banner555

Mustafa Akbaş: “Ersun Hoca ile Rıza Hoca arasındaki tek fark”

Mustafa Akbaş’tan Haber61’e önemli açıklamalar.

Trabzonspor 27.12.2017, 10:09 25.03.2020, 12:11

Haber61 – Spor Servisi – Tuncay Lakot – Soner Doksanbir - Trabzonspor’un başarılı oyuncusu Mustafa Akbaş futbola başlaması, Trabzonspor’a seçilmesi, Rıza Çalımbay ile yaşadığı komik anısı ve özel hayatı ile ilgili her şeyi Haber61’e anlattı.


Mustafa Akbaş, Ersun Yanal ile Rıza Çalımbay dönemleri arasındaki tek farkın birlikteliği sağlamak olduğunu belirterek, "Ersun Hoca ve Rıza hoca arasında sadece şunu söyleyebilirim. Rıza hoca yardımcıları ile birlikte o takımdaşlığı sağlamış durumda. Oynayan, oynamayan, kadro dışında olan herkes şuanda bir bütün halindeyiz. Fark sadece o diyebilirim” dedi.

RÖPORTAJIN TAMAMINI İZLEMEK İÇİN TIKLAYIN

Mustafa Akbaş: “Ersun Hoca ile Rıza Hoca arasındaki tek fark”

Mustafa Akbaş’ın açıklamasında su ifadeleri kullandı;

FUTBOL HAYATINA NASIL GİRDİ?

Ben Trabzonluyum. Küçüklükten beri mahalle aralarında futbol oynuyorduk. Futbola ilk başlama olayın ortaokulda beden eğitimi hocam sayesinde Zafer Yener, onunda kulaklarını çınlatalım. O da şöyle oldu. Köyde ortaokula gidiyoruz. Geldi bir gün bana resim ve nüfus cüzdanını getir dedi. Öyle bir şey hiç akılımızdan geçmiyor. Getirdik, bir hafta sonra lisansım falan çıktı. Bahçecikspor’da idmanlara çıktım. Öyle başlamış olduk.

FUTBOLCU OLMASA NE OLURDU?

Futboldan başka spor olarak düşünmezdim, yapmazdım. Ama benim okul yaşantım da iyiydi. Üniversite hayatım başlamıştı. Futbolda seviye arttıkça üniversitede derslere gitmek zorlaştı. O yüzden bırakmak zorunda kaldım ama futbol olmasaydı spor değil de daha çok okula ağırlık verirdim. Üniversite de Kimya Mühendisliği okuyordum.


TRABZONSPOR’A NASIL GELDİ?

Lise ikinci sınıftayım. Üniversiteye hazırlanıyoruz. Dersler var. Emin diye bir arkadaşım. Hala kendisiyle görüşürüm. Dostum diyebileceğim bir insan. Liseye giderken bir gün geldi, Trabzonspor’un seçmeleri var. Bilgisayar üzerinden başvurular yapılıyor ama bizde çok fazla bilgisayar yok. O ağırlık veriliyor ama ben daha çok okula odaklanmışım. Meydanda bir internet kafeden yapmıştık başvuruyu. Seçmeler burada tesislerdeydi. İlk gün çok kalabalıktı. Pazartesi günüydü. Ogün Trabzon içinden gelenleri yolladılar. Biz giremedik seçmelere dışardan gelenleri aldılar. Bize Salı günü sabah 8’de gelin dediler. Bu yaz dönemi, uykuyu da seviyoruz. Salı günü 8’de kalkmakta sıkıntı yaşıyoruz. Annemde o güne kadar tamamen okul yaşantımı devam ettirmek istiyor, babam da hep futbol. Annem normalde hiç yollamaz. Ogün ne olduysa bu işte yiyecek ekmeğin varsa bir şekilde önüne çıkıyor. Annem kaldırdı beni, gitmeyecek misin dedi. Yok gidemem falan dedim. O da bana git bir şansını dene dedi. Salı günü geldik. İdmanlara başladık. O zaman PAF Takımın hocası Ahmet Özen, çocuk geliştirme Özkan Sümer’deydi.  Oradan başladık. 3-4 idmana çıktık. Elemeler oldu ve oradan PAF takıma seçilmiştim.

“YILMADAN ÇALIŞTIM KARŞILIĞINI ALDIM”

Burada ailenin katkısı da çok büyük. Bana o dönemde dışarıdan da teklifler vardı ama gerçi bir senede Kayserispor’da da oynadım ama gerçekten buranın durumu çok faklı. Dışarda oynamakla Trabzonspor’da tuttuğun takımda oynamanın duygusu çok farklı. Bana da bir gün forma şansının geleceğini biliyordum. Hiç yılmadan çalıştım, karşılığını aldım.

Mustafa Akbaş: “Ersun Hoca ile Rıza Hoca arasındaki tek fark”

“BU ARTIK BİLİNSİN, ASIL MEVKİİM STOPER”

Benim asıl mevkiim stoper. Asıl kendimi rahat hissettiğim yer stoper. Ama tabi o dönemde hocamız bize nerede görev verirse onu elimizden gelenin en iyisi olarak yapmaya çalışıyoruz. Bazı dönemlerde taraftarın da tepkisi oldu bana. Şuna açıklık getireyim. Benim en rahat ettiğim mevki stoper. Bunun böyle bilinmesini istiyorum. Sorsan taraftara falan sol bek olarak görüyorlar ama asıl mevkiim stoper. Hocamızın görev verdiği yerde elimizden gelenin en iyisini yapmak istiyoruz ama asıl mevkiinin dışında çıktığında bazı zorluklar yaşıyorsun.

“ERSUN HOCA İLE RIZA HOCA ARASINDA TEK FARK”

Bizim takımımız bu sene hem bireysel hem de takım olarak baktığında çok kaliteli bir takım. Bu başarıyı yakalayacak bir takım. Ersun Hocanın döneminde de kötü sonuçlar aldık ama en sonunda bu takımın bir düzene gireceğini, oturtacağımızı biliyorduk. Ersun Hoca ve Rıza hoca arasında sadece şunu söyleyebilirim. Rıza hoca yardımcıları ile birlikte o takımdaşlığı sağlamış durumda. Oynayan, oynamayan, kadro dışında olan herkes şuanda bir bütün halindeyiz. Fark sadece o diyebilirim. Fark sadece bu diyebilirim.

“ÖZELEŞTİRİ YAPMAK LAZIM, BİZİMDE SUÇUMUZ VAR”

Burada bir özeleştiri yapmak gerekiyor. Son dönemdeki 7-8 hafta gibi başlasaydık bence bu stoper transfer göz önüne alınmazdı. Bunda öz eleştiri yapmak gerekirse bizimde suçumuz var. İlk 8-9 haftada kötü başladık ve 4 stoperle bu takımı çok rahat götürebilecek isimler var bizim takımda ama ilk 9 haftada göstermiş olduğumuz performans, bizim de beklemediğimiz bir performanstı. Son haftalarda gösterdiğimiz performansı ilk devreye yayabilseydik bence hiç bu konuşulmazdı ama bunda biraz bizimde suçumuz var.

HER TAKIMDA OLABİLECEK ŞANSSIZLIKLARI BİR ARDARDA YAŞADIK

Bu durum sadece gol yediğimizde savunma sadece gol attığımızda forvetlerin işi değil. Tamamen takımın genelinin yapmış olduğu bir iş. O dönemde bizde yediğimiz golleri 10-20 kez izliyoruz. Kendi kalemize attığımız goller olsun şansızlıkları ardarda yaşadık. Sene içinde böyle şansızlıklar olur ama biz bunları ardarda yaşadık. 7-8 hafta yaşadık. Her takımda olabilecek şeylerdi ama biz bunu biraz fala yaşadık. Ama şimdi onu düzelttik. Sahaya çıkan çıkmayan oyuncuların birliği takım olarak yaptığımız iyi savunma bizi bu duruma getirdi.

