Muharrem Usta: “Bir daha böyle bir şeye bulaşmayacağım”

Muharrem Usta katıldığı programda önemli açıklamalarda bulundu.

Trabzonspor 04.04.2018, 20:24 04.04.2018, 23:40
Muharrem Usta: “Bir daha böyle bir şeye bulaşmayacağım”

Haber61 - Spor Servisi - Trabzonspor Başkanı Muharrem Usta katıldığı TV programında önemli açıklamalarda bulundu.


Başkan Usta Olağanüstü kongrede kesinlikle aday olamayacağını ve ileride de bu işlere bir daha bulaşmayacağını söyledi.

Başkan Usta'nın açıklamaları şu şekilde;

Geldiğimiz dönemi hatırladığımda çok zor bir dönemdi. Büyük kulüplerin kümeye giderken kurtulma anları olmuştur. Benim geldiğim dönemde böyle bir dönemdi. Biz Sivasspor ve Mersin İdmanyurdu’nu yenerek ligde kalma işini çözdük. Her şeyi unuttuğumuz gibi o günleri de unutuyoruz. Geldiğimizde çok kötü bir ekonomik durum vardı. 50 Milyon TL topladık, sonra bir 50 daha topladık ve biraz nefes aldık. Gelen yöneticiler sağduyu ile hareket ediyor. Bir yol haritası çizmeniz gerekiyor.

Trabzonspor öyle bir duruma gelmişti ki artık Trabzonspor’un adı anılmaması gereken şampiyonluk yaşayamayacak olduğu bir durumdaydı. Ama ben bu yolda olmak istemedim. İlk dönem sıkıntı yaşadık ama ikinci devre iyi bir dönem geçirdik. 50. Yılımızda bu kadroyu zenginleştirerek şampiyonluğa oynayıp oynamamayı düşündük. Diğer camialar şampiyonluk dediklerinde anormal karşılanmazken Trabzonspor taraftarları hayır biz şampiyonluğa oynamayalım, yapılanalım demiyor. Sonra kadroyu yaptık ve ilk 8 haftada çok kötü bir dönem yaşadık. Sonra hoca değiştirdik. Bizim camiadan Ersun Hoca ile devam etmeme baskısı çok geldi. Arkasında durdum iyi bir başarı olabilmesi için teknik direktör değişikliğinin lig başlamasından sonra yapılmasına karşıyım. 8 haftada bu olunca teknik direktörün değişmesi gerekti. Yabancı hoca istemedik, oyuncuları, takımları tanıması uzun olacaktı. Fatih Hoca ile de görüştük. Ama olmadı. Rıza hocayı getirdik ve çok iyi bir puan ortalaması yakaladık. Devre arasından sonra transfer çok konuşuldu. Bu oyuncular arasında inanılmaz bir kırımla yaşattıdı. Bizim ahengimiz feci şekilde bozuldu. İkinci devreye girdiğimizde Ersun Hoca ile yaşadığımızın aynısını Rıza hoca ile yaşadık. Bütün ahengimiz bozuldu. Şanssızlıklarda oldu. Rıza Hocaya suç bulmuyorum.

İkinci devrenin ilk 9 karşılaşmasındaki puan kayıplarından sonra takım iyice dağıldı. 50. Yılla ilgili gerçekten iyi bir başarı ortaya çıkması adına kurduğumuz hayaller yıkıldı. Ekonomik olarak sıkıntı içinde benim görüşümün değil de başka bir görüşün etkili olacağını düşündük. Yeni bir dönem olsun. Yeni arkadaşlar gelsin dedik. Her başarı ve başarısızlıkta liderler sorumludur. Ama herkesin etkisi vardır. Trabzonspor iyi bir takım ama bu takımdan iyi bir sonuç elde edemedik. İleride elde edebilirsin ama sürdürülebilirlik önemli. Borç buna izin vermiyor. Biz taraftarımız camiamız mutlu olsun diye böyle bir yolculuğa girdik. Ama istediklerimiz olmadı. Burada şu sorumluluğu alıyoruz. Aldığımız borcun üzerinde bir borç bırakmadan bırakacağız. Trabzonspor’un borcunu 15 Milyon Euro daha azaltacak bir taahhüdüm var benim. 157 Milyon Euro ile almıştım. En kötü 157 Milyon Euro ile bırakacağım. Taahhüdümü yazılı olarak kulübe verdim. Bu taahhüdü yeni yönetim aldıklarında bazı önerilerim var kabul ederlerse borç aldığımızdan da aşağıya inmiş olacak.

Tıpta bir söz vardır. Önce zarar verme. Bunu çok önemserim. Kulübe asla ve asla zarar vermeden belki de Türkiye’de ilk defa kulübe zarar vermeden yönetim değişecek. Yasa çıkarmaya çalışıyoruz, Futbol yasası. Vicdan varken yasaya ne gerek var. Ahmet Bey inşallah başkan olacak. Benden kendisine en ufak bir zarar olmayacak.

Biz Trencin kulübüne ödemelerini yaptık. Son 250 Bin Euro kalmıştı. Onun bir tarihi vardı. Bunun uzatılması için kulüple anlaştık. UEFA’nın talimatlarında biz yasa var. Anlaştığınızda bildirmeniz gerekiyor.  O konuda bir aksaklık oldu. Avukatlarımız bugün bir başvuru yaptı. Bir aksiklik olmazsa Haziran’da kalkar.

Ersun Yanal’ın arkasında duran böyle bir başkan varken. Kendi cebimden para bile verdim. 6-1'den sonra gidip sen Trabzonspor’u mahkemeye veriyorsun. Bunu sen bu kulübe nasıl yaparsın? Aziz Yıldırım az söylemiş. Tarihi sonuçların alındığı maçların ardından bile ben iyi olacağını düşündüm ama Akhisar maçı başka bir yere geldi.

Sosyal medya üzerinden hakaret eden çocukları mahkemeye verin dedim. Benim avukat 200-300 kişiyi vermiş baktım hepsi lise öğrencisi. Büyükler akıllanmış yapmıyor. Anne babalar yazı yazıyorlar affedin diye. Bende affediyorum. O zaman bu haysiyetsiz bir iş dedim. Sosyal medya doğrudur ama ne için kullandığınız önemli. Arka planında bu çocukları yönlendirenler var. Tuzağa düşüyorlar.  

Fenerbahçe otobüsüne yapılan saldırının aydınlatılması lazım. O çok büyük bir olaydı. Trabzonspor ile Fenerbahçe arasında bir fay hattı var ve bu olay o fay hattına kurulmuş bir tuzaktı. Bu olay ile dünyaya karşı Türkiye’nin bitmesine kadar gidebilecek bir olaydı. İnanılmaz derin bir meseleydi. Aziz Beyin söylediklerinin arkasındayım. Olay aydınlatılsın. Trabzonspor’un böyle bir şeyle anılması asla olamaz. Bu coğrafyada Türkiye’nin pozisyonu ile ilgili global olaylar yaşanıyor. 15 Temmuzu gördük. Bunlar uluslararası büyük organizasyonların işiydi. Allah korudu. İnanılmaz bir kırılmaya sebep olacaktı.

Ersun yanal dışında kimseye ekstra bir para asla ödemedim.

Sadri abi kulübe çok emeği geçmiş bir abimiz. Trabzon’da her şey futbola bağlı olduğu için diğer kulüplere benzemez. Sadri abiye teşekkür ediyorum. O bizim başkanımız. Biz göreve geldiğimizde İbrahim Bey tarafından açılmış davayı geri çektim. Başkanın yargılanmasının çok etik ve düzgün duracağına inanmadım. Arkadaşlarımızla konuştuk ve Sadri abiye açılan davayı geri çektik. Sadri abi bugün başkan olsa bu ne der. Ben geldiğim dönem var olan borç, 4 büyükler arasında Trabzonspor’un en kötü olduğu döneme gelmişti zaten.  Yemin ederek söylüyorum. Sadri abi gelsin bana iki sene nasıl dayandın der. Ahmet Ağaoğlu başkan olacak. Para yok. Büyün para bankalara gidiyor. Göreve geldiğinizde 150 milyon TL bulması lazım.

Biz taraftarlarımız İbrahim beyden devraldığımızda neden ibra ettiniz, Sadri beyin dosyasını çektiğimizde neden çektin baskısı yaptılar. Ne var ne yok diye eski dönemlere bakmadım. Bu yanlış bir şey. Kulübün içerisini didik didik edelim bir şey var mı hesabını soralım demedik. Ben yattım para, kalktım para. 2.5 yıllık dönemde yaklaşık 500 Milyon TL bulduk. İlk olarak para verdik ama baktık olmuyor, sponsor olduk. Ben kulübüme zarar vermem. Alacaklarımızın üzerine su içerim içmem o kulüple benim aramda. Benim arkadaşların hepsi taşın altına elini koydu. Trabzonspor bizim için evimiz neyse odur, yarın da o olacaktır. Ahmet Bey’de görecek ki, kulübe yapacağımız projelerle destek olmaya çalışacağız.

