Ahmet Ağaoğlu: Yapılanma için sabra ihtiyaç var

Ağaoğlu kongrede konuştu

Trabzonspor 08.04.2018, 11:17 08.04.2018, 11:55
Haber61 Spor Servisi

Trabzonspor’un 73. Olağanüstü Genel Kurulu’nda ilk konuşmayı başkan adaylarından Ahmet Ağaoğlu yaptı. 


Ağaoğlu konuşmasının başında Trabzonspor’da bugüne kadar görev yapan bütün başkanları isimleriyle sayarak teşekkür ederek konuşmasına başladı. 

Ahmet Ağaoğlu şöyle konuştu;

Her şey yolunda olsaydı olağanüstü değil olağan genel kurul olurdu. Burada enkaz edebiyatı yada mali tablolar hakkında fazla bir şey söylemek istemiyorum. Dünkü toplantıda mali konularda gerekli bilgiler zaten verildi. Gelmiş olduğumuz nokta kulübümüzün birden fazla sorununun olduğunu açık olarak ortaya koymuştur. Bu sorunarımızbaşta tüzük olmak üzere finansal yapı, altyapı, şike süreci ve amatör branşlar. Şike davasında özellikle taraftarlarımıza yürütülen mücadeleden ötürü teşekkür ediyorum. FİFA önünde çadır kurup adalet arayan taraftarlarımızaselam ve sevgilenimi gönderiyorum. Şike konusunda bu davayı sürdürmeye devam edeceğiz. Bu süreç tamamlanana kadar bizden önce mücadele veren başkanlarımızın yöneticilerimizin ve hukukçularımızın takip ettiği davayı aynı şekilde takip etmeye devam edeceğiz. Sonucunu alıp ucuna gidinceye kadar devam edeceğiz. 

Gelirinin tamamı temlikli olan bir durumla karşı karşıyayız. Aralık ayında iki önemli projeyi hayata geçirip kısa dönem mali sorunları çözmek önceliklerimiz arasındadırTrazonspor’un altyapısını kulübün ihtiyaçlarını giderecek bir duruma getireceğiz. Trabzonspor Türk futbol tarihinde futbolun tarihini yazmış bir kulüptür. Rahmetli Süleyman Rıza ilk modern futbol kitabını bu kentte yazmıştır. Zamanında Kazm Karabekir Trabzon’u ziyaret ettiğinde bunu Anadolu’daki gençlere ve diğer kentlere de dağıtmıştır. Futbol’un tarihini ve kitabını bu kent yazmıştır. Futbolun kitabınının felesefesinin yazıldığı bu kent Trabzonspor tarihinin 100 yılı aşkın bir süredir bu coğrafyanın futbolla yatıp kalkıp futbolu bu ülkeye öğreten bir taraftarın yaşadığı şehirdir. 

Bizim doğamız gereği biz zor işleri başaran kentin insanlarıyız. Bu bizim damarlarımızda var. Bu kulübe 10 milyon insanın gönül verdiği taraftarlar olarak başarıdan uzak kalmamız abestir.

Türkiye’nin çeşitli yerlerinde İzmir, İstanbul ve Trabzon’da fikstür yapılmak kaydıyla idman cemiyetleri kuruldu. Aradan geçen zamanda İstanbul ve İzmir’de tek bir faaliyet olmadı. Maçlar sadece Trabzon İdman Cemiyeti tarafından gerçekleştirildi. 1924 Nisan ayındaki bir dergide de bunun Trabzon’da başladığı belirtilmiştir. Futbola böylesine gönül vermiş bir kentin insanlarıyız. 

Biraz sabrederek 2-3 veya 4 yıl içinde bütün bu zorlukların üstesinden gelecek biryapıya sahibiz. Altyapı kesinlikle yeniden organize edilecektir. Trabzonspor’un ihtiyaçlarına cevap verecek seviyeye gelecektir. Futbol akademisi altyapıyla ilgili programlarımızın içinde. 80 amatör kulübümüzden maksimum düzeyde yararlanacağız. Bu kaynağı efektif olarak kullanmak zorundayız. 1461 yeniden yapılandırılıp Trabzonspor7un ihtiyaçlarına cevap verecek düzeye gelecektir. Maliyetli yüksek oyuncular değil performansı yüksek oyuncular Trabzonspor’un transfer politikası olacaktır. Doğum yeri ne olursa olsun Trabzonspor felsefesini benimsemek ve Trabzonspor’un bordo-mavisine hizmet etmek amacıyla geçmişte örnekleri de olduğu gibi olacaktır. Trabzonspor için mücadele edecek olan futbolcularımızla devam edilecektir. 

Trabzon’un farklı, İstanbul’un farklı bir yapısı var. Biz lige çıktıktan sonra 6 sene şampiyonluğu tokat gibi suratlarına patlayınca İstanbul takımları kendilerine gelmek zorunda kaldı. Biz Trabzonspor olarak Türkiye’de birinci lige çıktıktan sonra Türk futboluna hayat verdik. 

YAPILANMA İÇİN SABRA İHTİYACIMIZ VAR

Profesyonel ve kurumsal bir yapılanma için sabrınıza ihtiyacımız var. Günü kurtaran politikalar yada uygulamalarla arzu ettiğimiz hedeflere ulaşmamız asla mümkün değildir. Üç yıl sabır derken asla yarışın dışında olacağımız düşünülmesin. Trabzonspor her zaman yarışın içinde olacaktır. Yarışmak Trabzonspor’un doğasında var. Yarışın dışında olmak her anlamda bize kaybettirir. Puan kayıpları ile yayın gelirlerimiz azalır, ürün satışlarımız azalır ve marka değerimizi düşer. Sonuçta da finansal olarak ayakta kalmanız mümkün değildir. Trabzonspor üç yıl hem yarışın içinde olacak hem de yapılanmayı sürdürecektir. 

ENGELLİ SPOR DALI

Trabzonspor’a futbolun dışında branşları da katmak istediklerini söyleyen Ağaoğlu bunlardan birisinin de engellilere yönelik spor dalı olduğunu söyledi. 

Tüzüğün Kulübün ihtiyaçlarına cevap verecek ve aşırı borçlanmanın önüne geçecek bir şekilde düzenleneceğini söyledi. 

Futbolun kitabını yazan bu kent kulüplerin kitabını da yazarak Türkiye’ye örnek olacaktır. Gelsinler bizden öğrensinler ama onların işine gelmez. Bizim çıkacak tüzüğümüzün engellenmesi için onlarda çalışacaktır. Çünkü Türkiye’ye gerekli olan bir çalışmanın buradan çıkması onların da işine gelmeyecektir. 

Adayımı Metin Kaya ve yönetim kurulu arkadaşlarına da başarılar diliyorum. Böylesi bir sürece aday olarak beni yalnız bırakmadıkları için, Trabzonspor gibi büyük bir kulübü büyük sorunların yaşandığı bir süreç içinde başkanlığa aday olma cesaretinde bulundukları için onları  tebrik ediyorum. Sayın Levent Sekban’a da teşekkür ediyorum. 

Taraftarlara da örnek olmaları gerektiğini anlatan Ağaoğlu, “Bizim için Türkiye’nin en centilmen taraftarı’ demeleri gerekiyor. Geçmişte görev yapanlar yanlış yapmış olabilir. Biz doğrular için buradayız” diye konuştu.

Birlik ve dayanışma içerisinde, yönetim kurulundan teknik kadrosundan futbolcu kadrosundan amatör kulüplerinden, altyapısından, profesyonel liglerinden 10 milyonu aşan taraftarı ile birlik ve beraberlik içerisinde olmadığımız kenetlenmediğimiz takdirde işimiz gerçekten zor. Benim işim de Metin Kaya kardeşimin de zor. Sayın Muharrem Usta’nın da İbrahim Hacıosmanoğlu’nun da işi zordu. Eğer birlik beraberlik içinde kenetlenirsek Trabzonspor ligde zayıf duruma düştüğünde ülkede futbolun kalitesi düşüyor, futbolun marka değeri düşüyor. Biz Trabzonspor’u el birliği ile omuzladığımız ve layık olduğu yere getirdiğimiz zaman şehrin ruhu da ekonomisi de değişecek futbolun çehresi de değişecek. UEFA’nın da Avrupa’nın da diğer organizasyonların da Türk futboluna bakışı değişecektir. El birliği içinde birbirimize saygılı olarak bu marka değerini Trabzonspor’u omuzlayarak hak ettiği yere götürelim.
Yorumlar (3)
Kocaeli 3 yıl önce
Para yok demek istiyor niye geldin vaat ne, derbi maçlarında Trabzondan 7 ay İstanbul da klasik başkan
Ertan 3 yıl önce
Hep aynı terane hep aynı ağız...SABIR SABIR SABIR...La bu taraftar 35 yıldır siz yöneticilerin hepsine SABIR gösteriyor!Dünyada başka böyle sabırlı taraftar mı var.Hala sabır diyorsunuz.
hoca 3 yıl önce
artist bu begenmediginiz usdayida arattirir bos laflar hep

Gelişmelerden Haberdar Olun

@