Muharrem Usta: "Trabzonspor’un bu hale düşmesinin en büyük nedeni..."

Muharrem Usta’dan önemli açıklamalar.

Muharrem Usta: "Trabzonspor’un bu hale düşmesinin en büyük nedeni..."

Trabzonspor Başkanı Muharrem Usta Olağan Divan Kurulu Toplantısında açıklamalarda bulundu.


Başkan Usta şu ifadeleri kullandı;

"Herkes eleştirecek. Yönetenlerinde bunları dinleyerek ders çıkarması gerekiyor. Ben başkan seçilmeden öncede buradaydım, bir gün burada olamayacağız ama hep burada olmaya özen göstereceğiz.

Trabzonspor’umuzun çok büyük sorunları var. Bunların bilincindeyiz. Taş üstüne taş koyan herkese teşekkür ediyoruz. Her birimiz bir şeyler konuşabiliyorsak bu onların sayesinde. Biz sorumluluğumuzun farkındayız bunu bilmenizi istiyorum.
Bende Trabzonspor’un tüzüğünün çok ilkel olduğunu dar geldiğini ve önünü tıkadığını ve en önemlisi Trabzonspor’un bu duruma düşmesinin en büyük nedeni olduğunu düşünüyorum. Biz bize gelen taslağın yüzde 99’una evet dedik. Sadece kongre tarihi ile ilgili maddede değişiklik yaptık. Sezon başlıyor. Takım kuruluyor bir düzen var ve sonra kongre yapılıyor her şey değişiyor. Bu olmaz. O nedenle değişiklik istedik. Sezon bitsin kongre yapılsın. Kulübün bu hale gelmesinin temel nedeni ekonomik olarak kötü yönetilmesidir. Biz tüzüğe şunu koyduk. Trabzonspor’un bu hale düşmesinin en büyük nedeni budur. Kulübü batıran dernek değil şirketlerdir. Dernek ve Bağlı şirketlerin tamamının denetlenmesi için bu maddeyi koyduk. Türk futbolunu batıran bu şirketlerdir. Sadece bir şirket değil tüm şirketler denetlenecek ve bir rapor çıkacak. Bütün şirketlerin finansal olarak oranları vardır. Kulüpler için benim koyduğum 5 madde var.

1996’daki şampiyonluğun kaçışı 8 senemize mal oldu. 2004’de yine aynı oldu. Bu çöküş 2011’e gitmemize neden oldu. Bir 7 sene daha. 2011’de aynı kriz yaşandı şampiyon olamadık. Hakkımızı çaldılar. Kardeşim yedirmeyeceksin. Zamanında yakalanan şansın varsa alacaksın o şampiyonluğu. 2011’de bir şeyler oldu. Bu takımı nasıl dağıtırız biz. Canımız yandı hakkımız çalındı. Sonra ben kızdım oynamıyorum. Senin oyuncuların Galatasaray’da şampiyon oldu 3 sene. Biz 50. Yıl baskısını çok iyi yöneteceğiz. Kimsenin şüphesi olmasın. Geçen sene biz kümeden kurtulduk. O şartlarda Trabzonspor kümeye düşüyordu. Bunun bir nedeni var. Ekonomik olarak kötü yönetilmesidir. Raporda dikkatinizi çekti mi bilmiyorum, 54 tane daha haciz var kapıda. Bizim kulübümüz büyük bir kulüptür. Başarılı sonuçlar gelince büyüklüğünü görüyoruz. Bir doğru yola girmeye başladık. Ekonomiyi düzgün hale getirmeden düzlüğe çıkamayacağız.

Üyelikler için o dönemin divan kurulundan olumlu görüş gidiyor onlarda üye yapıyorlar. Maddi konuları bana bırakın geri kalan için ne istiyorsanız imzamı atarım.

2008-2009’da 1461 kulübe katıldı. 1461 Trabzon Trabzonspor’a ve Türkiye’ye hangi futbolcuları kattı. Alt yapı takımları oyuncu yetiştirme yeridir. 1461 Trabzon Akhisar’ın altyapısı oldu. Bize yarışacak değil oyuncu yetiştirecek oyuncu lazım. Bütün bölge bizim alt yapımızdır. Bugün itibari ile de Türkiye’de 17-18-19-20-21 yaşlarına kadar olan gençlerin 4-5-6 tanesini takım alalım ve yetiştirmeye devam edelim.  Trabzonspor’un altyapı sorunu yok Türkiye’nin altyapı sorunu var. Trabzonspor Bölgesel ligde oynuyor. Lig sonunda 200 gol attı 5 gol yedi diye övündüğümüz sonuçlar çıkıyor. Trabzonspor’un takımları bölgesel ligde oynamaz. Neden bizim U21’ler ligde oynamazlar. Eskiden bunlar vardı. Fatih Terim’e gittim. Ona anlattım. Onun raporunda hepsi var. Ben Kulüpler birliğinin yeniden büyük bir seferliğe girmediği sürece altyapıları düzeltemeyiz. Bunlara rağmen altyapıdan oyuncu çıkarmak için çalışıyoruz. A Takım Mehmet Ali Yılmaz’da kalıyor. AK Yazıdaki bütün tesisleri kadir Özcan tesislerinde dahil altyapıya vereceğiz.

1461 bir şekilde kurulmuş olabilir ama seçimlerin pazarlığı olamaz. Kapanması söz konusu değil. Yukarı çıkar mı? Çıkarsa sıkıntı yok. İçinden oyuncu çıkarmak istiyoruz.

Dün FİFA’daydık. FİFA’daki konu Şike var mı yok mu konusu değildir. Biz UEFA’nın ve CAS’ın şike vardır diye tescillediği konuyu TFF’ye müdahale etsin diye gittik. Onlarda yetkim yoktur dedi. CAS’tan da bu karar çıktıktan sonra biz bu kararı FİFA’ya götürüyoruz. Biz FİFA’ya TFF’ye müdahale et. Gerekli işlemlerin yapılmasını sağla diye gittik. Biz FİFA’ya TFF’ye müdahale et. Şikenin gereği yapılmamıştır diye gidiyoruz. Şike konusu kapanmıştır. CAS’ın kararında “bu kadar değişmeyecektir” yazılıdır.

Bizim en önemsediğimiz madde maddi kriterler ve sorumluluk maddesidir. Bu maddeler olduğu sürece Trabzonspor’un bu durumlara düştüğünü çocuklarımız dahil görmeyecektir."

HABERE YORUM KAT
Trabzon Haber ve tüm kategorilerimizde yer alan haberlere yorum yapanlar genel kuralları kabul etmiş sayılırlar. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler