Özkan Sümer: " Bütün mesele bu"

Özkan Sümer'de Haber61'e önemli açıklamalar.

Trabzonspor 14.05.2018, 14:16 14.05.2018, 14:32
Özkan Sümer: " Bütün mesele bu"

Haber61 – Spor Servisi – Trabzonspor Başkan Başdanışmanı Özkan Sümer, Haber61’e önemli açıklamalarda bulundu.

Sümer, gelecek sezon için çalışmaların sürdüğünü belirterek, “Hala arayışımız sürüyor. Bu konudaki yanılgılar çok büyük bir maliyet, hem ekonomik hem sportif hem de kitlesel bir rahatsızlığa dönüşüyor. O bakımdan olabildiğince yanılgıyı azaltmak ve Trabzonspor’a uygun şartları oluşturmak. Bu hem kişisel olarak hem sistem olarak dikkate alınması gereken bir husus. Bizde öyle yapıyoruz. Yani kişi hangi sisteme uyması gerekiyor. Başka yerde başka türlü performansı olabilir ama bizim için performansı ne olabilir, nasıl olabilir, o arayış içerisinde. Bunlarda kolaylıkla çözülecek işler değil. Dikkatle, duyarlılıkla, sorumlulukla arayışımız sürüyor. Bir karara dönüşmüş değil, zaten karara dönüştüğü zaman bir basın açıklaması ile gündeme gelecek” dedi.

Teknik adam konusunda da arayışların sürdüğünü belirten Özkan Sümer, “Bu ifade ettiğim şeyler teknik adamı da kapsıyor. Birileri gelip de buraya oturacak hali yok. Birilerini biz getirip yerleştireceğiz. Yerli bir isim olur ama dediğim gibi araştırmamız henüz sonuçlanmış değil” şeklinde konuştu.

Takıma katılacak yeni oyuncularla ilgili konuşan Sümer, “Bir oyuncunun katılması bir maliyete ve ihtiyaca dönük. Gitmesi de bir değerlendirme. Hangi maliyete gidecek yada bırakacağı bir boşluk var mıdır? Bir boşluk varsa bu boşluk nasıl kapanacaktır gibi ilişkili bir hazırlık söz konusu. Bu konuda halen netleşen bir şey yok. Trabzonspor’un da daha transfer yasağının devam edip etmeyeceği netleşmedi. O da bizi ayrıca bekleten ve arayışlarımızı sınırlayan bir hadise” ifadelerini kullandı.  

Altyapıdan A takıma alınacak oyuncuların olduğunu sözlerine ekleyen Özkan Sümer, “Altyapıdan gelecek oyuncular elbette ki var. Hem buna ihtiyaç var hem de bu yeterlilikte gördüğümüz oyuncular var. Ama oyuncuları bu yeterlilikte benim görmem veya yöneten insanların görmesi başka teknik bir değerlendirmeye de muhtaç. Bu yönüyle bir tamamlama yapmamız söz konusu. Tamamlamayı da nasıl yaparız? Hoca katılacak, hocaya bir takım bilgiler sunulacak ve o bilgiler doğrultusunda kimler katılacak, nasıl ve hangi şartlarda katılacak sonraki yerleşim ne olacak? Bu oyuncu alma meselesi değil. Takım oluşturmadan bahsediyoruz. Oluşturmanın her aşamasında bir yeterlilik söz konusu. Yani ne ile neyi bir araya getirirsem ne elde ederim? Bütün mesele bu” dedi.

Özkan Sümer, Teknik adam konusunda kimse ile görüşmediğini ifade ederek, “Teknik adam konusunda hiç kimseyle görüşmedim. Biz kendi ihtiyaç kriterlerimizi belirleyeceğiz, bu ihtiyaçlar doğrultusunda en uygun kimdir. Bir de uygun bulursun da çalışıyor alabilir veya gelmeyebilir. Bu tarafını da dikkate almak lazım. Gelebilirliğini de sağladığımız takdirde olacak. Çok bedeller ödedik bu yanılgılara ve yanlışlara. Yanılmamanın bir garantisi yok. Yanılgıyı azaltabilecek birinci güvence arayıştır ve anlayıştır” şeklinde konuştu.

Ekonomik şartların zorluğuna dikkat çeken Sümer, “Arayışımız ve hazırlığımız mevcut ekonomik şartların zorluğunu dikkate alarak yapılıyor. Yoksa her şey yolunda, biz doğru bulduğumuz, her şeyi elde ederiz gibi bir rahatlıkla hareket ediyor değiliz. Mevcut zorluklar var. O zorluklar içerisinde neler yapılabilir anlayışıyla çalışma yapıyoruz. Yönetim kurulu da bu ekonomik zorlukların doğruları yapmaya engel olmayacak bir biçimde engellemesini ve ya giderilmesini sağlamaya çalışıyor büyük bir gayretle” ifadelerini kullandı.

Trabzonspor’un Kasımpaşa’ya yenilip Bursaspor’u iyi bir futbol ile mağlup etmesi konusunda “Ben hoca şunu yaptı bunu yaptı gibi bir yorumlama yapmak istemiyorum. Rıza hocaya sorulacak bir soru” dedi.

Yorumlar (9)
asabi 3 yıl önce
transfer yapmayın alt yapıdan olabildiğince fazla oyuncu çıkarın başarı bekleyen yok sadece yüreğiyle oynayan kardeşlerimizi izlemek istiyoruz
DuRsUnTeMeL 3 yıl önce
Özkan Sümer gerçek Trabzon ve TrabzonSporludur en güzelini yapacağına inanıyorum hem hoca terci konusunda hem de futbolcu tercihlerinde.
Ercan 3 yıl önce
Trabzon da yada ülkemizde futbolu sayın Sümer den daha iyi bilecek kimse yok adamın hayatı Futbol
Sehzade 3 yıl önce
Rıza hoca ile devam etmek en doğrusu olmadı Sadi hoca
DUMANOĞLU 3 yıl önce
GENÇ OYUNCU GRUBU İÇİN SAYGIN VE GÜÇLÜ BİR KARAKTERİ TAKIMIN BAŞINA GETİRMEK GEREK. ONLARIN DİLİNİ KONUŞABİLECEK BİR İSİM OLMALI. SÖYLEM GÜCÜ DE ÖNEMLİ TABİ. TAKIMA BİR İVME KAZANDIRDIĞI ORTADA OLAN RIZA HOCA NIN YAŞADIKLARI KOLAY DEĞİL, TAKIMIN EN ZOR ZAMANINDA ÇALIŞTIĞINI UNUTMADAN YAPTIKLARINI BAŞARI SAYIYORUM. ANCAK KENDİNİ TEKRAR EDEN EKRANA BU KADAR YAKIN BİR TARZI DA KABUL ETMİYORUM. YORUYOR İNSANI. AYNI ŞEYLERİ 1 ER HAFTA ARAYLA DİNLEMEK DEĞİL DERDİMİZ. SORUN VAR VE MÜCADELE EDİYORSUN BUDUR. BENCE ZİYA DOĞAN, SADİ TEKELİOĞLU OLUR AMA RIZA HOCA OLMAZ DİYORUM. YERLİ OLACAK ABDULLAH AVCI GİBİ BİR KARAKTER OLSUN. OKAN BURUK, TOLUNAY KAFKAS VB GENÇLERLE İLETİŞİMİ DAHA İYİ OLABİLECEK İSİMLER ÜZERİNDE YOĞUNLAŞILMALI. YABANCI OLACAKSA SLAVEN BİLİÇ BOŞTA. ONUN DIŞINDA TARAFTAR OLARAK BİR SÜRE HAYAL KURMAYI BIRAKALIM DA BU KADRONUN YAPILANMA SÜRECİNDE YANINDA OLALIM. YÖNETİME DE MALİYETLİ TOPÇULARDAN KURTULMAK KONUSUNDA BOL ŞANS DİLERİM...
tonyukuk 3 yıl önce
böyle konuş konuş ondan sonra bedel ödedik de ve git sametle anlaş:)komedi
TSAli61 3 yıl önce
Artik degisme vakti geldi 1. Ugurcan (Onur)2. Kamil Ahmet Cörekci sagabekimiz yedegi yok alinmali 3. stoper dedimiz Mustafa Akbas olmali ve 4. gene stoper Hüseyin Türkmen altyapidan yetisen monta edilmeli birtane daha stoper alinmali tercübeli suratli oyunu okuyabilen arkadan olmali ve 5. Okay defansin önünde Önlibero dedimiz yedegi (Batuhan) 6. Novak solbek alternativi (Aburrahman Dursun) Altyapidan alinan ara ara oynatilmali 7. Castillo yedegi (Olcay) 8. Onagzi olmali Yedegi yok bulunmali 9. Kral yedegi (Rodallega) takimda kalmali uygun ve gerekli Ndoyada Takimda kalmali Büyük maclarda ilk 11 de oynatilmali uygun sartlarda anlasilir Ndoyala 10. Abulkadir Beyin dedimiz 11. Yusuf serbest oynatilmali sol saga Abulkadirle oyun icinde anlasmasi gerek Kuckca ve Sosa Satilmali zararsiz bir sekil Esteban gönderilmeli Hobocan yetersiz Peirerra ve Durica yaslandi Karriernin sonunda Jubile yapilsin Altyapila birlikte 5 nokta Transfler yapilsin gereken Mevkilere Toparlariz
TSAli61 3 yıl önce
Simdiden Transfere baslamamis lazil Sittard Fortunada Holland 2 liginde oyniyan Lisandro Semedo var yasi daha cok genc takipe alin Mevki hem ortasahanin saginda oyniyabilir veya direk Forvet oyniyabilen 10 Nr da oyniyabilir Portekizli izleyin görün Lisandro Semedo
YASAR 3 yıl önce
eski bir haber gülmemek elde değil
Dış transfer konusunda hızlı davranıp 5 oyuncu alan Trabzonspor'un başkanı Özkan Sümer'in kendi ilkeleriyle ters düştüğü öne sürülürken, Bordo-Mavililer, kadrolarındaki 7 yabancı futbolcuyu da henüz elinden çıkaramadı. Başkan Özkan Sümer, iki kez gidip toplam 1,5 ay kaldığı Brezilya'da büyük uğraşılardan sonra 4 futbolcunun transferini gerçekleştirdi. Olaria takımından forvet Robson Da Silva, oyun kurucu Marco Prazares, ön libero Marcio Jarro ile Fruburgense'nin sol kanat savunusu Buibbo Eduardo, Türkiye'de imza attıktan sonra ülkelerine döndü. Bordo-Mavililer, sonra da 18 yaşındaki
Nijeryalı Austin James'le sözleşme imzaladı.
Sümer, bu arada Belçika'dan Lierse'nin orta saha oyuncusu Sommers ve stoper Hoefkens, Lokeren'in stoperi Suleyman Seyfo ve Malili Kalilu, Andvers'in Koreli futbolcusu Ki Hyeun Seol ile de her konuda anlaşma sağladı. Brugges'den Lembi için de anlaşma aşamasına gelindi..
14 ülkeden 24 yabancı
Bir çok yabancı futbolcu ile temas kuran Trabzonspor'da Makedon Milosevski, Nikolovski ve Jarko, Bulgar Yanchev, Alman Löbe, Brezilyalı Oliviera, Polonyalı İwan Thomacz halen kadroda.. Yanchev'in CSKA Sofya'ya dönüş yapacağına işaret ediliyor. Nikolovski'nin takas yoluyla Lierse'ye verileceği, Milosevski'nin elde tutulacağı belirtiliyor. Takımda şu anda 3 Makedon, 1 Alman, 5 Brezilyalı, 1 Polonyalı, 1 Bulgar ve 1 Nijeryalı bulunuyor. Trabzonspor'un, prensip anlaşmasına vardığı futbolcuları transfer etmesi halinde kadrosunda tam 14 ayrı ülkeden 24 futbolcu yer almış olacak.
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın

Gelişmelerden Haberdar Olun

@