7m

Çapkınoğlu

uzungöl yayla otel

Tam 17 yıl karnında havluyla yaşadı...

Ankara’da bir hastanede 17 yıl önce ameliyat olan Hasibe Aydın, ameliyat sonrası karnında unutulan gazlı bez ve havlu ile yıllarca yaşadı.Ankara’da bir hastanede 17 yıl önce kadın hastalıklarından ameliyat olan 64 yaşındaki Hasibe Aydın, 6 aydır ayağındak

Yaşam 08.04.2014, 10:10
Tam 17 yıl karnında havluyla yaşadı...

Ankara’da bir hastanede 17 yıl önce ameliyat olan Hasibe Aydın, ameliyat sonrası karnında unutulan gazlı bez ve havlu ile yıllarca yaşadı.

Ankara’da bir hastanede 17 yıl önce kadın hastalıklarından ameliyat olan 64 yaşındaki Hasibe Aydın, 6 aydır ayağındaki ağrı şikayetlerinin artması üzerine hastaneye gittiğinde büyük bir şok yaşadı. Çekilen MR sonucu kist olduğu belirtilen kadının hemen ameliyat olmasına karar verildi. Yapılan operasyonda ise Aydın’ın karnından 2 kavanoz dolusu gazlı bez ve havlu çıktı. Aydın, “Hastaneye gittim, MR çektiler, ’sende kist var’ dediler. Ondan sonra ’ameliyat olacaksın’ dediler, ’iyi huylu da olabilir kötü huylu da olabilir’ dediler. Orada ameliyat oldum. Havlu mu, gazlı bez mi mendim görmedim onu. Bilgi Hastanesi’ne gittim, bel fıtığı diye gittim hastanede doktor bana dedi ki; ‘3 gün sonra gelseydin hayatın tehlikedeydi’ dedi. ’Seni kurtaramazdık’ dedi. Gazlı bez mide ve akciğerimin yanına gelmiş. Bağırsağa dönmüş, hatta bağırsağı kesmişler. Dolanan yerleri eğer bütün dolansaymış kurtuluşum yokmuş. 2 kavanoza koymuşlar, kendim görmedim, yeğenlerim görmüşler. ’2 kavanoz dolu abla’ dediler” diye konuştu.

Büyük acılar çektiğini ifade eden Aydın, “Herkesin şikayetçi olmasını istiyorum. Benim düştüğüm şeye kimse düşmesin. Benim çektiğim ızdırabı ben biliyorum. Ben hakkımı aramak istiyorum, ben bir anneyim, benim de bir evladım var. Herkes ister evladının muradını görmek. Can bu kadar ucuz değil. 6 aydır ne çektim ayağımdan, bilemedim ki ne yapacağımı, şikayetçiyim” dedi.


“HERKES ANNEM KADAR ŞANSLI OLMAYABİLİR”

Aydın’ın kızı Özlem Özbay ise, yaşadıkları zor günleri anlatarak sorumlulardan şikayetçi olacaklarını belirtti. Annesinin sürekli bacağının ağrıdığını anlatan Özbay, “Annem yürüyemeyecek duruma gelmişti, kalkamıyordu. 1 ay boyunca burada yattı zaten, evde, daha sonra biz doktora gittik. MR’da kitle olduğu söylendi, hatta bize annemin kanser olduğu, yüzde 80 kötü huylu olduğu, çok büyük kanser dendi. Ameliyata girerken bize ameliyatın 2 saat süreceği, kitlenin alınıp ertesi gün çıkarabileceğimiz söylendi. Çıkışında doktor bana, ‘Annenin karnından bir havlu çıktı, bu yüzden annenin ameliyatı 4 saat sürdü. Eğer 3 gün daha getirmeseydiniz annen ölebilirdi, o duruma gelmiş. Bağırsağın bir kısmını kestik, bağırsağa yapışmış, karın boşluğunu doldurup akciğere kadar ilerlemeye başlamış’ dedi. Şu anda çok iyi çok şükür ama gerçekten başına böyle bir şey gelmesini istemezdim. O süreçte yaşadığımız korkuyu biliyorum, beni gerçekten çok etkiledi. Annemin kanser olma ihtimalini düşününce daha sonra havlu çıktığına şaşırıyorsunuz ama kanser olmama ihtimali insanı gerçekten mutlu ediyor. Kimse bunları yaşamasın, annemin ameliyattan çıktıktan sonra yaşadığı acılar, karnında 36 dikişi var ve çıktığı 2-3 gün hareketlerini çok engelledi” şeklinde konuştu.

Doktorların dikkatli olmaları gerektiğini belirten Özbay, annesi kadar herkesin şanslı olmayacağını söyleyerek, “17 yıl boyunca bununla yaşamış ama insanlar hayatını kaybedebilir. Bence bu çok önemli bir şey” ifadesini kullandı.


Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@