“FUTBOL DÂHİLİNDEKİ ELEŞTİRİYE AÇIĞIZ”


Gerçeği söylemek gerekirse saha içinde o anki konsantre ile tribünlerden gelenleri duymuyorum. Hoca bazen dışardan bir şey diyor. Onları o anda maçın içine konsantre olduğumuz için duymuyoruz. Maçtan sonra tabi ki o haberleri okuyoruz. Arkadaşlarımızla konuşuyoruz.  Biz futbol oynuyorsak eleştiriye açık olacağız sıkıntı yok. Ama bu futbol dâhilinde olan bir eleştiri. Bunun dışına çıktığında tabi ki bizimde ailemiz var, çevremiz var. Futbol içinde eleştiri olduğunda kimseye bir şey demiyoruz.

GALATASARAY MAÇI BİZİ HAVAYA SOKTU

O maçtan önce bize yakışmayan bir puan durumu vardı. 9 puanımız vardı. Galatasaray maçı ile o hafta tesislerden hiç çıkmadık zaten.  Hoca da yardımcıları da aynı şekilde sağolsunlar. Birebir herkesle toplantı yaptı. Artık bizimde silkinip uyanmamızın zamanı gelmişti. 9 puan ve sıralamada da çok alt düzeydeydik. Galatasaray maçı bize diğer maçlarda olduğundan daha fazla havaya soktu. Diğer maçlar bizi ve taraftarı o kadar havaya sokmazdı.  Taraftara çok teşekkür ediyorum. O puan durumunda o sıralamada gerçekten taraftar çok iyiydi. Onların desteği de bize her zaman artı bir çıkış sağladı. Maç seçme demeyelim de üst sıradaki takımlara karşı ayrı bir motivasyon olur. O maç Galatasaray maçıydı. Galip gelmemiz halinde nelerin değişebileceğini biliyorduk. Takım arkadaşlarım ve taraftar ile çok iyi mücadele verdik. Galip geldik ve ondan sonra her şey zaten peşpeşe geldi.“RIZA HOCA KASIMPAŞA’DA VE ANTALYA’DA BENİ İSTEDİ”

Rıza hoca beni Kasımpaşa’da çalışırken de Antalyaspor’da çalışırken de istemişti. Ben takım kampa gideceği gün işim bitmişti. Ben kampa gitmeyecektim. O dönemde sözleşme yenileme davaları oldu. O yönden Ersun Hocaya teşekkür ediyorum. O sözleşmeyi o sağlamıştır. Sonra kampa gittik, yeni sözleşme yaptık. Antalyaspor’dan sonra Rıza Hoca buraya geldi. Şöyle bir konuşmamız geçti. Odasına çağırdı beni. Dedi ki; Kasımpaşa’ya çağırdık gelmedin, Antalya’ya çağırdık gelmedin, artık biz gelelim de beraber çalışalım dedi. Öyle komik bir anımızda olmuştur.

“ELBETTE FORMA ŞANSI GELİYOR”

Şuanda bizim o dönemde de yaşadığımız şey. Oynayıp oynamamak, oynatılmadığında küsmemeleri gerekiyor. Bizde o dönemleri geçirdik. Bende ilk çıktığım dönemde forma şansı bulamıyordum. O forma şansı bulamadıkları dönemi çok iyi geçirmeleri lazım. Şimdi altyapıdan direk çıkıyorsun. Trabzonspor gibi büyük bir camiada o formayı kademe kademe kendin çalışarak özel idmanlar yaparak, belki kendine özel hoca tutarak çalışmak gerek. Bu bizim işimiz artık. Bizim futboldan başka yapabileceğimiz fala bir iş de yok. Onu tamamen meslek haline getirmeleri lazım. Oynamadıkları dönemde bile küsmemesi lazım çalışmasına devam etmesi lazım. Elbette o forma şansı geliyor. En önemli şey forma şansı geldiğinde artık onu kendin vermeyeceksin.

EN İYİ ANLAŞTIĞI FUTBOLCULAR KİMLER?

Şuanda benim arkadaşlık yaptığım kişilere gelirsek odalarımız karşılıklı olduğu için girip çıkıyoruz. Onur abi, Uğur abi, Volkan abi, oda arkadaşım Batuhan, onlarla aram çok iyi. Diğer arkadaşlarla da aram çok iyi ama oda arkadaşlığı farklı oluyor.  Sezon balında Ersun hocanın en dikkat ettiği konu aldıracağı futbolcuların ego sahibi olmaması. Sezon başında buna çok dikkat ediyordu. Zaten o dönemde gelen futbolcular olsun, altyapıdan gelenler olsun herkes saygı çerçevesinde. Hiç kimsenin egosu yok yükseklerden bakmıyor. O konuda takımın içinde sırıtan kimse yok.

“ŞAMPİYONLUĞUN EN BÜYÜK ADAYI BİZİZ

İkinci yarının ilk 8 haftasında oynayacağımız maçları iyi bir şekilde bitirdiğimizde, bunu kesinlikle söylüyorum şampiyonluğun en büyük adayı biziz. O 8 haftalık bölümdeki rakiplerimizle oynayacağımız maçları iyi geçirdiğimizde şampiyonluğun en büyük adayı biziz. 

ŞAMPİYONLUK BURADA ÇOK BAŞKA OLACAK

Dışardan gelen futbolcular bunu daha çok yaşıyor. Trabzon taraftarı galibiyeti de çok üst noktada yaşıyor, mağlubiyeti de. Dışardan gelen futbolcular buna şaşırıyor. Şuandaki iyi gidişimiz var. Ben zaten Trabzonluyum, burada yaşıyorum. Taraftarın o nabzını ölçebiliyorum. Gerçekten inanılmaz bir havaya büründü. Şampiyonluğu gerçekten burada düşünemiyorum. Çok başka olacak yani.

“BU SENE EN BÜYÜK BASKIYI GALATASARAY MAÇINDA YAŞADIK”

Biz bu seneki en büyük baskıyı Galatasaray maçına çıkarken yaşadık. Çünkü Galatasaray’ın o zaman durumu çok iyiydi. O zaman oynayabileceğimiz en güçlü rakiplerden biriydi. Ve 9 puanımız vardı içerdeydi. Herkes onu düşünüyordu. Kötü bir sonuçta nasıl bir tepki gelecek. O baskıyı kaldıran futbolcu bundan sonraki her baskıyı kaldırır yani.

Mustafa Akbaş: “Ersun Hoca ile Rıza Hoca arasındaki tek fark”

RIZA HOCA BUNU BAŞARDI

Şunu kesinlikle söyleyebilirim. Diyalog olarak futbolcuyla kurduğu konuşma olsun, maç öncesi ve sonrası olsun, bunda yardımcı hocalarında çok büyük etkisi var. Bunu başardı Rıza hoca. Oynayan futbolcu, oynamayan futbolcu, kadro dışı kalan futbolcuyu, o birliği sağladı. Oynayan kulübede oturan herkes 90 dakika boyunca kazanmak istiyor. O duyguyu yardımcıları ile beraber sağlamış durumda.

TEK İSTEĞİM TRABZONSPOR’DA ŞAMPİYONLUK YAŞAMAK

Değişik hocalardan öğrenebileceğimiz şeyler olduğuna inanıyorum. Şuandaki tek arzum isteğim Trabzonspor ile şampiyonluk yaşamak. Taraftarlara bize destekledikleri için teşekkür ediyorum. İnşallah 2018 Trabzonspor için, onlar için bizim için her şeyin en hayırlısı olur. 2018’de hep beraber inşallah şampiyonluğu kutlarız.

EVLİLİK HAZIRLIĞI VAR

Evlilik hazırlığı şuanda var. Ama o kadar. Vakti var biraz daha.Trabzon Haber ve Trabzonspor Haber

Yorumlar (13)
asım 3 yıl önce
bazen çileden çıksak ta
sen trabzonun efendi çoçuğusun,
mücadelen yeter
her zaman bu takımda kal
yedek olsan da mücadeleni bırakma.
kendini daha da geliştir.
istanbullu 3 yıl önce
bence çok yetenekli değilsin ama iyi bir görev adamısın,eğer ismin mustafa değilde mustapha olsaydı bugun stoper oynadığın halde ması çoktan kesmiştin. yabancı hayranlığı işte ne diyelim
yasar 3 yıl önce
helal sana.
doğan yıldız 3 yıl önce
yusuf ve a. kadir i konuşmaktan şu çocuğu öteledik. yabancı olsaydı yere göğe sığdıramazdık. umarım çok iyi yerlere gelir..
Oktay koç 3 yıl önce
Ben Mustafayi beğeniyorum.Görev Adami.Görev verildimi cikip çok hata yapmadan oynuyor.Bence her zaman Takimda kalmasi gereken biri.
Kologlu 3 yıl önce
Sevgili kardesim ben yurt disindan bir trabzonspor sevdalisi olarak Trabzopna gelen bir cok yabancidan seni cok daha iyi buluyorum.calismaya devam. seni seviyoruz.
Selçuk3461 3 yıl önce
Bir de iyi futbolcu olabilseydin çok iyiydi. Tam bir el bombasısısın . Son maçta da bütün kafalara Yatabare vurdu. İyi vursaydı onlarda goldü. Sen lütfen orta sıra Anadolu takımlarında oyna. Trabzon daha kaliteli oyuncuları hakkediyor.
Adem 3 yıl önce
Trabzonspor’da daha kaliteli taraftarları hak ediyor. Lütfen sende orta sıralardaki bir anadolu takımını destekle. Bu takımın taraftarı olmayı hak etmiyorsun. Bu formayı giyen hiç bir futbolcuya, gerçek bir taraftar bu tarz cümleler kurmaz.
Kadir 3 yıl önce
Iyi insan, kötü futbolcu. Pozisyon bilgisi, tekniği, öngörüsü çok zayıf .
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
21°
hafif yağmur
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Beşiktaş 40 84
2. Galatasaray 40 84
3. Fenerbahçe 40 82
4. Trabzonspor 40 71
5. Sivasspor 40 65
6. Hatayspor 40 61
7. Alanyaspor 40 60
8. Karagümrük 40 60
9. Gaziantep FK 40 58
10. Göztepe 40 51
11. Konyaspor 40 50
12. Başakşehir 40 48
13. Rizespor 40 48
14. Kasımpaşa 40 46
15. Malatyaspor 40 45
16. Antalyaspor 40 44
17. Kayserispor 40 41
18. Erzurumspor 40 40
19. Ankaragücü 40 38
20. Gençlerbirliği 40 38
21. Denizlispor 40 28
Takımlar O P
1. Adana Demirspor 34 70
2. Giresunspor 34 70
3. Samsunspor 34 70
4. İstanbulspor 34 64
5. Altay 34 63
6. Altınordu 34 60
7. Ankara Keçiörengücü 34 58
8. Ümraniye 34 51
9. Tuzlaspor 34 47
10. Bursaspor 34 46
11. Bandırmaspor 34 42
12. Boluspor 34 42
13. Balıkesirspor 34 35
14. Adanaspor 34 34
15. Menemenspor 34 34
16. Akhisar Bld.Spor 34 30
17. Ankaraspor 34 26
18. Eskişehirspor 34 8
Takımlar O P
1. Man City 38 86
2. M. United 38 74
3. Liverpool 38 69
4. Chelsea 38 67
5. Leicester City 38 66
6. West Ham 38 65
7. Tottenham 38 62
8. Arsenal 38 61
9. Leeds United 38 59
10. Everton 38 59
11. Aston Villa 38 55
12. Newcastle 38 45
13. Wolverhampton 38 45
14. Crystal Palace 38 44
15. Southampton 38 43
16. Brighton 38 41
17. Burnley 38 39
18. Fulham 38 28
19. West Bromwich 38 26
20. Sheffield United 38 23
Takımlar O P
1. Atletico Madrid 38 86
2. Real Madrid 38 84
3. Barcelona 38 79
4. Sevilla 38 77
5. Real Sociedad 38 62
6. Real Betis 38 61
7. Villarreal 38 58
8. Celta de Vigo 38 53
9. Granada 38 46
10. Athletic Bilbao 38 46
11. Osasuna 38 44
12. Cádiz 38 44
13. Valencia 38 43
14. Levante 38 41
15. Getafe 38 38
16. Deportivo Alaves 38 38
17. Elche 38 36
18. Huesca 38 34
19. Real Valladolid 38 31
20. Eibar 38 30

Gelişmelerden Haberdar Olun

@