Kongresi sonra da İl Gençlik Kolları Kongresi’ni geçiren Mumcu için yarın ki kongre büyük önem taşıyor.

Kendisini bizzat seçen Erdoğan’a kusursuz bir kongre ortamı hazırlamak isteyen Mumcu, ekibiyle birlikte bugün son hazırlıklarını da tamamlayacak.

Ayrıca pandemi nedeniyle kongreye gidemeyecek olanlar için Haber61 ekibi yine orada olacak ve tüm detayları size aktaracak.

AK Parti’de artık sona gelindi

***
Trabzon Sanatevi için hasret bitti


Trabzon Sanatevi binasının restorasyonu tamamlandı.

Ufak tefek işlerin kaldığı bina için Sanatevi yönetim kurulu büyük bir çalışma ve dayanışma örneği gösterdi.

2 yıldır bitmesi beklenen restorasyon işleminin ardından demirbaş eşyaların taşınması işlemi de bitti.

Artık sanatseverlerle buluşmak için gün sayımına geçildi.

Trabzon Sanatevi Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Taç da bu gelişmeyi duyurken “Nihayet özlem bitti” ifadelerini kullandı.

Bize de kendilerini tebrik etmek ve bol sanatlı günler dilemek düşer…

Trabzon Sanatevi için hasret bittiTrabzon Haber ve Trabzonspor Haber

Yorumlar (8)
Kalenin yüzde 80 i yok 3 ay önce
Kalepark Trabzonundur. Trabzon halkının Kalacak kaleyi oradan alıp başka bir yere taşıyacak değiller ya üçüncüzade ömer paşa idam edilmeden önce yaptırdığı bu kalenin ailesine ait olmasını istiyor. Son dileği de kabul edilip kayıt altına alınıyor lakin sonra bu hak elinden alınıyor. Kurtuluş Savaşı sonrası bile mülk iadeleri konusunda çok örnek gördük bu da buna ek oldu adnan Güngör Üçüncüoğlu çok ince bir çalışma yaptı. Yazdığı kitabında da bu konu geçiyor zaten ömer paşa kalenin arazisini kendi parasıyla öz sermayesiyle alıyor. Ve bunların makbuzuyla kanıtı ortadadır. Üçüncüoğulları sadece torulda değil türkiyenin her yerinde var. Trabzon merkezde de bulunmaktadır. Şimdi Kalepark Trabzonun diyenler kale sırlarına dikilen binalara neden ses çıkar mıyorlar? Meydana parkı dahil ganita sahile kadar olan bölgenin güzel kale olduğunu bilirseniz belki daha iyi anlarsınız söylediğimi evet uçuk geliyor. O kadar bina oraya dikilirken Trabzon şehri neredeydi tarih neredeydi. Elinizden gidince varis çıkınca değerli oldu. Hepsini geçtik Sümer sineması nerede şimdi Üçüncüoğullarının bu yapı yıkılmasın diye niye mücadele ettiklerini daha iyi kavrayınız. Sümer sineması yok tarih yok bu gidişle o kalede olmayacak kalmayacak Trabzonun fethinden bugüne değin gelen Üçüncüoğlu yapısına sahip çıkmalıdır. Bugüne kadar yapmadığı hatadır kalenin yüzde 80 i yok
Ekuban 3 ay önce
Cenevizlilerin ticaretle uğraştığını öğrenmişsiniz ama sanırım koloninin ne demek olduğunu bilmiyorsunuz. Ortaçağ kolonilerinde destekleyici askeri yapılar bulunması çok sıradan bir durumdur, Cenevizlilerin anadolunun birçok önemli limanında inşa ettiği buna benzer askeri yapılar mevcuttur. Kalenin orijinal adı "Leoncastron"dur, isterseniz buyrun kendiniz araştırın. Cenevizliler tarafından inşa edilen birkaç Anadolu kalesi örnek vereyim de başkalarının aksine işkembe-i kübradan sallamadığım anlaşılsın: Foçadaki Beşkapılar Kalesi, Çandarlı Çalesi, Amasra kalesinin büyük kısmı, Düzce'deki Akçakoca Kalesi(Halk arasında dahi Ceneviz kalesi olarak bilinir) ve Yoros Kalesinin bir kısmı. Son olarak, Güzelhisar inşaa edildiğinde Trabzon henüz Osmanlı hakimiyetine bile girmemişti, hal böyleyken siz nasıl bir hak iddia edebiliyorsunuz? Kalenin sahibi olduğunu iddia ettiğiniz şahıs kale inşa edildikten 300 sene sonra doğmuş, bu ne perhiz bu ne lahana turşusu. Biraz tarih bilen insan yazdıklarınıza güler. Esenlikler dilerim.
Ömerpaşa kalesi ceneviz değil 3 ay önce
