'Evet MHP döneminde de görüşüldü'

 MHP Genel Başkan Yardımcısı Şefkat Çetin, yaptığı yazılı açıklamada, partisinin de yer aldığı 57. Hükümet döneminde İmralı'daki cani ile devletin birtakım organlarının görüştüğünü belirterek; "Evet, o dönemde İmralı ile yapılan görüşmelerde, terörist baş

'Evet MHP döneminde de görüşüldü'

 

MHP Genel Başkan Yardımcısı Şefkat Çetin, yaptığı yazılı açıklamada, partisinin de yer aldığı 57. Hükümet döneminde İmralı'daki cani ile devletin birtakım organlarının görüştüğünü belirterek; "Evet, o dönemde İmralı ile yapılan görüşmelerde, terörist başına, işlediği suçlar ve katlettiği adı bile konulmamış bebeklerin hesabı sorulmuştur" dedi.
 
Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ'ın "Şu anda MHP karşı çıkıyor ama DSP-MHP-ANAP koalisyon hükümeti döneminde de görüşmeler olduğunu herkes biliyor" sözlerine MHP Genel Başkan Yardımcısı Şefkat Çetin yanıt verdi. MHP'li Çetin, İmralı görüşmelerine ilişkin tutanak notlarının basına sızmasından sonra iktidar sözcülerinin büyük bir telaşa kapıldıklarını savunarak şunları söyledi: "Genel Başkanımız, İmralı görüşmelerini 'Vatana ihanet' olarak değerlendirmiştir. Bu doğrudur. Sayın Bozdağ ise 'Hayır, bu görüşmeler ihanet değildir', diyemiyor. 'O dönemde de görüşmeler oluyordu.' diyerek kendilerine suç ortağı aramanın telaşını yaşıyor. Terörist başı 15.02.1999 tarihinde Kenya'da Türk makamlarına teslim edildi ve Türkiye'ye getirilerek uzun bir sorgu döneminden geçirildi. Bebek katilinin yüce Türk yargısına hesap verdi ve 29.06.1999 tarihinde ölüm cezasına mahkûm edildi. Konuya ilişkin mahkeme kararının şu şekilde; "Kurduğu silahlı terör örgütü PKK'yı, aldığı kararlar ve verdiği emir ve talimatlarla sevk ve idare ederek, devletin hâkimiyeti altında bulunan topraklardan bir kısmını devlet idaresinden ayırmaya matuf eylemleri gerçekleştirdiği sabit görüldüğünden, eylemine uyan TCK'nın 125. maddesine göre ÖLÜM cezası ile cezalandırılmasına."
 
BİZ SORGULADIK ONLAR MÜZAKERE EDİYOR
 
Çetin, mahkemenin, Abdullah Öcalan hakkında kararını 29 Haziran 1999 tarihinde verdiğini ancak o tarihten sonra da devletin emniyet, istihbarat ve öteki güvenlik birimleri, Abdullah Öcalan'ı sorgulamayı sürdürdüğünü söyledi. Çetin şöyle konuştu; "Mahkeme bitmiş olmasına rağmen işlediği suçlar sorulmuş, bebekleri niçin ve nasıl öldürdüğü sorulmuş, hangi yabancı ülkelerin desteği ve himayesi çerçevesinde, hangi ilişkiler dairesinde bu eylemleri yürüttüğünün cevabı aranmıştır. Ülkemizi bölmek ve bugün ortaya çıkmış olan Büyük Ortadoğu Projesinin şekillendirmeye çalıştığı haritaya ulaşmak amacıyla uluslararısı hangi vicdansız ve ahlaksız ilişkilere girildiği araştırılmıştır. Bozdağ'ın mensubu olduğu hükümetin yaptığı gibi, Türkiye'nin yok edilmesine yönelik hiçbir görüşme olmamıştır. Görülüyor ki Bozdağ, görüşme ve müzakere ile sorgunun ne anlama geldiğini karıştırmaktadır."
 
MHP Genel Başkan Yardımcısı Çetin, Türkiye'de birlik, beraberlik ve kardeşlik hukukunu herkesten ve her siyasi kuruluştan daha iyi bildiklerini belirterek şöyle devam etti; "Bu milletin kardeşlik konusunda AKP'den öğreneceği hiçbir şey yoktur. Sayın Bozdağ, 'MHP'nin yaptığı kardeşliğe aykırıdır.' Buyurmuş. Başbakan Yardımcısının unuttuğu bir konu var; Büyük Türk milleti, askerine, polisine, öğretmenine, kundaktaki bebesine acımasızca kurşun sıkanlarla hiçbir hal ve şartta kardeş olamaz. Eli kanlı canilerle oturup milletin ve devletin geleceğini konuşmaz. Böyle bir kardeşlik dünyanın hiçbir yerinde olmamıştır. Tarihte de eşi benzeri yoktur. Sayın Bozdağ, kardeşlik hukukundan söz ederken Kürtleri kastediyorsa o konu ayrıdır. Kürtlerle Türklerin kardeşliğini Bozdağ ve onun gibi düşünenler anlayamazlar, bilemezler."

HABERE YORUM KAT
Haberlere yorum yapanlar genel kuralları kabul etmiş sayılırlar. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler