Usta: " 50. Yılda iyi bir Trabzonspor"

Muharrem Usta'dan önemli açıklamalar.

Trabzonspor 03.08.2017, 11:26 03.08.2017, 12:38
Usta: " 50. Yılda iyi bir Trabzonspor"

Trabzonspor Başkanı Muharem Usta katıldığı bir programda önemli açıklamalarda bulundu.


Başkan Usta şu ifadeleri kullandı;

Burak Türkiye’ye geleceği zaman Trabzonspor yada başka kulüp. Burak önemli bir oyuncu. Biz Burak Türkiye’ye dönecekse bu Trabzonspor olmalı diye düşünüyorduk. 5 Maçlık cezası var. Türkiye ‘ye geldiğinde cezası dolması için bekledik. Zor bir transfer oldu. Şartlar çok uzadı. Dün itibari ile 5 maçlık cezası bitmiş oldu. Saat 12:00’de sağlık kontrolünden geçecek. Sonra imzayı atarız ve resmi açıklamaları yaparız.

MUHARREM USTA'NIN AÇIKLAMALARINI İZLEMEK İÇİN TIKLAYIN

Bizim stoper bölgesine bir oyuncuya ihtiyacımız var. Bize gelecek her oyuncunun adaptasyon sorunu yaşamayan ve kalitesini kanıtlamış oyuncu olması lazım. Yaptığımız çalışmalarda Serdar’ın daha iyi olduğunu düşündük. Yerli oyuncuya ihtiyacımız var. Burak’ta bu konuda çok önemli. Serdar’da yerli. Serdar yerli olduğu için bir adım öne çıkıyor. Medel’le de hala görüşüyoruz. Maliyeti daha yüksek. Takımın yabancılaşma sorunu da oluyor. İşin sonuna yaklaştık. Bitti değiniz anda sorunlar çıkıyor. Serdar’ın Trabzonspor’a gelme noktasında kesin bir kararlılığı var. Bizim de var. Kulübünün savunma konusunda eksikleri var ve bırakmak istemiyor. Hala o noktadayız.

Kucka var. Bırakmak istemediler. Burak’ta ne kadar zorlandıysak Kucka’da da o kadar zorlandık. Bitti diye düşündüğümüz andan itibaren Kucka’nın takıma kazandırılması ile ilgili sorun yaşadık. Bundan sonra belki ofansif bölgede serbest oynayacak bir oyuncu olabilir. Alınabilir ama almasak da olabilir. Alınsa belki bu takım daha derli toplu olabilir gibi duruyor. Sosa ile görüşüyoruz. Ekonomik nedenler var arada. Sissoko ile de görüşüyoruz. Bu sene oyuncu ile Trabzonspor arasında kulübü kiralamaya müsaade ederse bir yıllık kiralama olabilir. Bunlardan birisi olacak. Yada olmayacak. Önümüzdeki günlerde göreceğiz. Bu transferler sonrasında kadro derinliğini yakalayabiliriz.

Beşiktaş maçı bizim için çok önemliydi. O maç bizim kadro derinliği bakımından tartışa çıkacağımız bir maçtı. Beşiktaş’ın kadro derinliği belli. Rekabetin olmadığı yerde başarı gelmiyor. Hesabı kitabı yaparak 50. Yıla Trabzonspor’u iyi bir şekilde sokmaya çalışıyoruz.

SATILMAYACAK OYUNCU YOK

Bizim için bu sene 50. Yıl nedeniyle kaliteli bir kadro gerektiriyor. Trabzonspor başarılı olmak zorundaki kadro içindeki en fazla sayıda satabileceği oyuncuyu satabilecek konuma gelsin. Biz kadroyu iyileştirip başarı elde edersek sezon sonunda 20-25 Milyon Euro’luk bir satış planlıyoruz. Biz her şeyi planlıyoruz. Birinci olsanız. UEFA’ya gitseniz, şampiyonlar ligine gitseniz ne oluyor? Arada uçurum var ekonomik olarak. Ben yeni bir başkanım ama bu dönemde çok şey gördüm. Bizim gelecek sene kimleri satarız diye düşündüğümüzde örnek Yusuf Yazıcı’ya çok iyi teklifler geldi. Ama Yusuf kendisini bu sene daha iyileştirip daha yüksek paralara gidebiliriz. Biz bütün oyuncuları satabiliriz. Yusuf var, Okay var, Onazi var. Evet Trabzonspor satacak ama yerine kimleri alacak diye de bir plan yapmamız lazım. Oyuncunun da bir iş planı olması lazım.