Ben Nevzat’la ilgili kırıcı hiçbir şey kullanmadım. Ne dediğimi biliyorum. Burada beraberdik. Bırakıp giderek insan kurtulacağını mı zannediyor. Böyle bir dünya yok. Transferin başında sen vardın. Ben geçtim. Herkes bana hakaretler yağdırıyor. Pereira, Mas, Olcay ve Rodallega’yı aldım. İyi ki de yaptım. Nevzat’a halimiz vaktimiz yerinde gel çözelim dedim. Ben yapıyorum. Ben Nevzat beyden taşın altına benimle birlikte elini koymasını bekliyorum. Ben kalan arkadaşlarımla beraber bunu yapacağım.

Biz kongre kararı aldığımızda iki nedenden aldık. Trabzonspor'un kongre tarihi aralık. Ben yaptığımız toplantıda bunun yanlış olduğunu söyledim. Bu sena tek amacımız Avrupa kupaları kaldı. O zaman kongre kararı alalım. Gelecek yönetim kararını versin. Bende taahhüt verdim. Küçülecek sek yanınızdayım destek vereceğim. Eper bir zaman aday çıkmadı. Eğer çıkmamış olsaydı, Tüzüğe göre yönetim kongre divanına kalacaktı. Aday çıkmamış olsa ya iptal yapacaktık yada yeni bir liste ile aday olacaktık. Şimdi Ahmet Bey aday oldu. Bize düzen destek olmak. Biz kesinlikle aday olmayacağız. Ahmet Bey çıktıktan sonra bütün camianın destek vermesi lazım. Ben kendisine söyledim. Rahat bir dönemde, az aday olan bir dönemde rahat liste oluşturabilirsin dedim.

Yarından itibaren Trabzon’dayım. İyi bir kongre hazırlığı yapmamız lazım. Çok şık ve Trabzonspor’a yakışır bir kongre için hazırlıklarımızı yapmamız lazım.

FİFA önünde eylem yapan arkadaşlarla burada ve Trabzon’da görüşüyorum. Ben taraftarlarımızın yapmış olduğu her eylemin hukuk dışına kaymamak kaydıyla hakları olduğunu düşünüyorum. Sonuna kadar destek veriyorum. Benimde sonuna kadar inandığım bir şampiyonluğun mücadelesini veriyorlar. Destek olacağım. Teşekkür ediyorum.

Trabzon’da çok önemli güzellikler var. Bunların başında stat geliyor. Bugün zannediyorum Türkiye’de stat dolgunluğu olarak ilk takımlar arasındayız. Statta taşkınlık yaşanmadı. Teşekkür ediyorum. Anadolu’da olduğunuzda bakanlarda vardır. Başkanlar kadar bakanlarla da futbolu konuşurlar. Her iki bakanımız da Trabzonspor’a maddi manevi çok destek oldular. Trabzonspor’u bırakmadılar ve bırakmayacaklardır. Yarınlar ne gösterir bilinmez ama benim gönül bağım sonuçlanmaz. Ben kararlıyım ki bir daha böyle bir şeye bulaşmayacağım. Trabzonspor camiasından hak eden ok insan var. Bundan sonra başkalarının bu işi yapması gerektiğini düşünüyorum.
Yorumlar (13)
Türkday 3 yıl önce
Başkan diyorki önce zarar verme ben 157 milyon euroyla aldim 157 milyon euro borcla biraktim zarar vermedim diyor ordakilerde sorsan spor adami sorunsana ikş yildir avrupada yoksun ligde kupada guruplarda elendin tarihi yenilgiler aldin külübün üç yilini çöpe attin yazikdegilmi
hasan 3 yıl önce
katılıyorum. ayrıca borç da arttı ama karakteri gereği yalan konuşuyor
LA-ZO 3 yıl önce
HER CÜMLESİNDE FENERDEDE BÖYLEDİR KELİMESİ VAR.. HEP İLK FENERLE BAŞLIYOR.. ERSUN İCİN DEDİKLERİ, YOK PARA VERMİŞ KENDİ CEBİNDEN, ERSUNDA GİTMİŞ MAHKEMEYE VERMİŞ FELAN, AZİZ YILDIRIM ERSUNA AZ BİLE SÖYLEMİŞ FELAN.. AZİZ BEYİN ARKASINDAYMIŞ FELAN FISTAN.. MUHARREM USTA AZİZEYİ BEY BİLE YAPTI.. ERSUN YANALI TAKIMA BEN ALMADIM, RIZA CALIMBAYDA ERSUNUN KOPYASI AMA SEN BUNLARIN HİÇ BİRİNİ GÖREMEMİŞSİN.. ERSUN VE RIZA YERİNE YABANCI TEKNİK DİREKTÖR ALSAYDIN BUNLARDAN BİN KAT DAHA İYİDİ.. KENDİ SONUNU KENDİN HAZIRLADIN, BAŞKA BİR YERDE SUÇLU ARAMA SAKIN.. BİZ ÇOK KÖTÜ YÖNETİLDİK, SAKIN ZATEN BİRDAHA GELME.. TRABZONDA BAŞKAN OLMAK KOLAY BİR İŞ DEĞİL DİYORSUN, ZORLAŞTIRAN SEN KENDİNSİN.. İYİ BİR İNSAN OLABİLİRSİN VEYA OLMAYABİLİRSİN, DEĞİLSENDE ALLAHA SEN HESAP VERİRSİN, LAKİN FUTBOLLA ALAKAN YOK.. TRABZONSPOR İÇİN NE İYİDİR NE KÖTÜDÜR BİLEMEDİN.. BİZE BİLEREK KÖTÜLÜK YAPTIYSANDA HERŞEY HARAM OLSUN... ((DEVAMI SIGMADI İKİNCİ YORUMUMDA OKUYABİLİRSİNİZ))
LAZO 3 yıl önce
((İLK YORUMUN DEVAMI)) MESELA ARA TRANSFER DÖNEMİNDE İSMİNİ HATIRLAMADIĞIM BİR FUTBOLCUYLA GÖRÜSTÜNÜZ, 2-3 MİLYON EURO VERİP ALACAKTINIZ SON ANDA TRANSFER YATTI, AMA O FUTBOLCU BEDAVAYA BASKA BİR KULÜBE TRANSFER OLDU.. TRABZONA GELİNCE PARAYLA, BASKA TAKIMA GİDİNCE BEDAVAYA GİDİLİYOR NEDENSE.. SON OLARAK YENİ GELECEK OLAN YÖNETİME SESLENMEK İSTİYORUM DİYECEM AMA ÖZKAN SÜMER VE HACISALİHOĞLU BEY BUNLARI ZATEN BİLİYORDUR; TRABZONSPORA, FENER SEMPATİZİSİ OLMAYANLAR GELSİN DİYECEM AMA BİLİYORUM ONU ONLARDA BİLİYORDUR.. UMARIM YANILMAM.. AĞAOĞLUNU TANIMADIĞIM İÇİN BİRSEY DEMEM DOGRU OLMAZ.. ALLAH HERZAMAN DOĞRUNUN YANINDADIR.. HAYIRLISI NEYSE O OLSUN.. DOĞRUYSAN, ALLAH UTANDIRMASIN...
kaplan61 3 yıl önce
2 yil bosa gitti yazik oldu
Serkan 3 yıl önce
400 milyon borçla alıp 2 rezil sezondan sonra 1 milyar tl borçla bıraktın bence artık top görsen dahi vurmak için hamle yapma git ameliyatını yap başka işe bulaşma
Uğur şirin 3 yıl önce
Aday olduğunda bu işlerin çok zor olduğunu herkesun harcı olmadıgını ateşten gömlek olduğunu şartların çok agır ve tahammül edilemez yani senin bu işi yapamayacagını söyledik ama herkes gibi ben yaparım dedin o yemeklerde tanıtım toplantılarında çok özgüven vardı ya şimdi gerçeklerle yüzleştin işte buna tecrübe diyorlar sallamayla olmuyor.
KOCAELİSPOR 3 yıl önce
ALDİGİN YUKSEK UCRETLİ TOPCULAR NE OLACAK BUNLAR YUKSEK UCRET ALAN MUKAVELESİ OLAN BOS TOPCULAR ONLARİDA ALİP götürmek işin SOSA,KUCKA,PERRERA,BURAK,OLCAY,CASTİLLO,ESTEBAN,DAMDOY,
oduncu 3 yıl önce
Çok iyi bir karar
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın

Gelişmelerden Haberdar Olun

@