Göl çekilince ortaya çıktı!

Van Gölü sularının mevsim şartlarına bağlı çekilmesiyle, Enginsu Mahallesi'ndeki bazı vatandaşların tapulu arazileri ile önceden batmış iki balıkçı teknesini gün yüzüne çıktı.

Göl çekilince ortaya çıktı!

Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi (YYÜ) Edebiyat Fakültesi Coğrafya Bölüm  Başkanı Prof. Dr. Ali Fuat Doğu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, göldeki su  seviyesinin düşüp yükselmesinin normal bir durum olduğunu söyledi.Göllerin su seviyesinin mevsim şartlarına bağlı değişiklik  gösterebileceğini anlatan Doğu, "Van Gölü'ndeki su seviyesi yağışlara ve iklimsel  periyotlara göre zaman zaman alçalıp yükseliyor. Su seviyesinin düşmesi en çok  göle yatay noktalardaki kıyı şeritlerinde gözlemlenebiliyor. Her yıl yaz sonuna  doğru su seviyesi düşebiliyor ancak son yıllara oranla bu yıl biraz daha fazla  düşmüş durumda. Ama bu, anormal bir durum değil." dedi.Mahalle muhtarı Müslüm Yiğit ise gölün su seviyesinin her yıl belirli dönemlerde azalıp yükseldiğini ifade etti.Geçen yıllarda bu seviyenin yükselerek bazı evlerin su altında kalması  üzerine devletin mahalleliye afet konutu yaptığını ve vatandaşların evlerini daha  güvenli noktalara taşımasını sağladığını anlatan Yiğit, bu yıl ise bölgede tam  tersi olarak suların çok fazla çekildiğini vurguladı.

"EKTİĞİMİZ TAPULU ARAZİLERİMİZDİ"

Yiğit, göl sularının çekilmesiyle önceden sular altında kalan  arazilerinin de ortaya çıktığına işaret ederek, şöyle konuştu:"Bu araziler ektiğimiz tapulu arazilerimizdi. Hepsi yeniden ortaya  çıktı. Mahallemizde birçok vatandaşımız balıkçılık yapıyordu ve 10 teknemiz  vardı. Göldeki bu gelgitler nedeniyle kimse balıkçılık yapamadı. Bazı tekne ve  kayıklarımız suların çekilmesiyle karaya oturdu. Bu tekne ve kayıklar su altında  çürürken, çekilme sonrası yeniden ortaya çıktı. Tapulu arazilerimizin ortaya  çıkması bizi her ne kadar mutlu etse de geçmiş yıllarda yuva yapan başta  flamingolar olmak üzere birçok göçmen kuş, bu yıl su seviyesinin düşmesi  nedeniyle bölgeye gelemedi. Bu durum bizi üzdü."Mahalle sakinlerinden Veteriner Hekim İsa Yiğit de aile fertlerinin de  daha önce kıyılarda balıkçılık yaptığını, ancak suların çekilmesiyle teknelerinin  karaya oturduğunu dile getirdi.Bu yıl göl sularının ciddi oranda çekildiğine işaret eden Yiğit,  "Normalde kıyılarımız 'kuş cenneti' olarak bilinirdi ancak bu sene hiç kuş  gelmedi. Bu da gerçekten bizi üzdü. Bazı kuşlar ise telef oldu." dedi.Eski balıkçılardan Bahri Ateş de su seviyesinin sürekli değişmesi  nedeniyle artık mesleğini yapamadığını ve teknesini satmak zorunda kaldığını  anlattı.Ateş, "Aslında en büyük eksikliğimiz mahallemizde bir limanının  bulunmamasıydı. Ama artık istesek de balıkçılık yapamayız. Çünkü herkes farklı  mesleklere yöneldi. Uzun yıllardır bu kadar çekilmeye şahit olmamıştık." diye  konuştu.


Son dakika Trabzonspor haberleri ve Son dakika Trabzon Haberleri
YORUM EKLE

banner421

banner426

banner432

banner443

banner441