Modern Pozitif Bilimler

banner513

Eddie Newton: Trabzonspor taraftarlarını mutlu edecek

Eddie Newton Trabzonspor Dergisi'ne açıklamalarda bulundu

Trabzonspor 17.09.2020, 11:03 17.09.2020, 13:58

Trabzonspor’un İngiliz teknik direktörü Eddie Newton, Trabzonspor dergisine verdiği röportajda samimi açıklamalarda bulundu.

CHELSEA’DE ÇOK ŞEY ÖĞRENDİM
İlk olarak ailesinden ve çocukluğundan bahseden Newton  “Batı Londra’da doğdum. QPR takımında futbola başladım. Babam Nijeryalı Londra’ya eğitim için geldi. Annem Jamaikalı ve ailesiyle Londra’ya geldiklerinde tanışmışlar.  Bir abim ve bir kız kardeşim var. Hristiyan Katolik olarak dünyaya geldim. Katolik gayet iyi okullarda okudum. Futbola da orada başladım. 8 yaşından beri futbol oynuyorum. Eğitimim sürerken cumartesi ve Pazar günleri sokaklarda ve bir çok takımda forma giydim. 13 yaşındayken Chelsea’ye geçiş yaptım. Bu hayata bana en çok şeyi öğreten Chelsea’dir. Chelsea’de sadece futbol değil hayata dair tecrübeler kazanıyorsunuz. Hayatta mücadele etmeden savaşmadan bir şey kazanamayacağınızı öğreniyorsunuz. Chelsea ile çok üzün süren ve hala devam eden bir bağım var.” dedi.

İNGİLTERE VE TÜRKİYE KIYASLAMASI
İngiltere ve Türkiye’deki futbolu kıyaslayan Newton  “Büyük farklar var. İngiltere’de çok güçlü hızlı oyuncular var. Taktiksel olarak baktığınızda da gerçekten çok harika oyuncular ve teknik direktörler var. Dolayısıyla bu farkları görüyorum. Finansal olarak da daha pahalı futbolculara daha yüksek ücretler ödeyerek de alabiliyorlar. Türkiye’ye geldiğimden beri doğru yönde geliştiğini ilerlediğini düşünüyorum. Türkiye’den son zamanlarda dışarıya çok sayıda futbolcu çıktığını görebilirsiniz. Türk futbolunun doğru yolda ilerlediğini düşünüyorum.” İfadelerini kullandı.

ONLARA ÇOCUKLARIM GİBİ DAVRANIRIM
Futbolcularla olan iletişimi hakkında bilgi veren İngiliz teknik adam  “Ben futbolcularıma kendi çocuklarım gibi davranırım. Aralarında tabi ki tembel olanlar vardır,  daha farklı yaklaşılmayı bekleyenler vardır. Benim önceliğim bir insanı iyi tanımaktır. Ne kadar tanırsam o kadar iyi yaklaşabilirim. Kiminle çalıştığımı anlamak o nedenle benim için çok önemli. Herkesin tarzı farklıdır. Her oyuncuya bağıramazsınız, her oyuncuya aynı şeyi söyleyemezsiniz. Herkese farklı davranmanız gerekir. Bu bireysellikleri bir araya getirip daha iyi bir Trabzonspor ortaya koymaya çalışıyoruz.” Şeklinde konuştu

FELSEFESİ HÜCUM
Newton, benimsediği futbol tarzının hücum olduğunu aktararak  “Hücum yapmayı çok seven bir teknik direktörüm. Topa sahip olmayı, rakibe kolay vermemeyi isterim. Bazen sabırlı bazen çok çabuk hücum yapmak isterim. Özellikle beklerin çok agresif olmalarını isterim. Savunmada da topu çabuk kazanmak isterim.  Bir oyuncu öne çıkıyorsa bu takım arkadaşlarının sayesindedir. Futbolda takım oyununa inanıyorum.” dedi.

CHELSEA’DEN AYRILMAK BÜYÜK BİR KARAR
Trabzonspor’a geliş sürecini anlatan Newton  “Öncelikle eşimin kardeşinden bir telefon aldım Trabzonspor’un benimle ilgilendiği ile ilgili. Ailemin de cesaretlendirmesi ve yakın arkadaşlarımın da fikrini alarak buraya gelme kararı aldım. Chelsea gibi bir kulüpte uzun süren kariyerden sonra ayrılmak çok büyük bir karardı. Çok büyük bir karar almıştım o zaman. “ifadelerini kullandı.

İSTİKRARA İNANIYORUM
Neden kendi teknik ekibini kurmadığıyla ilgili soruya yanıt veren Eddie Newton “Ben futbolda istikrara çok inanan bir insanım. Dolayısıyla bir ekibi sıfırdan oluşturmanın zor olacağına inanıyorum. Buradaki hoca arkadaşlarımız zaten birlikte çalıştığımız birbirimizi tanıdığımız insanlar.” Şeklinde konuştu.

MÜSLÜMANLIĞI SEÇMESİ
İslamiyet’i seçmesine dair konuşan Newton “Kuzenlerimden biri İslamiyet’i seçmişti. Eşimle tanıştıktan sonra onun da vasıtasıyla ben de ilgilenmeye başlamıştım.  Beni en çok etkileyen şey kuzenimin düğününde gerçekleşti. Düğünün olduğu yer bir mescite çok yakındı. Ezan okunduğunda çok duygulandım ve ağladım. O an içimde bir şeyler olduğunu anladım. Ancak annem ve babam Katolik olduğu için ailemde hiç Müslüman olmadığı için alacağım karar büyük bir karar olacaktı. Eşime, kuzenime sorular sordum, Müslümanlık hakkında okumaya devam ettim. İslamiyet’te sorduğunuz bütün sorulara yanıt bulabiliyorsunuz. Bir gün araba sürerken kenara çektim ve bana bilgiler veren arkadaşımı arayıp “o gün bugün İslamiyet’e geçmek istiyorum” dedim. Size herşeyi öğreten bir din. Duyduğum en güzel sözlerden biri “Cennet annelerin ayakları altındadır” sözü. Bu kadar güzel bir söz herşeyi açıklıyor zaten.” dedi.

TARAFTARLAR TAKIMA ÇOK BAĞLI
Newton taraftarların takıma olan bağından bahsederek  “Trabzonspor taraftarından daha fanatik takımına bağlı çok az taraftar gördüm. Dışarıya her çıktığımda beni gören her taraftar  durdurup, o hafta kimin oynaması gerektiğini, nasıl oynamamız gerektiğini ya da kimlerin neler yapıp yapmadığını bana söylüyorlar. Takımı o kadar takip ediyorlar ki her detayın farkındalar. Şehrin kupalara ne kadar açlık duyduğunun farkındayım. Takımın ve şehrin tarihini biliyorum. Şehrin itici gücü tutku. Bu insanların isteklerine karşılık vermeyi umuyoruz. “ ifadelerini kullandı.

TRABZONSPOR ONLARI MUTLU EDECEK
Taraftarların zevkle izleyeceği bir Trabzonspor oluşturmaya çalıştıklarını anlatan Newton  “Baskı her yerde var. Chelsea’de de bu vardı. Baskıyla nasıl mücadele edeceğimi biliyorum. Taraftarımız her maçı 5-0 6-0 kazanmamızı istediğinin farkındayım. Belki böyle olmayacak, onların istedikleri kadar gol atamayacağız ama ben hücumu seven biriyim. Onları eğlendirmeye çalışacağız. Bazı zamanlarda 5-0 6-0 galibiyetlerdense zor kazanılmış bir 1-0 çok daha zevklidir. Onlara eğleneceklerinin sözünü verebilirim, onları mutlu edecek akşam eve döndüklerinde mutlu edecek bir Trabzonspor görecekler. Her zaman elimizden gelen mücadeleyi vereceğiz.” şeklinde konuştu.

TRABZON GURUR DUYMALI
Newton Trabzonspor’un bir futbol kültürüne sahip olduğunu aktararak  “Şehrin merkezi Trabzonspor. Köylere gittiğinizde, şehrin uzak noktalarında da her gencin Trabzonspor futbolcusu olma hayalini taşıdığını görüyoruz. Her futbolcu için bu mümkün olmuyor, Trabzonspor forması giyemiyor. Şehir şununla gurur duymalı, sadece Trabzonspor için değil diğer takımlar için de futbolcu üretiyor. Tüm ülke için futbolcu üretimi yapıyorsunuz. Şehirde büyük bir futbol kültürü var.” dedi.

Son olarak Başkan Ahmet Ağaoğlu ile ilişkisi ile ilgili konuşan Newton sözlerini şöyle tamamladı; Çok yakın bir ilişkimiz var. Aynı hedefe aynı doğrultuda ilerliyoruz. Takıma faydalı olabileceğimizi düşünüyorum.


Trabzon Haber ve Trabzonspor Haber

Yorumlar (14)
FAROZLU 2 hafta önce
Böyle dürüst adam gelmedi bu takımın başına. Vahid delisi vardı. Pauletayı almak için limanı satmanız lazım diyodu. Bu adam naif. Üzmeyelim lan işte. Tüm tespitleri yapmış. İcraat olması için de engel olmayalım köstek olmayalım. Bir kere de destek olalım. Kendini kovdurarak mağdur olmak için Başkana ayar vermeye kalkan Ünal beyimize verdiğimiz krediyi şu adama da verelim beyler. Haksızlık etmeyin Allah affetmez!
Bu arada buraya çakma bi farozlu peydah oldu. Kuymağa ıyğğ filan demiş. O ben değilim. Sütümüz bozuk değil Elhamdülillah.
Ramazan 2 hafta önce
Çok doğru tespit mourinho klopp lar gökten zembille teknik direktör olarak inmiyorlar.hepsi6de yardimciliktan yukselmisler bu adamda o ışık var
yasar 2 hafta önce
güzel açıklamalar, aydınlattı hoca.
fırat 2 hafta önce
hoca kendinden emin. bu iyi. ilk defa bu kadar net konuşan gördüm. beşiktaş maçının ilk yarısı oynadığımız oyunda sorloth olsaydı başka şeyler konuşurduk. yeni transferlerle takım oturacaktır. ilk 5 haftaya göre karar vermeyin.
Kemal SAKA 2 hafta önce
Hayırlı, uğurlu olsun. Güzel para, güzel bir transfer hikayesi ve başarısı. En ufak başarısıklıkta ver yansın eden umumu ahkam, bakalım bu büyük paranın 2/3'ünün resmi olarak iflasta olan TS'un borç yapılandırmasına gidecek olması sebebi ile borçlarda azalma ve kulübün bataktan çıkma konusunda atmış olduğu bu ciddi adımı kalkıpta ayakta alkışlayacak mı? Doğrusu beklemiyorum bunu.

Öte yandan bu paranın ele geçen 1/3'ünün sadece günlük transfer ihtiyaçlarına değil yanısıra;
- ileri imkan ve kabiliyetleri olması gereken, transfer komitesi kuruluş çalışmalarına.
- yeni sağlık kurulu organizasyonuna
- Trabzon futbol akademisi kurulum çalışmalarına

Mevcut Tesislerinin rehabilitiasyonuna ve
- deniz seviyesinden yüksekte mülkiyeti kendine ait olan yeni tesisleşme çalışmalarına kaynağa dönüşmesini ümit ediyorum. Ayrıca, Ağaoğlu yönetimini kulübe kazandırdığı bu önemli kaynak için yürekten tebrik ederim. Önümüzdeki dönemin TS'un yeniden sil baştan yapılandığı ve TS kulübünün adeta versiyon terfisi gibi TS 2.0 olarak yeniden hayat bulduğu, yapısal sorunlarını çözerek, organizasyonel başarı ve profesyonelleşme ile ete kemiğe büründüğü yıllar getirmesini dilerim.
Tekrarla, TS 'un sanıldığının aksine iki stoper ve liberodan daha çok sorunları var ve bunların başında doğru bir yönetimde istikrar ve çok uzun yıllar sabır gösterilmesi gereken gelişen bir kenar yönetimi ihtiyacı var. Bu sağlanmadan başarı olamayacağını idrak edebilecek bir taraftar kitlesi ayrıca gelişim beklenmesi gereken bir alan. Sürekli kurumsal hafızayı göç ettirerek günlük fiktif beklenti ve tartışmaları aşamadan uzun soluklu bir plan ve projeksiyon mümkün olamaz. Mevcut yönetime hem sportif hemde finansal anlamda başarısız diyebilmek benim için mümkün değil. TS bu borç azaltımına süreklilik kazandırabilirse benim için ilk 5 gayet iyi bir sıralama beklentisidir. Ben zaten 3. Lige düşse bile TS taraftarı olacağım için kaybeden ben değil ülke olur, orasını çok iyi biliyorum. O sebep birazda onu tekmeleyip duran başkaları düşünsün, herşeyi ben dert edemem. İşte milli takımın durumu ortada, çok mu başarılı? Efendim şampiyonlar ligine katılmış Beşiktas, peki sonuç? -çok mu başarılı!? Saha sonuçları sonuçsa, organizasyon sebeptir. İşte MHK, işte TFF, işte TS Kulübü. Bunların hepsi aynı organizasyonun cüzleridir ve hepsi eşit derecede başarılı veya başarısızdır aslında, ülke futbolunu uluslararası mukayeseye tabi tuttuğunuzda ne ifade ettiğim görünür hale gelir. Herkesi ve herşeyi bir yana bırakıp, aradan sadece Ağaoğlu yönetimini seçip eleştirmeyi hakkaniyetli( üstelim başarılı iken)bulmam. Geçenlerde Şansal denen tuzu kokmuş adamın TS' a giydiren yazısını okudum. Bu kişi hiç utanmadan sıkılmadan yanlı yayınlar ile yıllarca TS görüntülerini ekrana getirmeyen yayıncı kuruluşun adeta başında idi. Beinsports'un maç yayın kalitesini hep rezalet buldum. Başka ülkede olsa sorun olur lakin bizde olmaz. Halbuki herkes eline süpürge aldımı başkasının kapısının önünü süpüreceğine kendi kapısının önüyle meşgul olsa böyle olmaz. Şansal'ın yayın kalitesizliğine yıllarca tahammül etmiş spor camiasi, nasıl oluyorda iş Trabzonspor yönetimi olunca elinde kazma kürek gömmeye koşuyor orasıda ayrı bir sosyolojik vaka olsa gerek. Dikkat: "katli vaciptir" naraları atmaya gark olmuş yerel spor medyası her dönem teşekkül etmiş bütün TS yönetimlerinden daha başarısız olmuştur. Bu alanda bir rehabilitasyon gerçekleşmezse, gelecekte Trabzonspor'un maça hep eksik kadro ile çıkacağı bilinmelidir. Bu kadar negatif enerji üreteçleri değil kulübü, bütün şehri karartıyor doğrusu. Hiçbir yazarlık vasfı olmayan kişilerin elinde kalem, yalap-şalap bişeyler karalama imkanı bulabiliyor. Bende bu kişilere soruyorum,
-peki sizin medyanızın patronu ile illiyetiniz nedir, kimden torpillisiniz? Trabzon vilayetinde köşe yazısı yazabilecek kabiliyette hiç mi adam yok!!!. Bu ne menem bir transfer politikasıdır ki, sadece çakallar köşeleri tutmuş. Birikimli, şehre fayda ve akıl üretecek hiçmi adam bulamıyor yerel basın teşebbüsleri acaba!? Bunuda mı Trabzonspor kulübü, böyle şey ettiği için; ÖYLE?
barış felekoğlu 2 hafta önce
çok uzun ama içinde çok gerçekçi analizler barındıran bir yazı. Renkdaşlar okuyup üzerine bir düşünelim derim.
Gümüş 2 hafta önce
NAİF BIR INSANSINIZ ...TARAFTARI İYİ YORUMLADINIZ ...SİZDEN RİCAM BÖYLE RÖPORTAJLARI SIKSIK YAPMANIZ. SİZ NE KADAR SAMİMİ VE ŞEFFAF OLURSANIZ TARAFTAR DA SİZI O KADAR BAĞRINA BASAR
Kaptan 2 hafta önce
5-6 hafta sonra kaderin belli olur.İnşAllah başarılı olursunda bu konular kapanır.Bu taraftar şampiyonluğa aç.Bilinmesi lazım.Acıkan insanı su ile nekadar tutabilirsin.
Lazzz 2 hafta önce
Gördük felsefeni sen Beşiktaş maçında kontrol bizdeydi diye açıklama yapiyosan sen hoca falan değilsin kırmızı görmeden öncede kötü oynadık kırmızı gorduktrn sonrada. Bir tane oyuncu kırmızı gördü sanarsin 5 kişi kaldık bu kadar kötü saha yayılımı olurmu gerektiğinde 10 kişi oynamayı da bileceksin
Kaptan 2 hafta önce
6 maçlık kredin var bunu ispatlarsan baş tacı olursun.Başaramazsan durman zor.Kolay gelsin.
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın

Gelişmelerden Haberdar Olun

@