22.00'den sonra alkol satışı yasak

Alkollü içkiler, 22.00 ile 06.00 saatleri arasında perakende olarak satılamayacak.TBMM Genel Kurulu'nda alkol ile ilgili düzenlemeleri de içeren "Torba Kanun" teklifi görüşülüyor. Teklifin 2. maddesi üzerinde, AK Parti Grup Başkanvekili Nurettin Canikli i

Yaşam 23.05.2013, 23:34
22.00'den sonra alkol satışı yasak

Alkollü içkiler, 22.00 ile 06.00 saatleri arasında perakende olarak satılamayacak.

TBMM Genel Kurulu'nda alkol ile ilgili düzenlemeleri de içeren "Torba Kanun" teklifi görüşülüyor.
 
Teklifin 2. maddesi üzerinde, AK Parti Grup Başkanvekili Nurettin Canikli ile arkadaşlarının imzasını taşıyan önerge kabul edildi.
 
TÜRKİYE'DE NE KADAR İÇKİ TÜKETİLİYOR
 
REKLAMI YAPILAMAYACAK
Buna göre, alkollü içkilerin her ne surette olursa olsun reklamı ve tüketicilere yönelik tanıtımı yapılamayacak. Bu ürünlerin kullanılmasını ve satışını özendiren veya teşvik eden kampanya, promosyon ve etkinlik yapılamayacak. Ancak, alkollü içkilerin uluslararası düzeyde tanıtımına yönelik ihtisas fuarları düzenlenebilecek. 
 
SPONSOR OLAMAYACAK
Alkollü içkileri üreten, ithal eden ve pazarlayanlar, her ne surette olursa olsun hiçbir etkinliğe ürünlerinin marka, amblem ya da işaretlerini kullanarak destek olamayacak. Açık alkollü içki satışı yapmaya ilişkin izin belgesi olan işletmelerde, servis amaçlı materyallerde marka, amblem ve logo kullanılabilecek. 
 
DİZİLER ÖZENDİRMEYECEK
Televizyonlarda yayınlanan dizi, film ve müzik küplerinde alkollü içkileri özendirici görüntülere yer verilemeyecek. 
 
Alkollü içkileri üretenler, ithal edenler ve pazarlayanlar, teşvik, hediye, eşantiyon, promosyon veya bedelsiz olarak alkollü içki dağıtamayacak. 
 
18 YAŞ SINIRI
Alkollü içkiler, tüketilmek veya beraberinde götürülmek üzere 18 yaşını doldurmamış kişilere satılamayacak. 18 yaşını doldurmamış kişiler, alkollü içkilerin üretiminde, pazarlanmasında, satışında ve açık sunumunda istihdam edilemeyecek. Yasal düzenlemeler uyarınca gerçekleştirilen eğitim amaçlı çalışmalar bu hükmün dışında olacak. 
 
Alkollü içkiler, otomatik satış makineleri ile satılamayacak, her nevi oyun makineleri veya farklı yöntemlerle oyun ve bahse konu edilemeyecek. Bu ürünler basın ve yayın yoluyla tüketicilere satılamayacak ve posta ile satış yöntemi kullanılarak gönderilemeyecek. 
 
TESİS SINIRLARI DIŞI YASAK
Alkollü içkiler, 22.00 ile 06.00 saatleri arasında perakende olarak satılamayacak.
 
Alkollü içkiler sunum izni verilen yerlerde açık olarak tüketilebilecek ve bu yerlerde tesis sınırları dışında tüketilmek üzere alkollü içki satışı yapılamayacak.
 
AMBALAJLARA UYARI
Alkollü içkiler, işletme dışından görülecek şekilde perakende olarak satılamayacak.
İhraç amaçlı üretilenler hariç olmak üzere; Türkiye'de üretilen veya ithal edilen alkollü içkilerin ambalajları üzerine, zararlarını belirten Türkçe yazılı uyarı mesajları konulacak. Uyarı mesajları resim, şekil veya grafik biçimlerinde de olabilecek. Uyarı mesajlarını taşımayan alkollü içkiler satılamayacak. Uyarı mesajlarının şekli, boyutu ve içeriği; Sağlık Bakanlığı'nın uygun görüşü alınarak Tütün ve Alkol Piyasası Düzenleme Kurumu'nca belirlenecek.
 
Alkollü içkilerin marka, tanıtıcı ve ayırt edici hiçbir işareti, alkolsüz içki ve sair ürünlerde; alkolsüz içki ve sair ürünlerin marka, tanıtıcı ve ayırt edici hiçbir işareti de alkollü içkilerde kullanılamayacak. Ancak, ihraç amaçlı üretilenlerde bu hüküm uygulanmayacak.
 
ALKOL MİKTARI
İhraç amaçlı üretilenler hariç olmak üzere; alkollü içki kategorisindeki ürünlerin işlenmesi sonucunda elde edilen alkolsüz içkilerde; içeriğinde alkol kalmış içeceklerin ambalajları üzerine içerdiği alkol miktarı, alkol tamamen alınmış ise alkolün tamamen alındığı hususu tüketiciler tarafından kolaylıkla okunabilecek şekilde yazılacak.
 