TRABZONSPOR’UN EKONOMİK DURUMU

Trabzonspor gibi bir kulübün borcunun 150 Milyon TL olması kabul edilebilir. Biz bunun çok uzağındayız. Biz göreve geldiğimizde 50 Milyon TL borcumuz vardı. Bu borçla hiçbir şey yapmazsanız 120 Milyon borcunuz katlanıyor Faiz ve kur farkları ile. 3 senede üzerinize 360 Milyon Borç geliyor. Türkiye’de hiçbir kulübün gelirinin giderini karşılama durumu yoktur.  Büyük kulübün başarılı olma sorumluluğu var. Başarılı olamazsan bütçe açığı veriyorsun. Kulübü çok iyi idare etmezseniz borcunuz bir anda katlanıyor. Herkes bunu bir şekilde kapatmaya çalışıyor ancak bu kapatılacak bir şey değil. Kulüpler gayrimenkullerle açığı kapatmaya çalışıyor. Trabzonspor’un bu şekilde 2 arazisi var. Bizi tesisler. Havalimanı alacaktır. Rize ‘de havalimanı başlayınca olmayacak gibi duruyor. Bizim gayri menkulle ilgili 2 projede fizibıl değil. Bu sorun kolay çözülebilecek sorun değil. Büyük kulüpler arasında sorunu en zor çözebilecek kulüp biziz. Ya normal bir Anadolu takımı olarak devam edeceksiniz. Ama buna ne Trabzon’un ne Türkiye’nin ne Muharrem Usta’nın tahammül etmesi mümkün değil. Böyle bir şey olmaz. O zaman bu takımı güçlü bir takım yapıp, gelirini çok yukarılara çekerek, oyuncu satışından da gelir elde edecek duruma gelmemiz lazım. Çok zor bir şey bu.

STAT SPONSORLUĞU

Stat yapıldığında güçlü bir sponsor aradık. Oldu olmadı ama sonuçta olmadı. Sonra biz hem başkan olarak hem kendi şirketimizle sponsorluk verdik. Keşke başka bir sponsor bulsak, biz başkan sponsorluklarla vereceğimiz parayı yine verelim ve iki tane önemli sözleşmemiz olsun istedik. Ma olmadı. Bizde Trabzonspor ile sponsorluğu resmileştirmiş olduk. Biz zaten fiilen destek veriyorduk bunu resmileştirdik.

STADIN DEVRİ

Biz Gençlik Spor Bakanlığı ile buranın devri ile görüştük. Önce Bakanlığın Milli Emlak’tan alması gerekiyor. Bizimde onlardan almamız lazım. Bir yıl kiralayacağız. Bakanlık bir yılda işlemleri tamamlayarak burayı alacak. Kiralama işlemi başladı. Stadı almadan uluslararası organizasyonlara girmemiz mümkün değil. Milli takımı bu statta görmemiz lazım.

Burada sıkıntılar olur. Bunun bilinçle çözülmesi lazım. 41 bin kişi vardı akşam. Sıkıntı bana göre olmadı. Buradaki zaman kavramı çok farklı.
Yorumlar (7)
Alper ALPAGUT 3 yıl önce
2017-18 sezonunda yani 50 'nci yılda EFSANE TRABZONSPOR 'un ŞAMPİYONLUK HEDEFİNİN gerçekleşeceğine YÜREKTEN inanıyorum ya da YÜREKTEN inanmayı ÇOK istiyorum. Sevgi ve Saygılarımla...
uluzar 3 yıl önce
maliyetsiz hangi iyi futbolcu var..mezat açılmış arkadaşlar DUYDUNUZMU .gel arkadaş batan geminin malları.seç seç al.. beleş futbolcu..hem kaliteli hem ucuz ..gel sende gel..millet dünyalar harcıyor.sanki onların şampiyonluğu garanti gibi...ama TRABZON maliyetli transfer yapınca bu kadar para verilirmi.arkadaş hem ucuz hem kaliteli kim veriyor.tirit hem ucuz hem kaliteli olacak..yahnininde yemesine doyum olmaz..oh ne ala..
Gürkan61 3 yıl önce
Trabzonspor ne yaparsa yapsın şampiyon olabilmesi mucizelere bağlıdır.Ülke futbolunu eline geçirmiş üç istanbul hırsızının nemalandığı İstanbul kirli sistemi yıkılıp adaletli bir futbol ortamı yaratılması sağlanamazsa Trabzon boşa çırpınıp durur.
Serkan 3 yıl önce
Ben başkanı a sporda canlı dinledim adam resmen Trabzonsporun iflas ettiğini söylüyor ama türkçesi kıt olanlar anlamıyor bizim ne satacak arsamız nede sponsorumuz yok diyor, devlette rize olayından sonra desteğini çekti anladığım kadariyla.
emrah 3 yıl önce
bu takım ilk 5 e girebilirse başarıdır bırakın şampiyonluk ve şampiyonlar ligini hayal kurmayın gerçekçi olun
Sinan saruhan 3 yıl önce
Başkanım tesisleri bir şekilde elden çıkartmak gerekiyor. Ozaman borçlara büyük katkı yapar ayrıca İstanbul kartal daki yerimizide değerlendirme bilirsiniz. Takımın şampiyonluğa oynamadı şart büyüklüğünü bu şekilde korur
Mehmet DİKBAŞ İZMİR 3 yıl önce
Trabzonspor bu kadrosu ile dördüncü olursa başarılı sayacağım.Bu kadro bu teknik ekip bana 6 ile 8 arası bir yer de oluruz diyor.kimse kusura bakmasın ama gerçek bu.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@