Reyhanlı'da ölenlerin kimlikleri belli oldu

 Reyhanlı'daki patlamalarda ölen 46 kişinin 33'ünün kimlikleri tespit edildi Hatay'ın Suriye sınırındaki ilçesi Reyhanlı'da dün 2 araçta yüklü patlayıcıların infilak ettirilmesinin yarattığı cehennemde hayatını kaybedenlerin sayısı 46'ya yükseldi. Yaralan

Yaşam 12.05.2013, 13:57
Reyhanlı'da ölenlerin kimlikleri belli oldu

 

Reyhanlı'daki patlamalarda ölen 46 kişinin 33'ünün kimlikleri tespit edildi
 
Hatay'ın Suriye sınırındaki ilçesi Reyhanlı'da dün 2 araçta yüklü patlayıcıların infilak ettirilmesinin yarattığı cehennemde hayatını kaybedenlerin sayısı 46'ya yükseldi. Yaralanan 146 kişiden 26'sı ağır 51 yaralının tedavisi halen sürüyor. Yaşamını yitirenlerden 33'ünün kimliği de belli oldu.
 
Saldırı ile ilgili soruşturma derinleştirilirken, patlamalarda yaşamlarını yitirenlerden kimlikleri belirlenip otopsi işlemi tamamlananlar, bazı bakanların da katıldığı törenlerle toprağa verilmeye başlandı. Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, ülkemize yönelik bir saldırıda can verdikleri için ölenlerin 'şehit' sayılacağını söyledi.
 
ENKAZ ALTINDA 17 SAAT SONRA CENAZESİ BULUNDU
Dün can pazarının yaşandığı Reyhanlı'daki 2'nci patlamanın olduğu PTT binası civarında yapılan arama çalışmalarında saat 08.00 sıralarında enkaz halindeki işyerinde 30 yaşlarında bir erkeğin cenazesi çıkarıldı. Cenaze Reyhanlı Belediyesi'ne ait araçla, kimlik tespiti ve otopsi için Devlet Hastanesi Morgu'na götürüldü. Çok sayıda enkazın bulunduğu patlama yerlerinde arama çalışmaları sürüyor.
 
ANNELER GÜNÜ'NDE ANNELER YASTA
Patlamada yakınlarını kaybeden ya da bir haber alamayan aileler, kabus dolu gecenin ardından sabahın erken saatlerinde Reyhanlı Devlet Hastanesi Morgu önüne akın etti. Gözyaşlarının hakim olduğu hastanede, otobüs firmasında çalışan eşi 22 yaşındaki Yusuf İşgör'ün cenazesini almaya gelen Canan İşgör, "Ben çocuklarımıza ne diyeceğim? Bizi bırakıp gittin" diye ağıt yaktı.
 
Patlamada ölenlerden 45 yaşındaki Abdo Ersürer'in annesi Ayşe Ersürer ise Anneler Günü'nde bir annenin yaşayabileceği en büyük acıyı yaşarken "Yeter artık, bu kanı durdurun. Benim çocuğumun suçu neydi? Benim çocuğumu kim geri getirecek?" diye feryat etti.
 
ANNELER GÜNÜ'NDE 7 ÇOCUĞUNU YETİM BIRAKTI
7 çocuk annesi 40 yaşındaki Kadriye Alyar da dün Anneler Günü nedeniyle kayınvalidesine hediye almak için çıktığı alışverişte, PTT binası yakınında patlayan bombanın hedefi oldu. Dokuz aylık ikizleri bulunan Kadriye Alyar'ın cenazesi de sabah saatlerinde kayınpederi tarafından hastaneden alınarak Pınar Mahallesi'ndeki evlerinin önüne götürüldü. Evde düzenlenen tören sırasında annelerinin ölümünden habersiz ikiz bebekler Meryem ile Hatice Alyar'ı gören akrabaları gözyaşı döktü. Evde düzenlenen törenin ardından Kadriye Alyar'ın cenazesi de gözyaşları ile toprağa verildi.
 
AİLESİNE DESTEK İÇİN ÇALIŞTIĞI FIRINDA ÖLDÜ
Patlamada yaşamını yitiren ortaokul öğrencisi 14 yaşındaki Abduldakir İşcan'ın cenazesi yakınları tarafından hastane morgundan alınarak evine getirildi. Burada yakınlarının gözyaşları arasında bir süre bekletilen İşcan'ın cenazesi evinin yanındaki camide kılınan cenaze namazının ardından toprağa verilmek üzere mezarlığa götürüldü. İşcan'ın yakını "Abdulkadir 8'inci sınıf öğrencisi olmasına rağmen, ailesine destek olmak için hem okuyup, hem de çalışıyordu. Bir fırında çıraklık yapıyordu. Babası da şu anda şoförlük yaptığı için aracıyla yurtdışında bulunuyor. Çok üzgünüz. Devlet büyüklerimiz bunu duysunlar" dedi.
 
