Ünal Karaman: O esmer çocuğun içindeki ateş büyüdü

Trabzonspor'un yeni teknik direktörü Ünal Karaman, teknik ekibini basına tanıttı.

banner432

Haber61 / Spor Servisi

Trabzonspor'da yeni teknik direktör Ünal Karaman ile birlikte çalışacak teknik kadro için teslsierde imza töreni düzenlendi. Törenin ardından Ünal Karaman gazetecilerin sorularını yanıtladı. 

O ESMER ÇOCUĞUN İÇİNDEKİ ATEŞ BÜYÜDÜ

Trabzonspor'un yeni hocası Karaman, geçmişte çalıştığı kulüplerdeki çalışmalarını soran bir gazeteciye şu yanıtı verdi: “Hiç kimse bize altın tepside sorunsuz bir kulüp teslim etmedi. İşin özünde sahaya bakınca bir değer görüyorsunuz. Urfaspor’da 40 milyonluk transferlerin yapıldığı dönemde biz 6 buçuk milyonla takım kurduk. Biz bunlara rağmen iyi başladık ama biz sinir sistemiyle iş yapan insanlarız. Vaatler yerine getirilmediği taktirde size göre başarısızlık olabilir. Karabükspor’da yaşananlar zaten malumunuz. Neyin ne olduğunu biliyorsunuz. Benimle beraber görev yapan insanın deneyimini benimle tecrübe ettiğini asla aşağılamam. Süper Lig işi diyorsanız Konyaspor’a gittim, son 6 haftada kazanamamış takımda biz devreyi 6. bitirdik, Fenerbahçe’yi geçtik. Benim kariyerimde başarısızlık olmaz. Bazen doğruların kesişme noktası olur. Ben kendime inanmamış olsam bu noktada olmam. Ben kendimi yetersiz görecek olsam nazikçe başkanım teşekkür ederim derim. Trabzon sevgisine, aşkına, dostluğuna bir şeyler katabilme heyecanı daha da büyüyüp gelişti. O günkü esmer çocuğun heyecanı futbolcu olarak neyse bugün profesyonel çalışman olarak buradayım ve o daha da büyüdü. O esmer çocuğun içindeki ateş, yangın daha da büyüdü. Esmer çocuk acı çekerek, yüzleşerek daha da büyüdü ve gelişti. İnşallah sizlerin de önünü parlatmasıyla birlikte daha iyi noktaya gelir. “

ÜNAL KARAMAN'IN AÇIKLAMALARINI İZLEMEK İÇİN TIKLAYIN

KARAMAN'DAN ŞOTA ARVELADZE YORUMU

Trabzonspor’da oynadığı dönemde takım arkadaşı olan Şota’nın erken şans bulmasına rağmen kendisine bu şansın geç gelmesini değerlendiren Karaman, “O, o günün tercihidir. Her olanda hayır vardır demek lazım. O günün şartlarında belki biz gelseydik farklı şeyler tecrübe edecektik. Bu kulüp kendi değerlerine aykırı duymadığı takdirde kendini yüceltmeye devam edecektir. Biz bu değerlerle büyüdük. Trabzonspor’da oynadığım dönemdeki 9 yılımın 7 yılının tesiste geçirdim. İstanbul’un etekle parayla döktüğü o dönemde. Yüreğim istediği için burayı seçtim. Çok daha farklı şeyler yaşayabilirdim. Benim bankada milyon dolarlarım olsaydı o ateşin içindeki kulüplere gidip de çalışma gereği duymazdım. Biraz daha burnumu dikerdim havaya, paranız yok, istediğim oyuncuları transfer edemezsiniz derdim. Ama ben dostluğu, acıyı seçtiğim, bu acının içinde de geçmişte Trabzonspor olduğu için, paraya değerlerimizi satmadığımız için o ateşin içindeki kulüplere atlama gereği duydum. Oradaki gençler de bizim gençlerimiz. O gençler de hizmet bekliyordu. Yaptığım hiçbir işten pişmanlık duymuyorum. İnşallah önümüzde güzel günler olacak. Tabi ki zorluklar var farkındayım ama güç birliği oluşturarak aşabileceğimizin farkındayım.” dedi.

KARAMAN'DAN GÖZDAĞI: KİMSE KULÜBÜN ÜSTÜNE ÇIKAMAZ

Karaman, herkesin ilk olarak niyetini önemsediğini belirterek "79 yılında lisans çıkarttım ve o tarihten itibaren bu işin içindeyim. Güzel kulüplerde görev yaptım. Trabzonspor'da 9 yıl görev yaptım, kaptanlığını yaptım, milli takım kaptanlığını yaptım, bunun yüksekokulunu okudum. Ama biz hala öğreneceğimiz şeyler var. Oyuncunun niyetinde bozukluk yoksa. İyi niyetli geliyorsa, çözemeyeceksorun yok. Kafasında 40 tilkiyle geliyorsa, onu saklamaya çalışsa da bizim görmeme durmumuz sözkonusu değil. Burada mutlu olanla çalışmak isterim. Bursaspor'a 3-0 yenildiğimizde Eskihisar'dan o vapur geçerken "Allah'ım batır bu gemiyi" diyen insanım. Bu acıyı yürektenhisseden bir insanım. O yüzden kimsenin kıyısından köşesinden tutmasına müsaade etmem. Buraya gelen sarılıyorsa, dibine kadar sarılırım kimseye yem etmem. Böyle ucundan tutayım falan böyle bir dünya yok. Ünal Karaman bu acıyı yaşayıp da bunları konuşuyorsa, kimsenin kulübün üstüne çıkmasına izin vermem. Sıkıntısı varsa 7/24 emrindeyim, hocasıyım, büyüğüyüm abisiyim. Ama önemli olan niyet. Samimi olacak. Gitmek istiyorsa o zaman yönetim kuruluna söyleyeceğiz. Özde niyet" ifadelerini kullandı.

