Trabzon'da gördü Van'da uyguladı

Van'ın Özalp ilçesine bağlı Emek köyünde ikamet eden vatandaşlar, ağır geçen hava şartları nedeni ile köy camisini ısıtmanın yolunu kamyon jantlarından yaptıkları soba ile çözüm buldu.Yıllardır kullandıkları tene sobaların sobalar erken tahrip olması, tur

Trabzon'da gördü Van'da uyguladı

Van'ın Özalp ilçesine bağlı Emek köyünde ikamet eden vatandaşlar, ağır geçen hava şartları nedeni ile köy camisini ısıtmanın yolunu kamyon jantlarından yaptıkları soba ile çözüm buldu.

Yıllardır kullandıkları tene sobaların sobalar erken tahrip olması, turbo sobalarında fazla ısı vermemesi nedeni ile köy sakinleri, çözüm arama yoluna gitti. Kendi aralarında yaptıkları istişare neticesinde camiyi ısıtacak değişik bir soba yapma kararı aldılar. Hamdi İnce isimli köylü, camilerinin büyük olmasından dolayı bir türlü ısıtamadıklarını söyledi.

Camilerini ısıtmak için uygulamadıkları yöntemin kalmadığını ifade eden İnce, “Camimiz büyük olması nedeni ile bir türlü ısıtamıyorduk. Değişik sobalar kurdu. Hatta turbo soba da kurduk yine fayda vermedi. Son olarak Trabzon’da gördüğüm ve orada yaptırdığımız kamyon jantları ile soba yaptık. 3 adet jantı kesip kaynak ettikten sonra sobaya çevirdik. 

Sobayı kurduktan sonra ısınmamıza çare oldu. Bir seferde bir sepet odun, kömür veya tezek koyulduğunda camiyi fırına çeviriyor. Daha önce birçok değişik soba kullandık 

ama bunu verdiği sıcaklık hiçbiri vermedi” dedi.

 
YORUM EKLE
YORUMLAR
hayri baştan
hayri baştan - 6 yıl Önce

Van'da 1 yıl görev yaptım.Adı geçen köy zamanında Çaykara'dan giden Trabzonlular tarafından kuruldu.Kültürlerini hiç kaybetmemişler.Van'da 3 tane Trabzonspor formalı çocuk görmüştüm.Sorduğumda deshaneye gittiklerini söylediler.İlk önce şaşırdım tabii.Trabzon2da dershane yok mu diye.Sonradan işin aslını öğrendim ki çocuklar Emek köyündenmiş.Bir de Dönerdere diye köyleri varmış bizimkilerin.

erol
erol - 6 yıl Önce

benda sandumki amerikayi yeniden keşvetmişler

SIRADAKİ HABER

banner513