Cenevizlilerin ticaretle uğraşıyorlar, onların kale inşa etme zamanı yoktu zaten altın kazanmak başka dertleri yoktu. Kale mi yaptıracaklardı onlar buraya yeleşmedi sadece koloni kurdular bugünkü fabrika gibi güzelhisar 2. Mahmut zamanında üçüncüzade ömer paşa tarafından yaptırıldı. Ve toprak arazileri bizzat çevre halkı ve özellikle yahudilerden pazarlıkla alındı. Ömer paşa' nın isteğiyle Üçüncüzadelerin zimmetine kaydedilen kale 2. Mahmut tarafından ailelenin elinden alındı. Bugün kale Türkiye Cumhuriyetine geçmiş olsada kalenin üzerindeki binalar devletimizin ve belediyemizin ne kadar tarihe sahip olduğunu açıklıyor.
Ekubambam 3 ay önce
Kaleyi 14. yüzyılda Cenevizliler yaptırmıştır, başkasının eserine çökmek ayıptır.
yorumcu 3 ay önce
İste ayvazoglu ve ayni fikirdeyiz diyen sizler bu memleketin insaninin koyun gibi olmasini istiyorsunuz.İstiyorsunuz ki insanimiz hakkini aramayi bilmesin, ne verilirse onunla yetinsin.İstiyorsunuz ki gozu yuksekte olmasin.Karakoldan , adliyeden cekinsin iceri dahi giremesin.Adamlar haklarini aramislar ve MAHKEME ONLARİ HAKLİ BULMUS.Adini sadece skandal ifadeleri ve Zevceleri beyefendinin burokrasi basamaklarini ucer beser tirmanisiyla duydugumuz bir milletvekili de Bu olayi firsat bilip Tamda icerisinde bulundugu anti-demokratik gelenege uygun sekilde bir paylasim yapiyor.Bu milletten bu kadar korkmayin.Millet devletle pazarlik da edebilir buna bu kadar sasirmayin.Bahar hanim tarihi eserlerimiz defineciler tarafindan talan ediliyorken veya dipsiz gol kurutuluyorken cikip iki kelime konusmadi.Ama mesele Vatandasin elindekini almak olunca hemen ortaya cikarlar.
OFLU 1 3 ay önce
Kale,surlar 700 senelik ,aradan savaşlar geçmiş ,surlar hicbir zaman şahısların olamaz ,Devlete aittirler.
Abdüş 3 ay önce
700 yıllık kalenin sahibi çıkmış ne demek. İllaki eskilerden bi sahibi bar heryerin. Bu mahkemelerde bi alem. Böyle saçmalıkmı olur. Adamlar bi tana kurnaz avukat buluyor at ile arpayı değiştiriyor misali.
AHMET ÜÇÜNCÜ 3 ay önce
AK PARTİ İKTİDARI DÖNEMİNDE EL KONULMUŞ VAKIFLARIN MAL VARLIKLARINI RECEP TAYYİP ERDOĞAN FERASETİYLE GERİ ÖDEDİ HABERİN YOK GALİBA SENİN GÜCÜN YETERMİ ENGELLEMEYE SEN İŞİNE BAK SEN HAKİMMİSİN
17°
parçalı az bulutlu
banner547
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Beşiktaş 37 81
2. Fenerbahçe 37 76
3. Galatasaray 37 75
4. Trabzonspor 37 64
5. Sivasspor 37 58
6. Alanyaspor 38 57
7. Hatayspor 37 57
8. Gaziantep FK 37 54
9. Göztepe 37 51
10. Karagümrük 37 51
11. Konyaspor 37 45
12. Rizespor 37 45
13. Antalyaspor 38 43
14. Başakşehir 37 43
15. Malatyaspor 37 41
16. Kasımpaşa 37 40
17. Kayserispor 37 39
18. Ankaragücü 37 38
19. Erzurumspor 38 37
20. Gençlerbirliği 37 35
21. Denizlispor 37 28
Takımlar O P
1. Adana Demirspor 33 67
2. Giresunspor 33 67
3. Samsunspor 33 67
4. İstanbulspor 33 61
5. Altay 33 60
6. Altınordu 33 57
7. Ankara Keçiörengücü 33 55
8. Ümraniye 33 50
9. Tuzlaspor 33 47
10. Bursaspor 33 46
11. Bandırmaspor 33 42
12. Boluspor 33 39
13. Balıkesirspor 33 35
14. Adanaspor 33 34
15. Menemenspor 33 34
16. Akhisar Bld.Spor 33 29
17. Ankaraspor 33 26
18. Eskişehirspor 33 8
Takımlar O P
1. Man City 34 80
2. M. United 33 67
3. Leicester City 34 63
4. Chelsea 34 61
5. West Ham 34 58
6. Tottenham 34 56
7. Liverpool 33 54
8. Everton 33 52
9. Arsenal 34 49
10. Aston Villa 33 48
11. Leeds United 34 47
12. Wolverhampton 34 42
13. Crystal Palace 33 38
14. Brighton 34 37
15. Southampton 33 37
16. Burnley 34 36
17. Newcastle 34 36
18. Fulham 34 27
19. West Bromwich 34 26
20. Sheffield United 34 17
Takımlar O P
1. Atletico Madrid 34 76
2. Real Madrid 34 74
3. Barcelona 34 74
4. Sevilla 34 70
5. Real Sociedad 34 53
6. Villarreal 34 52
7. Real Betis 34 51
8. Granada 34 45
9. Athletic Bilbao 34 45
10. Celta de Vigo 34 44
11. Osasuna 34 40
12. Cádiz 34 40
13. Levante 34 38
14. Valencia 34 36
15. Getafe 34 34
16. Deportivo Alaves 34 31
17. Real Valladolid 34 31
18. Huesca 34 30
19. Elche 34 30
20. Eibar 34 26

Gelişmelerden Haberdar Olun

@