Yenge cinayetine töre indirimi yok

 ADANA'da dekolte kıyafetler giyip gezdiği, telefonla görüşüp "Aşkımla konuştum" dediği ve kardeşini aldattığını iddia ettiği yengesi 24 yaşındaki Gamze Bulut'u 'töre ve namus saikiyle' öldürdüğü suçlamasıyla ömür boyu hapis cezasına çarptırılan 45 yaşınd

Yenge cinayetine töre indirimi yok

 

ADANA'da dekolte kıyafetler giyip gezdiği, telefonla görüşüp "Aşkımla konuştum" dediği ve kardeşini aldattığını iddia ettiği yengesi 24 yaşındaki Gamze Bulut'u 'töre ve namus saikiyle' öldürdüğü suçlamasıyla ömür boyu hapis cezasına çarptırılan 45 yaşındaki Ayhan Bulut hakkındaki karar, Yargıtay'ca 'töre değil' denilerek bozuldu.
 
Merkez Çukurova İlçesi'ndeki Kabasakal Mezarlığı yakınlarında 22 Haziran 2009'da yengesi 2 çocuk annesi Gamze Bulut'u öldürdüğü suçlamasıyla tutuklanan Ayhan Bulut ile cinayeti azmettirmekle suçlanan tutuksuz kardeşi 43 yaşındaki Mehmet Bulut, Adana 4'üncü Ağır Ceza Mahkemesi'nde yargılandı.
 
Haklarında ağırlaştırılmış ömür boyu hapis cezası istenen kardeşlerden cinayet sanığı börekçi Ayhan Bulut, yengesini kazayla öldürdüğünü öne sürdü. 
 
'TABANCAYI ALMAK İSTEDİ'
 
Olay günü yengesinin eve geç geldiğini belirten Ayhan Bulut, "Kendisine nereden geldiğini sordum. Bana 'Dostumun yanından geliyorum' cevabını verip, üst kata çıktı. Yukarı çıktığımda cep telefonuyla konuşuyordu. Beni kastederek konuştuğu kişiye 'Benimle çok uğraşıyor' dedi. Kiminle konuştuğunu sorduğumda 'Dostumla, aşkımla konuşuyorum. Gel seni yanına götüreyim' deyince ben de 'Gidelim' dedim. Otomobille dediği yere gittik. Issız yer olduğu için bagajdaki tabancamı alıp, belime koydum. Gamze, belimden almak isterken tabanca yere düştü. Yerden aldım, elime yapışınca tabanca ateş aldı. Kimseye değmedi. Bu sırada ağaçların arasından 'Hadi gidelim' diyen bir erkek sesi duydum. Gamze'nin elini elimden çekmek isterken tabanca ikinci kez ateş aldı. Bu kez Gamze 'Ah' diyerek yere düştü. Yaralandığını anlayınca hastaneye götürdüm. Tamamen kazayla oldu" diyerek kendini savundu. 
 
Eşini ağabeyine öldürtmeye azmettirmekle suçlanan fabrika işçisi Mehmet Bulut ise suçlamaları reddederek, "İnsan sevdiği kişiyi öldürtmek ister mi?" diye konuştu.
 
'KAFASINA SIK' DEMİŞ"
 
Öldürülen Gamze Bulut'un babası Hasan Ekinci, kızının, damadı Mehmet Bulut'un azmettirmesiyle öldürüldüğünü iddia ederek, "Ayhan kızımın peşini bırakmıyordu. Kızımın öldürüldüğü gün hastanede damadım Mehmet'e ne olduğunu sorduğumda, 'Baba beni Ayhan ağabeyim aradı, ne yapacağını sordu. Ben de kafasına sıkmasını söyledim' dedi. Ben de 'İyi halt etmişsin' dedim. Ayhan Bulut kızımı öldürürken niye iddia ettikleri dostunu da öldürmedi? Öldürseydi o zaman elini sıkar alnından öperdim" diyerek damadının da en ağır şekilde cezalandırılmasını istedi.
 
'AŞKIM' DEDİĞİ EŞİYMİŞ 
 
Öldürülen kadının cep telefonu kayıtları incelendiğinde son görüştüğü ve "Aşkımla konuştum" dediği kişinin eşi Mehmet Bulut olduğu anlaşıldı. 
 
Mahkeme heyeti, Ayhan Bulut'u, 'töre ve namus saikiyle' cinayeti işlediğini göz önünde bulundurarak ağırlaştırılmış ömür boyu hapis cezasına çarptırdı. Ancak, duruşmadaki iyi hali dikkate alınıp, verilen ceza ömür boyu hapis cezasına çevrildi. 
 
Ağabeyini cinayete azmettirdiği suçlamasıyla tutuksuz yargılanan Mehmet Bulut'un da beraatına karar verildi.
 
'TÖRE YOK'
 
Sanık avukatının itirazı üzerine dosyayı inceleyen Yargıtay 1'inci Ceza Dairesi, yerel mahkemenin kararını sanık Ayhan Bulut lehine bozdu. 
 
Bozma gerekçesinde, "Sanık Ayhan'ın, erkek kardeşi Mehmet'in eşi olan Gamze'yi kendisinin dayattığı yaşam biçimine uymadığı için 'toplumda bu şekilde davrananların öldürülmesi gerektiği yönünde herhangi bir beklenti bulunmadığı halde' sırf kendi sübjektif değerlendirmelerine dayalı olarak öldürmesinin, töre saikiyle öldürme biçiminde nitelendirilmesi mümkün değildir" denildi.
 
'Yenge cinayeti' sanığı Ayhan Bulut'un, Adana 4'üncü Ağır Ceza Mahkemesi'nde yeniden yargılanmasına önümüzdeki günlerde başlanacak.
 

HABERE YORUM KAT
Haberlerde yapılan yorumlarda Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler