7m

uzungöl yayla otel

Dikkat! Eczaneye giderken...

İlaçların gerçek hastalara ulaşması ve ilaç alımında yaşanan suistimalleri önlemek için SGK'nın Türk Eczacıları Birliği ile yaptığı protokol gereği artık hasta ve hasta yakınlarının yanlarında nüfus cüzdanı ya da nüfus cüzdanındaki bilgileri içeren bir ki

Yaşam 19.03.2014, 11:51
Dikkat! Eczaneye giderken...

İlaçların gerçek hastalara ulaşması ve ilaç alımında yaşanan suistimalleri önlemek için SGK'nın Türk Eczacıları Birliği ile yaptığı protokol gereği artık hasta ve hasta yakınlarının yanlarında nüfus cüzdanı ya da nüfus cüzdanındaki bilgileri içeren bir kimlik bulunması gerekiyor.

Yeni uygulamada eczacı, Medula Eczane sisteminin o an belirleyeceği bilgiler doğrultusunda hasta veya yakınından kimlikte yer alan aile sıra no veya seri no gibi bilgileri isteyebilecek. Dün sabah saatlerinde SGK tarafından Medula Eczane sistemi üzerinden Türkiye genelindeki tüm eczanelerde uygulanmaya başlayan yeni sisteme hazırlıklı olmayan eczacı ve ilaç almaya gelen vatandaşlar ise sorun yaşadı. Dün sabah saatlerinde yaklaşık 2 saat süren yeni uygulama nedeniyle Medula Eczane sisteminde sorun yaşandı. Daha sonra yeni uygulamanın SGK tarafından 3 ay süreyle ertelendiği duyuruldu.

Konuyla ilgili bilgi veren Aksaray SGK İl Müdürü Saffet Çalışkan, sistemin ilaç alımındaki suistimalleri önlemek ve ilaçların asıl hastalara ulaşmasını sağlamak amaçlı yapıldığını belirterek, "Hastanın kendisi dışında yakınları tarafından ilaç alınması halinde suistimalleri önlemek adına TC kimlik numarasına ilaveten nüfus cüzdanındaki cilt numarası, kütük numarası veya sayfa numarası gibi ek bilgilerle suistimallerin önlenmesi amaçlanmakta. Ancak görüldüğü üzere sistemde bir tıkanma ve yığılma söz konusu. Dolayısı ile bunun önünü açmak amacıyla sabah 10.30 gibi kontrol amaçlı sistem açıldı. Kilitlenmelerden dolayı da 3 ay süreyle muhtemelen ertelenmesi düşünülüyor" dedi.

NÜFUS CÜZDANI OLMAYAN İLAÇ ALAMAYACAK


Eczacı Hasan Büminhan Yavuz ise, eczaneyi açtıklarında ilaç vermek için Medula Eczane sisteminde farklı yöntemlerle karşılaştıklarını belirterek, "Daha önce hastaların kendisi veya yakınları ilaç almaya geldiklerinde gelen kişiden TC kimlik numarasını istiyor ve sisteme giriyorduk. Uzun bir süredir bunu hastalarımıza epey bir zorlukla izah edebildikten sonra bugün SGK'nın yeni bir uygulaması ile karşı karşıya kaldık. Reçeteyi girerken bizden hastanın kimliğindeki TC kimlik numarasının dışında cilt numarası, seri numarası veya aile sıra numarasından herhangi birini girmemiz isteniyordu. Her seferinde de değişiyordu. İlacı almaya gelen kişi sadece kimlik numarasını bilerek değil, yanında nüfus cüzdanıyla gelmek zorunda. Fakat kriz ciddi boyutlara ulaşınca bu sistemi durdurdular. 3 ay ertelendiğini duyduk. 3 ay süre ile ertelendi ama 3 ay sonra yeniden bu sisteme geçileceği bildirildi. Dolayısı ile vatandaşlar eczaneye ilaç almaya gelirken nüfus cüzdanlarını yanlarına almadan çıkmamaları gerekiyor. Nüfus cüzdanı olmadan eczanelerden ilaç alamayacaklar" şeklinde konuştu.

ECZACILARA BİLDİRİLMEDEN UYGULAMA BAŞLADI

Aksaray-Kırşehir Eczacılar Odası Başkanı Nazan Deniz ise, yeni uygulamanın eczacılara bildirilmeden başladığını belirterek, "Eczacılarımız bugün sabah itibari ile yeni bir uygulamayla karşılaştı. Bu uygulama, ilacı alan kişinin aile sıra numarasını SGK istiyordu. Bu konu bizim sözleşmemizde var ancak eczacılar daha önce bilgilendirilmedi. Bu nedenle de çok büyük sıkıntı yaşadık. Birçok hastamız sadece TC numarası ile muayene olacağını bildiği için TC'si ile bize geldi. Ama biz kesinlikle onların ilaçlarını veremedik. Tekrar evlerine yolladık veya telefonla arattırdık. Bu şekilde bilgilere ulaşarak reçetelerini karşılayabildik. Türkiye genelinde bir aksaklık gözlendi ve bunun için bu uygulama 3 ay boyunca ertelendi. 3 ay sonra hastalarımıza kimlikleri yanında olmadan ilaçlarını veremeyeceğiz. Bundan sonra vatandaşlarımız mutlaka muayene olmaya gelirken ve ilaç almaya gelirken kimlikleri ile gelsinler" dedi.

Eczaneden ilaç almak isteyen vatandaşlar ise sistemden istenen bilgileri veremeyince mağdur oldu. İstenen bilgiler karşısında neye uğradıklarını şaşıran vatandaşlar, "Annemin ilacını almaya geldim, TC numaramızı bilmeme rağmen eczaneden ilacımı alamadım. Cilt numarası, aile sıra numarası istendi. Kimliğimiz evde, sürekli yanımızda taşımıyoruz. İlaçlarımı alamadan eve dönüyorum" dedi.


Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@