PFDK eski başkanı: Trabzonspor şampiyon ilan edilmeli!

TFF'nin eski Profesyonel Futbol Disiplin Kurulu (PFDK) Başkanı Hüseyin Karaahmetoğlu Trabzonspor şampiyon ilan edilerek ligin tescil edilmesi gerektiğini söyledi.

Trabzonspor 01.04.2020, 12:53 03.04.2020, 14:05
PFDK eski başkanı: Trabzonspor şampiyon ilan edilmeli!

TFF'nin eski Profesyonel Futbol Disiplin Kurulu (PFDK) Başkanı Hüseyin Karaahmetoğlu, liglerin olduğu gibi tescil edilip şampiyonluğun Trabzonspor'a verilmesi gerektiğini söyledi.

Hüseyin Karaahmetoğlu, yazısında şu sözleri kullandı; "TFF yönetim kurulu gelecek konusunda net açıklama yapmalıdır. TFF bu açıklamayı geciktirmesi durumunda belirsizlik daha da artacaktır. Sporcular sözleşmelerindeki alacakları nedeni ile bulundukları yeri terk edemiyorlar. TFF açıklasın tüm yabancı sporcular aynı gün memleketlerine gidecektir.

"Sezonun bittiği kabul edilmelidir"
TFF yönetimi Sağlık Bilim Kurulu'dan alınacak bir görüş ile 2019-2020 Cemil Usta sezonu bitirilebilir.
Veya TFF Sağlık Kurulu iç talimatının 5. ve 6. mddesine göre düzenlenecek bir rapor ile de TFF Yönetim Kurulu ligleri sona erdirip sonucu tescil edebilir.

TFF'nin bu yetkisi vardır ve bu yetkiyi statüsünün 80. maddesinde 'Bu statüde yer almayan tüm konularda ve mücbir sebep hallerinde yönetim kurulu nihai olarak karar verebilir' hükmünden almaktadır. TFF yönetimi bu konuda karar alacak gücü kendinde göremiyorsa, statüsünün 29 ve 30. maddeleri gereğince olağanüstü genel kurul yapıp alacağı tüm kararları üyelere sunabilir.

"14 kurala göre lig oynanamaz"
Koronavirüs salgını nedeni ile Sağlık Bilim Kurulu tarafınca belirlenen 14 önemli kural vardır. Bu kuralların müsabaka sırasında sporcular tarafınca uygulanması mümkün değildir. Bu 14 kuraldan en önemlisi ise temizlik, temassızlıktır.

Temassız müsabaka olmayacağına göre, futbol 90 dakika nasıl oynanacak tir? Eğer oynanması istenirse müsabaka bitiminde nasıl doping testi yapılıyor ise Koronavirüs testleri mi yapılacaktır? Tehlike ortadan kalksa dahi belirli süre müsabakaların sağlıklı bir şekilde oynanmayacaktır.

TFF' nin bu konuda zaman geçirmeden alacağı kararlar UEFA ve FIFA'ya örnek olacaktır. Bugün TFF yönetimi, diğer ülke federasyonlarının veya UEFA veya FIFA'nın alacağı kararları beklemektedir. TFF, 'bekle gör' taktiği ile hareket etmektedir. Bu yanlıştır. Çünkü hiçbir kulüp veya sporcu sağlık nedeni ile liglerin oynanacağına inanmamaktadır.

"Risk alıp, karar verilmeli"
TFF Yönetim Kurulu risk almalı ve karara varmalıdır. 2019-2020 Cemil Usta Sezonu için lig birincisi Trabzonspor, şampiyon kabul edilmeli ve küme düşme kaldırılmalıdır.

Bu güne kadar igde 26 maç oynanmıştır. Mevcut puan durumuna göre Trabzonspor, 59 puanla liderdir. Başakşehirspor, Sivasspor veya bir başka takım da lider olabilirdi. Puan tablosunda liderin Trabzonspor olması nedeni ile konu Trabzonspor üzerinde yoğunlaştırılmalıdır.

Trabzonspor, puan durumundaki liderliği değerlendirilerek, şampiyon ilan edilmeli ve bir sefere mahsus olmak üzere, küme düşme de kalkmalıdır. Statünün 3. maddesindeki TFF'nin tarafsızlığı hükmüne dayanılarak bu karar alınmalı ve lig tescil edilmelidir. Doğru olanı da budur. Bu sezon bu şekilde bitirilmesi zorunludur.

"Gelecek sezon da tehlikede"
Ancak gelecek sezon liglerin oynanması da tehlikeye düşmüştür. TFF yönetimi artık bugün itibari ile oynanması tehlikeye düşen 2020-2021 sezonu için ciddi bilimsel çalışmalar yapmalıdır. Aksi durumda 2020-2021 sezonunun oynanamayacak tir, hatta oynansa dahi yarım kalacaktır.

Mevcut durum kulüpleri batıracaktır. Bu nedenle kulüpler acil olarak bankalardaki borçlarının uzun vade de ertelenmesi veya bu konuda yeni yapılandırmalar yapılmalıdır."

T24

Yorumlar (18)
osman 10 ay önce
Dünya yanıyor bu işin ne zaman biteceği belli değil.Trabzonspor şampiyon ilan edilmeli.Siyaset izin vermeli
ali 10 ay önce
ts şampiyon ilan edilmesi bir trabzonlu olarak beni rahatsız eder. bizim böyle şamp. ihtiyacımız yok ama uefa şu anki sıralamaya göre avrupa kupalarına almalı.
Gurbetci 10 ay önce
Baskanim zirvede istanbul takimi yok tescil olurmu tescil olursa onlara ikinci virus vurur,,cünkü 50 yildir alisdilar calmaya hirsizliga sahibeye ,,armalari lekeli ne diyeyim,,Allahimdan bulsunlar,,
öneridir 10 ay önce
1. ligden ilk iki direkt yükselir, süper ligde küme düşme olmaz ve lig seneye 20 takım olur. 20 takımlı süper lig sürekli olur, 1. lig de aynı şekilde, yükselme playofları iptal, direkt yükselmeler tescillenir, liderler şampiyon olur. kaos olmaz. liderin hakkının yenilmesi skandaldır ama play off hakkının iptali değildir, play off dan çıkman garanti değildi zaten.
Ercan 10 ay önce
3 Büyüklerden biri başta olsa şimdi LOBİ leri ile Şampiyon ilan edilmek için var güçleri ile çalışıyor olurlardı.
Doğru bir tane 10 ay önce
O zaman sizde bu senenin cirosunu görmeden en yüksek vergiyi verin vergi rekortmeni olun.
ahmet 10 ay önce
Tek yol vardır oda oynanmayan maçlarda takımlara 1'er puan vermek. 34 maçın sonunda her takım bulunduğu yere göre sıralamaya girer. Şu an henüz erkendir. Böyle bir karar en erken Haziranda alınabilir.
İLKER TÜRK 10 ay önce
metematik dersine beden hocası mı girdi okurken....
şenol 10 ay önce
Bence Ülkemizde ve dünyada bu virüsten dolayı her gün ölü sayısı artıyor. TFF ligleri uzatmadan bu şekilde tescil etmeli. Çünkü zaman geçtikçe belirsizlik daha da artacak her kesimde.
Doğru bir tane 10 ay önce
Lig bitmeden bütün puanlar varsayalım trabzon aldı olsun ve Trabzon şampiyon olsun diyorsanız sene bitmeden sizde 100 milyon euro ciro yaptınız diye varsayalım ona göre vergi verin sizde vergi rekortmeni olun olurmu
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın

Gelişmelerden Haberdar Olun

@