İcat Çıkaranlara Ödül

 Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, başvuruları 1 Nisan 2016'ya kadar sürecek ödüllü proje yarışmasına Türkiye'nin her yerinden müracat kabul ettiklerini söyledi. Türkiye'nin en büyük ve en kapsamlı Bilim Teknoloji Merkezi'ne sahip olan Bursa

Şehirler 08.12.2015, 11:59
İcat Çıkaranlara Ödül

 Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, başvuruları 1 Nisan 2016'ya kadar sürecek ödüllü proje yarışmasına Türkiye'nin her yerinden müracat kabul ettiklerini söyledi.

Türkiye'nin en büyük ve en kapsamlı Bilim Teknoloji Merkezi'ne sahip olan Bursa'da Mayıs ayında düzenlenecek bilim şenliğinin hazırlıkları şimdiden başladı. Bu yıl çevre ve enerji temalı bilim şenliğine 200 bin kişinin katılması hedefeniyor. Bilim Şenliği için ödüllü proje yarışmasının startı ise Başkan Recep Altepe, Bursa Teknik Üniversitesi Rektörü Prof Arif Karademir, Bilim Teknoloji Merkezi Genel Müdürü Rıfat Bakan'ın katılımıyla verildi.

102 bin lira para ödülü verilecek proje yarışmasına başvuruların www.bursabilimsenligi.org sitesinden yapılacağını anlatan Başkan Altepe, "Dünyanın en gelişmiş on ülkesi arasına girmek 2023 hedefinde hepimize görevler düşüyor. Bu konuda Bursa lokomotif bir şehir. Biz de üzerimize düşen görevi en güzel şekilde yapacağız. Türkiye'nin hedeflerine ulaşması i çin Bursa'nın daha çok başarılar göstermesi gerekiyor. Altyapısı güçlü olan bir şehiriz. İlk yerli ürünler, ilk markalar, ilk icatlar Bursa'dan yapıldı.Bursa'nın en büyük gücü de genç nüfusu. Gözbebeğimiz olan çocuklarımız için her türlü altyapıyı sağlıyoruz. Bilim Teknoloji Merkezi'miz de Türkiye'ye örnek çalışmalar yapıyor" dedi.

Bu yıl büyüyerek daha kapsamlı bir bilim şenliği gerçekleştireceklerinin altını çizen Başkan Altepe, "Proje yarışmasına Türkiye'nin her köşesinden katılımcı olacak. Konuyu geniş tuttuk. Bilim ve teknoloji konusunda her alanda başvuru bekliyoruz. Gençlerimiz üretsinler, başımıza güzel işler açacak tüm mucitler, üniversiteler, okullar, kurumlar Bursa'da buluşsun. Bu şenlik daha da anlamlı hale gelsin" dedi.

BAŞVURULAR 1 NİSAN'A KADAR

Başvuruların 1 Nisan 2016'ya kadar kabul edileceğini kaydeden Başkan Altepe, "Şenlik için 50 atölye çadırı planlanıyor. Şenlikte çevre ve enerji temasına uygun çalışmalar gerçekleşecek. Geçen yıl şenliğimize 150 bin kişi katılmıştı. Bu yıl 200 bin kişi bekliyoruz. Her yıl katılımcı sayısı ve ilgi daha da artıyor. Her branşta şimdi ödül vereceğiz. Bin liradan 16 bin liraya kadar değişik ödüller verilecek. Finale kalan 50 projeye para ödülü verilecek. 15 projeye mansiyon, 23 projeye finale kalma ödülü veriliyor. Finale kalan tüm projeler değerlendiriliyor" diye konuştu.

Bursa Teknik Üniversitesi Rektörü Prof Arif Karademir ise, Bursa'nın bir çok dinamikleri içinde barındırdığını vurgulayarak, "Bilim Şenliği genç beyinlere ve kalplere hitap ediyor. BTÜ'lü gençler insansız hava aracı ile ikinci olmuştu. Şimdi şehrimize ülkemize ve ecdadımıza yakışan güzel çalışmalar ortaya çıkıyor. Bu çalışmalara katkı vermekten mutluyuz" diye konuştu

Bilim Teknoloji Merkezi Genel Müdürü Rıfat Bakan da, geçen yıl 600 tanesi Milli Eğitim'den 900 projenin başvurduğunu hatırlatarak, "Bu sene başvuruları daha az ve öz hale getirmeye çalıştık. Kontenjanlar azaltıldı. Dünya çapında Bursa'da gerçekleşenden daha geniş kapsamlı bilim festivali yok. Geçtiğimiz yıl biz İtalya'nın Genova Şehri'ni davet etmiştik. Şimdi onlar bizi İtalya'ya davet ettiler. Türkiye ve dünyaya örnek çalışmalar gerçekleştiriyoruz" şeklinde konuştu.

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@