Canlı yayında flaş sözler: Cüneyt Çakır ve Fırat Aydınus hakem camiasının iki başlıları

Spor yazarı Ali Kemal Yazıcı'da Trabzonspor'un Alanyaspor maçı öncesi flaş yorum.

Trabzonspor 27.09.2021, 21:11 27.09.2021, 23:07
Canlı yayında flaş sözler: Cüneyt Çakır ve Fırat Aydınus hakem camiasının iki başlıları

Trabzonspor, Spor Toto Süper Lig’in 7. Haftasında Alanyaspor’u sahasında konuk etti.

Karşılaşma öncesinde Haber61 TV ekibinin stat önünden yaptığı canlı yayına konuk olan Yenişafak Gazetesi Trabzonspor yazarı Ali Kemal Yazıcı, hakemlere yüklenerek Son 10 yılda Süper Lig’in kaderini Cüneyt çakır ve Fırat Aydınus’un belirlediğini söyledi. 
Yazıcı şu ifadeleri kullandı;

HAKEMLER CEZALANDIRILMASI GEREKİRKEN KULÜPLER CEZALANDIRILIYOR
Hakemler bu oyunun en önemli argümanı. Vermiş oldukları yanlış bir kararla bir takımın tüm yapısı değişebiliyor. Türkiye’de bir gelenek oluşmuş. Hakem kötüyse önce MHK gidiyor sonra yönetim gidiyor. Takımlarda hoca kötüyse önce hoca sonra yönetim gidiyor. Cüneyt Çakır veya başka bir hakemin iki dudağı arasındaki düdüğün çalınması veya açınmaması bir teknik direktörü kaderini belirliyor. Federasyon ve Kulüpler Birliği ortak bir karar alarak hakemleri cezalandırması gerekirken kulüpler cezalandırılıyor, teknik adamlar cezalandırılıyor. Zaman zaman yönetimler değişince yönetimler cezalandırılıyor. Bu tüm takımlar için geçerli. 

SİSTEM AHBAP ÇAVUŞ İLİŞKİSİ İLE DEVAM EDİYOR
Şimdi VAR hakemi sözleşmeli profesyonel, eskisi gibi değil. Maçı yöneten hakem de profesyonel belli bir maaşları var. Güzel de para alıyorlar. VAR hakemi orta hakemi ikaz eder de yanlışa düşerse puanı siliniyor. VAR hakemi orta hakemi ikaz eder ve orta hakem yanlış karar vermiş se orta hakemin puanı düşüyor. Bu sistem ahbap çavuş ilişkisi ile devam ediyor. Bu sistemi federasyon değiştirmek zorunda. 2 Bin 500 TL Asgari ücret olan ülkede 2 Milyon 500 Bin TL futbolcuya para verilip de kaderleriyle bu kadar kolay oynanmamalı. 

“CÜNEYT ÇAKIR İLE FIRAT AYDINUS HAKEM CAMİASINI İKİYE BÖLDÜ”
Stadın çevresindeki top toplayıcı çocuklara bile inanırım. Meslek hayatımda futbolun içinde inanmadığın tek şey hakemlerdir. Çünkü hata yapmıyorlar kasıtlı davranıyorlar. Mevkilerinde kalmak ve büyük camialara şirin gözükmek için bu eyyamı yapıyorlar. Hakem eskileri de aynı. Onlarda televizyonlarda yorum yaparken aynı doğrultuda konuşuyorlar. Ben Trabzon’dan Cüneyt Çakır ile Fırat Aydınus hakem camiasını ikiye böldü diyebiliyorsam MHK’nin bilmeme şansı yok. Cüneyt Çakır’ın hakemleri, Fırat Aydınus’un hakemleri. Yaş şartını ileri çekerek Fırat Aydınus’un bir yıl daha hakemlik yapmasını sağlayan sebep ne? Fırat Aydınus, Cüneyt Çakır yaşı dolduysa bitmiştir. Cüneyt Çakır’ın Avrupa’da yönettiği maçlara ve Türkiye’de yönettiği maçlara bakalım. Cüneyt Çakır Avrupa’da çok iyi Türkiye’de bu kadar tartışılıyorsa burada hakem hatası diye bir şey söz konusu değil, hakemin sadece kastı vardır. Bu da güçlü camialar, Fenerbahçe, Galatasaray, sonrasında Beşiktaş sonra da Anadolu Kulüpleri gelir. O da bir yere kadar. 

VAR’IN BAŞINDA HATA DEĞİL KASIT OLUR
Bu akşam Trabzonspor’un başına çorap örülürse hiç kimse şaşırmasın. Haftaya Kayserispor maçı var, o maçın ne olacağı belli değil. Milli ara sonrasında ise Fenerbahçe maçı var. O maça kadar böyle gider. Sonrasında da öyle. Ligin kaderini siyaset değil, MHK değil,  Türkiye’de Süper Lig’in kaderini son 10 yıldır Cüneyt çakır ve Fırat Aydınus belirliyor. Bu kadar net. Ali Palabıyık Galatasaray maçında net penaltı, VAR’daki, hakem kim Cüneyt Çakır. Hakemden çok daha dikkatli izliyor. Hakem bir kez o defalarca görüyor. Ona rağmen çağırmıyor. Buna hata diyebilir misiniz? VAR’ın başında hata mı olur. VAR’ın başında kasıt olur.


Yorumlar (4)
Adnan 3 hafta önce
Dakika 85 küsür Wakaemenin ofsaytla hiiic ilgisi olamayan pozisyon ofsayt gerekcesiyle durduruluyor.Baktilar trabzonspor iyi takim ancak böyle yolunu keseriz..Halbuki pozisyonlari sonlandirdiktan sonra bayraklar kalkmiyormu?
hasan 3 hafta önce
alanyalı 91 numaralı oyuncu tam kasap gibi oynadı. adam sarı bile görmedi. son dakikalarda göstermelik bi kart
şehzade 3 hafta önce
hakemlere federasyona hiçbir tepki göstermeyen yönetim ve başkana ne demeli... yönetim 3 senedir takımı biçen hakmelere çıt demiyor yani ortaklar artık camiayı ve taraftarı resmen satıyorlar
Faik 3 hafta önce
Evek ilk yarı çok iyi oynamadık ama Böyle şerefsiz hakemlerle anca bu kadar olur.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@