AKARYAKIT İSTASYONLARINDA SATIŞ YOK
Meskun mahaller ve konaklama yerleri hariç olmak üzere; otoyollardaki ve devlet karayollarındaki yapı ve tesislerde alkollü içki satışına ve tüketimine izin verilmeyecek. Öğrenci yurtları, sağlık hizmeti verilen yerler, spor müsabakası yapılan stadyum ve kapalı spor salonları, her türlü eğitim ve öğretim kurumları, kahvehane, kıraathane, pastahane, bezik ve briç salonları ile akaryakıt istasyonlarının mağaza ve lokantalarında alkollü içkilerin satışı yapılamayacak.
 
"Akşam namazında yasak, sabah namazında serbest"
CHP Grup Başkanvekili Akif Hamzaçebi, teklifin ilk halinde olan ve komisyonda düzeltilen katı hükümlerin Genel Kurul'da önergelerle yeniden getirildiğini söyledi.
 
BDP Şırnak Milletvekili Hasip Kaplan, parakende satışın 22.00 ile 06.00 saatleri arasında yasaklanması önergesiyle ilgili, "Akşam namazında yasak, sabah namazında serbest" diye konuştu.
 
CHP'den, önergeye ilişkin itirazlar geldi.
 
Plan ve Bütçe Komisyonu Başkanı Lütfi Elvan, "Özellikle yatsı namazı ve sabah namazı şeklinde yaklaşımda bulunmak beni çok üzdü. Saat uygulaması hemen hemen dünyanın tüm gelişmiş ülkelerinde var. İsveç'te hafta içinde 19.00'dan sonra, Cumartesi günleri 15.00'den sonra, Pazar günleri 24 saat yasak. İskandinav ülkelerinin tamamında saat yasağı var" dedi


Trabzon Haber ve Trabzonspor Haber

Yorumlar (5)
onur demir 8 yıl önce
"biz kimsenin yasam sekline,ozel hayatina karismiyoruz", "tiksirana kadar icsinler" bulurlarsa icerler artik :)
isa sayar 8 yıl önce
22.00'dan sonra satılan alkol haram da 22.00'dan önce satılan alkol haram değil mi? Tamamen yasaklanması lazım. Müslüman ülkemize alkol yakışmıyor.
osman cebi 8 yıl önce
Cok guzel uygulama insallah tamamen yasaklanir milletin beynini uyusuk gezdirmekten baska bir ise yaramiyor.Birde musluman olarak Cuma gununun resmi tatil olmasi benim hakkim ulkenin yuzde doksan dokuzu musluman olan ulkede Yahudinin resmi tatil olan Cumartesi gunu tatil.Birde Hiristiyan'in Pazar gunu resmi tatil muslumanin Cuma gunune ne oldu musluman ibadet gununde neden calismak zorunda azinlik olan Yahudi ve Hiristiyan'a var cogunluk olan muslumans yok tabi hep gevura imtiyaz dini hassasiyeti olmayan muslumanlar kizarsa umurumda degil zaten sizin gibileri cogunlukta oldugu icin islam alemi azap cekiyor.
Murat KAYIKÇI 8 yıl önce
amacın alkol tüketimindeki özentinin önünü almak olmadığı çok açık. Bu yasağın tek amacı mekan işletmecilerinin daha çok para kazanması. Saat 22:00'dan sonra evinde bile içemezsin , geleceksin işletmede içeceksin . Teşekkürler , güzel yasa olmuş.

Herkese Hayırlı Cumalar
osman cebi 8 yıl önce
Vah vah vah asagdaki hakli istegime ve yazdigim dogrulara eksi puan atiliyorsa bizim insanlarimizin cogu musluman gorunumlu gevur gibi yasamayi benimsiyor demektir begenmiyorsan girme bu islam dinine seni zorlayan yok eger elhadulillah muslumanim diyorsan gevur gibi yasamaya hakkin yok islam dininin ismini karalamaya hakkin yok islamin itibarsizlasmasina hakkin yok birde herkesin yanlis bildigi cok onemli konu var neymis dinde zorlama yokmus muslumana zorlama var gayrimuslime zorlama yok isinize geldigi gibi yorumlamayin islamiyeti.Begenmiyorsan girme bu dine eger musluman olmayi kabul ettiysen musluman gibi yasamaya mecbursun bu islam dini ne cektiyse musluman gorunumlu gevurcuklardan cekti yeter yeter biktik sizin gibilerden sizin gibilerinin yuzunden islam alemi azap cekiyor keffaret oduyor filistin myanmar suriye mali endonezya Turkiye bu kadar gunah isleyen musluman varken Yuce Allah cezasizmi birakacak muslumanlari saniyorsunuz sizin gibilerinin yuzunden dini hassasiyeti olan muslumanda cannini verip keffaret oduyor.Asagidaki yorumumda sadece musluman olarak hakkimi istedim Cuma gunleri resmi tatil olsun dedim bu benim hakkim ey musluman gorunumlu gevur gibi yasayanlar anlayin artik sizin gibilerinin yuzunden muslumanlarin basina gelmedik kalmadi.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@