GEÇMİŞTEKİ ÜNAL'I SORGULATMAM

Trabzonspor'da oyunculuk yaptığı dönemdeki özverili çalışmalarını anlatan Karaman, camianın önyargıyla yaklaşmasından yakındı. Karaman, "Biz önyargı ve olumsuz bakışın belli bir şartlanmışlığa dönüşmesinden rahatsız oluruz. Bir kere ortadaki değere bakacaksınız. Geçmişteki Ünal’ı ne sorgulatırım ne eleştirtirim. Ben bir futbolcudan çok daha fazlasıydım. Doğrusunda da yanlışında da acısında da sevincinde de vardık. Camiada bizimle birlikte hizmet yapan arkadaşlarımı biliyorum. Kendimizi de tanıyor, üretebileceğimizi biliyorum ama bunun ön yargıdan uzak olması kaydıyla. Biz bunu camiadaki insanlara yakıştıramayız." diye aktardı. 

OYUNCUNUN KAFASINDA 40 TİLKİ VARSA ÇALIŞAMAYIZ

Yeni ekipte yer alacak oyuncularla ilgili değerlendirmelerde bulunan Karaman, mutsuz oyuncularla çalışmak istemediklerini belirtti. Karaman, "79 yılında lisans çıkarttım ve o zamandan bu yana kesintisiz bu işin içindeyim. Hala kendimizi bilmeyen safına koya öğrenmeye devam ederiz. Sahayla kitap çok farklıdır. Oyuncu niyetinde bozukluk yoksa, iyi niyetle geliyorsa çözemeyeceğimiz sorun yoktur. Ama kafasında 40 tane tilki varsa, saklamaya çalışsa da bunu görmememiz mümkün değil. Biz mutlu insanla çalışmak isteriz. Buraya gelen kimse sarılırım kimseye yem etmem ama ucundan tutuyorsa bilmiyorum. Sadece niyet. Niyeti samimi olacak sorunları çözmek bizim işimiz. Gitmek istiyorsa da yönetim kurulumuza da ileteceğiz." şeklinde konuştu. 

Güncelleme Tarihi: 31 Mayıs 2018, 17:02
YORUM EKLE
YORUMLAR
Canca53
Canca53 - 1 yıl Önce

Sayın hocam Allah yar ve yardimcin olsun inşAllah başarili olursun seni yürekten destekliyorum

Talat
Talat - 1 yıl Önce

Hoş geldin mert. Ve delikanlı doğunun asi çocuğu

ŞENEL TÜRKMEN
ŞENEL TÜRKMEN - 1 yıl Önce

Artık bizde de sevinmek istiyoruz bu gurbet ellerde hayde kara oğlan kim tutar sizi sakarya dan selamlar

k akgün
k akgün - 1 yıl Önce

adam gibi adam ünal hoca

Merdo
Merdo - 1 yıl Önce

Adamligin yeter unal hoca bukadar karaktersizin icinde Sen hala ozunu koruduysan ne denir saygiyla egilirim yolun acik olsun insallah basari li olur sun Ben basari li olacagini da dusun yorum trabzonspor sifiri Gordu belki bole olmaliydi...

Erkan
Erkan - 1 yıl Önce

Ünal Karaman çok istekli çok heyecanlı gözüküyor. Bunu takıma sirayet eğitebilirse liderlik edebilirse çok başarılı olur.Allah utandırmasın...Burdan tek tavsiyem camiayı ayağa kaldırabilmek için büyük maçlara çok önem versin özelliklede fener maçlarına son bir kaç yıldır bunu idrak edemeyen hocalarla çalıştık hep.Unal hoca çok iyi bilir bunu ne anlama geldiğini camia için.En son feneri kadiköyde yendiğimiz maçta kaptanda vardı insAllah bu sefer hoca olarak yapar...

MUHAMMET TOPALOĞLU
MUHAMMET TOPALOĞLU - 1 yıl Önce

HOŞGELDİN LYON FATİHİ
HOŞGELDİN KARABOĞA
HALBUKİ ; HEPİMİZİN İSTEDİĞİ ADAMDIN HOCAM. İNŞAALLAH UZUN SÜRELİ HİZMET EDERSİN.

Ahmet Köse
Ahmet Köse - 1 yıl Önce

Allahına kurban kara boğa

SIRADAKİ HABER

banner393