3 YAŞINDAKİ YEĞENİYLE BERABER CAN VERDİ
Bir avukatlık bürosunda sekreter olarak çalışan 44 yaşındaki Nadire Kuvvet ile 3 yaşındaki yeğeni Fatma Erboz da saldırıda yaşamını yitirdi. Patlamanın olduğu Reyhanlı Belediyesi yakınındaki bir binada çalışan Nadire Kuvvet'in temizlik yaparken yaşamını yitirdiği, babası Karaman'da uzman çavuş olan yeğeni Fatma Erboz'un da yanında bulunduğu öğrenildi.
 
KAYIP YAKINLARI TEDİRGİN
PTT binası civarında meydana gelen patlama sırasında ağabeyi 30 yaşındaki İbrahim Yaşar'a ulaşamadıklarını bildiren Ahmet Yaşar, "Ağabeyim patlamanın olduğu saatlerde, arkadaşıyla postane önünde buluşmak için haberleşmiş. Patlamanın ardından kendisinden haber alamadık. 4 kişinin kimliğinin teşhis edilemediğini ve Adana Adli Kurumu'na gönderildiğini öğrendik. Ancak ağabeyimle ilgili bir haber alamadık. Bundan sonraki dileğimiz inşallah ağabeyim yaralıdır. Sağ ya da ölü bulunmasını istiyoruz" dedi. Sağlık görevlisi yeğeni Mehmet Taş'tan patlama sonrasında haber alamadıklarını anlatan Abdo Dalan ise, "Yeğenimin kullandığı motosikleti, patlama yerinde hurda halinde bulduk ama kendinden haber alamıyoruz. Dileğimiz yaralı olarak kurtulmuş olması" diye konuştu.
 
ÜNİVERSİTEDE SINAVLAR ERTELENDİ
Hemen her sokakta taziye çadırlarının kurulduğu ilçede, Mustafa Kemal Üniversitesi Reyhanlı Meslek Yüksekokulu öğrencilerinin final haftasında yaşanan olay nedeniyle, sınavların ertelenmesi talebi okul idaresi tarafından kabul gördü. Yüksekokul idaresinin önümüzdeki hafta yapılacak final sınavlarının bir hafta ertelendiğini duyurması üzerine çevre il ve ilçelerden gelerek, Reyhanlı'da okuyan öğrenciler memleketlerine gitti.
 
BAKANLAR OLAY YERLERİNİ İNCELEDİ
Patlamaların ardından Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, İçişleri Bakanı Muammer Güler, Adalet Bakanı Sadullah Ergin ve Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu ve Emniyet Genel Müdürü Mehmet Kılıçlar Hatay'da gece boyu inceleme ve temaslarda bulundu. Reyhanlı Kaymakamlığı'nda basına kapalı görüşme yapan bakanlar ve bürokratlar, daha sonra patlamaların yaşandığı belediye ve PTT binası çevresinde inceleme yaptı. Burada gazetecilerin sorularını cevapsız bırakan bakanlar, gece kurulan taziye çadırlarını ziyaret etti. Geceyi Hatay'da geçiren bakanlar, sabah saatlerinde yeniden ilçeye gelerek, ölenlerin yakınlarına taziye ziyaretinde bulundu, kentten ayrılmadan önce de son durumu değerlendiren bir basın toplantısı yaptı.
 
OLAY YERİNDE TEMİZLİK ÇALIŞMASI
Reyhanlı'daki patlamaların ardından güvenlik önlemi alınan bölgede, sabah saatlerinde emniyet ve jandarmanın olay yeri inceleme ekipleri çalışma başlattı. Enkazları titizlikle inceleyen ekipler, bazı enkazların yüksek yerlerine iş makinasının kepçesine binerek ulaştı. Yapılan incelemelerin ardından belediye temizlik ekipleri, cadde ve sokaklarda temizlik çalışmalarına başladı. İşyerleri hasar gören esnaf da temizlik yapıp, camlarını taktırmaya başladı.
 
ÖLENLERİN KİMLİKLERİ
İlçedeki iki ayrı patlamada hayatını kaybedenlerin kimlikleri güçlükle belirlenebildi. Patlamadan sonra geçen 20 saatlik sürede ölen 46 kişiden 33'ünün isimleri belirlendi.
 
Aralarında olay yerinden geçmekte olan bir doktorun da bulunduğu saldırıda yaşamlarını yitiren kişilerin isim listesi şöyle:
 
Nadire Kuvvet (44), Fatma Erboz (3), Ahmet Ceyhan (33), Ahmet Uyar (45), Hulusi Temur (71), Fehmi Karaca (69), Ahmet Okyay (33), Mustafa Yetinç, Azize Yumuşak, Tahrir Yumuşak, Yusuf İşgör (22), Murat Yelli (17), Abdo Ersürer (40), Fidan Ersürer, Fidan Zor (40), Meryem Zor (14), Zeynep Zor, Mehmet Ali Şamiloğlu (28), Hakan Çalım (40), Ahmet Hamdi Bozkaya (33), Abdulkadir İşcan (14), Zahide Kuday, Dr. Nihat Dağ, Mehmet Şimşek, Murat Yeliz, Mahmut Ayaz, Mehmet Selim Arslan, Koray Cüredioğlu, Oğuzhan Tuna, Oğulcan Tuna, Hüseyin Çolak, Ali Diker (30), Nihal Şimşek (25).


Trabzon Haber ve Trabzonspor Haber

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@